BLIK to całkiem nowy system płatności, który na co dzień ułatwia życie wielu osobom. Jednak policja przestrzega przed oszustami!. pixabay/mohamed_hassanŹródło: pixabay/mohamed_hassan
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 15 Grudnia 2019

Oszuści szczególnie niebezpieczni przed świętami. Jak uchronić się przed stratą majątku?

BLIK to całkiem nowy i coraz bardziej popularny system płatności mobilnych. Umożliwia on użytkownikom smartfonów dokonywanie szybkiej płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych za pomocą wygenerowanego jednorazowego kodu, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych. Niestety, ten szybki i łatwy sposób jest wykorzystywany także przez oszustów, szczególnie w okresie przedświątecznym. Jak uchronić się przed zmanipulowaniem i stratą pieniędzy? Policja przestrzega!

Policjanci ostrzegają przed oszustami, próbującymi wyłudzić od nas pieniądze, z zastosowaniem metody na BLIK. "Prześlij mi BLIKA i nie sprawdzaj, kto do Ciebie klika" - dokładnie takie nikczemne oczekiwania wobec nas mają oszuści, którzy korzystają z tego nowego sposobu na proste wyłudzenie pieniędzy. Oszuści wykradają dane do naszych kont na portalach społecznościowych, następnie logują się do nich, po czym wysyłają wiadomości do osób, których dana osoba, która padła ich ofiarą, ma w swoich znajomych. W ten sposób, podszywając się pod nas, proszą naszych znajomych o przesłanie kodu BLIK, uprawniającego do szybkiej i łatwej wypłaty gotówki.

Nagłaśniamy: Kobiety wykorzystywane w fałszywym biznesie. Nie dajcie się nabraćNagłaśniamy: Kobiety wykorzystywane w fałszywym biznesie. Nie dajcie się nabraćCzytaj dalej

BLIK jako łatwy sposób wyłudzania pieniędzy przez oszustów. Bądź ostrożny!

Prawie każdego dnia policjanci w naszym kraju odnotowują przypadki wyłudzania pieniędzy przy użyciu tej właśnie metody. Działanie przestępców w każdym przypadku jest bardzo podobne. Dokładny proces działania wygląda następująco: w pierwszej kolejności oszuści przejmują hasła do portali społecznościowych. Robią to, podsyłając nam linka do informacji z ciekawym tytułem, następnie gdy w niego klikniemy, automatycznie przekierowuje nas na zhakowaną przez oszusta stronę, na której jesteśmy proszeni o podanie loginu i hasła do swojego konta na portalu społecznościowym. Jeżeli na tym etapie nie zachowamy ostrożności, damy się na to nabrać i wpiszemy dane niezbędne do zalogowania, zostaną one przejęte przez oszusta.
 
Przejęty w ten sposób login i hasło, pozwala przestępcom logować się na nasz profil na portalu społecznościowym i rozsyłać prośby do wszystkich naszych znajomych, prosząc o pilne przesłanie kodu BLIK.

Ważne zatem, żeby zachować ostrożność i czujność i aby nie stać się ofiarą oszusta, powinniśmy szczegółowo zweryfikować każdą prośbę dotyczącą przekazania numeru BLIK. Najlepiej uczynić to osobiście lub telefonicznie, kontaktując się ze znajomym, który zwraca się do nas z taką prośbą, żeby mieć pewność, że to na pewno ta osoba.

Co zrobić, kiedy nasze konto zostało już przejęte przez oszustów? W takim przypadku najlepiej od razu zmienić hasło i czym prędzej powiadomić wszystkich znajomych o przejęciu naszego profilu przez oszustów i poinformować ich, aby w żadnym wypadku nie przesyłali do nas numeru BLIK. Sprawę powinniśmy też zgłosić na policję.

ZOBACZ TAKŻE:

1. 10 tysięcy złotych dla emeryta to nie żart. Tak rząd chce wynagrodzić wyrządzone krzywdy seniorom

2. Zioło, o którym wiele osób zapomniało. Jego właściwości są niesamowite

3. Naprawdę myślisz, że ciebie to nie może dotyczyć? Nieoczywiste objawy zakażenia wirusem HIV

4. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować

5. Donald Tusk odkrywa obsesję Kaczyńskiego. "Znam go od 30 lat, nie daje mu to spać"

6. Tragiczne wiadomości z samego rana, nie żyje 18 osób. Do sieci trafiło piorunujące nagranie z wybuchem wulkanu w Nowej Zelandii