Biskup Wiesław Mering złożył rezygnację z pełnionej funkcji.. Wikimedia Commons/Kolanin (CC BY-SA 3.0)Źródło: Wikimedia Commons/Kolanin (CC BY-SA 3.0)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 28 Listopada 2020

Biskup Wiesław Mering postanowił złożyć rezygnację. Wiemy dlaczego

Ordynariusz Diecezji Włocławskiej biskup Wiesław Mering złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Decyzja hierarchy ma zaczepienie w kodeksie kanonicznym. Doniesienia potwierdziła już włocławska kuria.

Decyzja biskupa Wiesława Meringa wynika z faktu, że już 1 grudnia duchowny ukończy 75. rok życia, wskazuje internetowy serwis Polsat News. Zachowanie w podobnych przypadkach określa paragraf 1. kanonu 401 kodeksu kanonicznego.

"Biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, papież podejmie decyzję", czytamy.

Wspomniany portal zaznacza, że za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce oficjalne pisma dotyczące rezygnacji hierarchy zostały przekazane bezpośrednio do Watykanu.

Ostatnie słowo w sprawie należeć będzie zatem do Ojca Świętego.

Bohater programu TVN w okropnych słowach drwił z gwałtu. Natychmiastowa reakcja, teraz stracił pracęBohater programu TVN w okropnych słowach drwił z gwałtu. Natychmiastowa reakcja, teraz stracił pracęCzytaj dalej

Rezygnacja biskupa Wiesława Meringa

Biskup Wiesław Mering przewodził Diecezji Włocławskiej od 17 lat. Na stanowisko hierarcha został mianowany przez papieża Jana Pawła II. Decyzję ogłoszono 25 marca 2003 roku. Święcenia biskupie miały miejsce niemal dokładnie miesiąc później.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
3. Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkich
4. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

Polsatnews.pl zwraca uwagę, że duchowny został wybrany 76. ordynariuszem włocławskiej diecezji. Dewizą swej posługi bp Mering uczynił maksymę "Iustitia, pax et gaudium", tłumaczoną jako "Sprawiedliwość, spokój, radość".

W 2005 roku hierarcha został członkiem Rady ds. Dialogu Religijnego, w ramach której objął funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi. Rok później został przewodniczącym Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

W roku 2016 Wiesława Meringa odznaczono Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Ordynariusz posiada ponadto honorowe obywatelstwo Uniejowa.

Jurek Owsiak zobaczył spisywane nastolatki, nie wytrzymał i ruszył w stronę policji. Jurek Owsiak zobaczył spisywane nastolatki, nie wytrzymał i ruszył w stronę policji. "Nie jest wam wstyd?"Czytaj dalej

Wspomniany serwis zaznacza, że w lipcu, w związku z ukończeniem 75 lat na emeryturę przeszedł biskup pomocniczy diecezji bp Stanisław Gębicki.

20 listopada u biskupa stwierdzono obecność COVID-19. "Zwracam się z prośbą do wszystkich Diecezjan, o modlitwę w intencji o powrót do zdrowia Księdza Biskupa Seniora Stanisława Gębickiego. 20 listopada u Księdza Biskupa stwierdzono obecność koronawirusa. Obecnie Ksiądz Biskup przebywa w szpitalu", czytamy w liście podpisanym przez biskupa Wiesława Meringa.

źródło: polsatnews.pl / diecezja.wloclawek.pl

Niewiarygodne sceny w Gościu Wiadomości. Dziennikarz wypalił o zbrodniczych Niewiarygodne sceny w Gościu Wiadomości. Dziennikarz wypalił o zbrodniczych "bojówkach" i wolności słowa dzięki TVPCzytaj dalej
 

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Oficjalnie wydano już rozporządzenie. Nowe restrykcje na nadchodzące święta
  2. Najbardziej niezwykły domowy chleb na świecie. Potrzebujesz 1 osobliwego składnika, smakuje wybornie
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Nic, tylko zazdrościć. Doda pokazała zdjęcie inne niż pozostałe, wypoczywa bardzo daleko od Polski
  7. 5-letnie dziecko dokonało niewiarygodnego odkrycia. Archeolodzy nie mogą uwierzyć