Bon turystyczny na wakacje jednak nie dla każdego?. (zdj. il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj. il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 16 Czerwca 2020

Bon turystyczny trafi tylko do wybranych? Tysiące wyborców mogą nie dostać ani złotówki

Bon turystyczny na wakacje jest nowym programem socjalnym Prawa i Sprawiedliwości oraz w głównym założeniu, wsparciem dla branży turystycznej w okresie pandemii. Mimo to świadczenie budzi coraz więcej pytań i kontrowersji. Jak się okazuje, nie każdy będzie mógł skorzystać z tej prezydenckiej inicjatywy.

Bon turystyczny w formie świadczenia 500 plus na wakacje jednak nie trafi do rąk każdej polskiej rodziny? Jak się okazuje, pary bezdzietne mogą nie mieć możliwości skorzystania z tego dodatku. Takiego zdania jest m.in. burmistrz Sandomierza. O sprawie informuje Radio Zet.

Z tęczowymi flagami weszli między wyborców Dudy. Dantejskie sceny przed oczami prezydentaZ tęczowymi flagami weszli między wyborców Dudy. Dantejskie sceny przed oczami prezydentaCzytaj dalej

Bon turystyczny na wakacje jednak nie dla każdego?

500 plus na wakacje jest jednym z elementów ratowania polskiej gospodarki i jest uproszczoną wersją rządowej propozycji wsparcia dla branży turystycznej. Według zapewnień prezydenta Andrzeja Dudy, jeszcze w te wakacje bon turystyczny w formie świadczenia 500 plus ma trafić do polskich rodzin i, jak się okazuje, prawdopodobnie tylko do takich, które mają chociaż jedno dziecko. Pary bezdzietne najprawdopodobniej nie będę mogły skorzystać z tej inicjatywy prezydenckiej. Powody do radości mogą mieć jednak rodziny wielodzietne, gdyż otrzymają bon w postaci 500 zł na każde dziecko w rodzinie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zadziwiająca awantura tuż po Wiadomościach TVP. Prowadzący nie wytrzymał
2. Skandal nad Morskim Okiem. Zdruzgotani turyści muszą zawracać

Przeznaczyć te pieniądze będzie można tylko i wyłącznie na wybraną usługę turystyczną w kraju, np. na nocleg w hotelu czy pensjonacie czy na przewodnika, a realizacją programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). - Wcześniejsza wersja zakładała bon 1000 zł na wakacje dla osób w umową o pracę zarabiających mniej niż 5,2 tys. zł brutto. Obecnie pomysł bonu turystycznego ogranicza się tylko do rodzin z dziećmi, co wywołuje kontrowersje - wyjaśnia Radio Zet.

Bon turystyczny w swoim głównym założeniu ma przede wszystkim być wsparciem od rządu dla polskiej turystyki. Zdaniem burmistrza Sandomierza, Marcina Marca, obecna forma tego programu wywołuje niemałe kontrowersje. - Był pomysł wicepremier Emilewicz, później nową propozycję zaprezentował prezydent. Ten pierwotny pomysł zakładał większe kwoty - podkreślił Marcin Marzec w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

- Ten temat wzbudza kontrowersje, bo są rodziny w kraju, które mają dwoje dzieci, troje, ale są małżeństwa, które nie mają dzieci. Kwota została obniżona, pewnie brakuje pieniędzy w kasie państwa - powiedział Marzec.

Jak zaznacza przy tym burmistrz Sandomierza, idea bonu turystycznego jest jak najbardziej słuszna z punktu widzenia branży turystycznej i miast żyjących z turystyki. - Takie wsparcie branży turystycznej poprzez ten bon jest w tych warunkach wskazane. Szczegółów nie znam, ale patrząc z pozycji burmistrza miasta turystycznego, idea wydaje się zasadna - dodał Marzec.

- Teraz okazuje się, że będzie to bardziej kolejny program socjalny dla rodzin z dziećmi, a nie wsparcie tylko branży turystycznej - zauważa jednak Piotr Henicz, wiceprezes biura turystycznego Itaka oraz wiceprezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, w rozmowie z portalem Business Insider Polska.

- Patrząc bardzo entuzjastycznie na projekt wczasów w Polsce, wydaje mi się, że jeżeli uda nam się sprzedać około 10 tysięcy miejsc na wakacje w kraju, będzie to duży sukces. Ale to tylko jeden procent klientów, których planowaliśmy obsłużyć w tym roku - dodał Henicz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kierowca zapłaci nawet 500 zł w czasie burzy. Mandatu trudno uniknąć, ale jest sposób
  2. Armagedon nad Zegrzem, miasto wysyła ostrzeżenie. Tłumy ludzi ruszyły nad wodę, trudno jest wyjechać
  3. Polityk PiS nagle w programie na żywo w poniżających i pogardliwych słowach obraził społeczność LGBT. Uniżał im, jak tylko potrafił
  4. Zakochana w Andrzeju Dudzie internautka zaatakowała Martę Kaczyńską. Wyciągnęła fakty z jej przeszłości
  5. Ksiądz znany na całą Polskę bez żadnych skrupułów wykorzystywał dzieci. Ujawniono porażające zwierzenia kolejnej ofiary
  6. Ufo nad Japonią? Rząd kraju nie ma pojęcia czym jest tajemniczy obiekt

Źródło: Radio Zet