Biskup Tadeusz Bronakowski na UKSW.. ANDRZEJ LANGE/East NewsŹródło: ANDRZEJ LANGE/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 2 Sierpnia 2020

Biskup Tadeusz Bronakowski o uzależnieniu. Kilka słów, których nikt się nie spodziewał

Biskup Tadeusz Bronakowski postanowił zaapelować do wiernych, by ci w sierpniu powstrzymali się od picia alkoholu. "Abstynencja w sierpniu to wyraz naszego patriotyzmu", przekazał przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, podkreślając konieczność pomocy w walce ze zniewoleniem obywateli, jakim jest alkoholizm.

Szczegóły wystąpienia biskupa Tadeusza Bronokowskiego, który postanowił przypomnieć wiernym, że od 1984 roku sierpień pozostaje dla katolików miesiącem trzeźwości, przytacza Interia. Jak co roku przedstawiciele Kościoła zachęcają zatem wiernych do abstynencji, przyczyniając się tym samym do walki z alkoholizmem.

– Cnota trzeźwości, a więc cnota umiaru polega na tym, że zachowujemy całkowitą abstynencję od napojów alkoholowych albo sięgamy po nie bardzo rzadko i w bardzo małych, wręcz symbolicznych ilościach – wskazał hierarcha, cytowany przez wspomniany portal.

Restauracje, które upadły po Restauracje, które upadły po "Kuchennych rewolucjach". Czy Magda Gessler jednak nie umie uratować każdego miejsca?Czytaj dalej

Biskup Tadeusz Bronakowski o problemie pijaństwa

Duchowny zwrócił uwagę, ze wybór sierpnia nie był bynajmniej przypadkowy. – W naszej Ojczyźnie jest to czas wielu ważnych rocznic historycznych i świąt religijnych, zwłaszcza pielgrzymek na Jasną Górę. W tym roku sierpień nabiera szczególnego znaczenia z uwagi na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, nazywanej także Cudem nad Wisłą, która zdaniem wielu historyków jest nazywana osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata – przekazał bp Bronakowski.

Pamiętacie dziewczynkę, która wygrała Pamiętacie dziewczynkę, która wygrała "Mam Talent"? Dzisiaj jest już nie do poznania, bardzo się zmieniła i wielu może jej nie poznaćCzytaj dalej

Dodał, że mogiły młodych ludzi – nierzadko szesnastoletnich – którzy stawali do walki przed najeźdźcą, powinny przypominać nam o poświęceniu dla narodu. – Warto zadać sobie wówczas pytanie, czy stać również nas żyjących w XXI wieku na szczególny dar dla ojczyzny – wskazał kapłan, zaznaczając, że owa ofiara powinna być na miarę czasów, w jakich żyjemy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Niestety, nie żyje wielki Polak
2. W polskim mieście doszło do bardzo poważnego wypadku, są ranni, w tym dzieci. Na miejsce natychmiast ruszył śmigłowiec
3. Najdroższe psy na świecie. Oczarowują swoim wyglądem i kosztują fortunę

– Dziś wolność ojczyzny nie wymaga od nas walki zbrojnej, ale walki duchowej i moralnej, która da nam ludzi wolnych wewnętrznie, ludzi nieuwikłanych z różnego rodzaju nałogi, w tym zwłaszcza w alkoholizm – przekonywał biskup, cytowany przez Interię. W dalszej części zaznaczył, że całkowita abstynencja w sierpniu byłaby ze strony osoby wierzącej formą patriotyzmu.

Hierarcha wyraził przekonanie, że to pijaństwo jest dziś największym problemem, z jakim zmaga się nasz naród, wyliczając, że osób pijących "ryzykownie i szkodliwie" jest około 4 milionów. Zauważył ponadto, że obniża się wiek inicjacji alkoholowej, zwracając uwagę, iż kontakt z alkoholem miało około 90 procent 15-latków. Jako winowajców wzmożonego picia duchowny wymienił reklamy, dostępność alkoholu oraz jego niewygórowaną cenę.

– W związku z tym, jako biskupi w Polsce zwracamy się w sierpniu z prośbą nie tylko do członków Kościoła, ale całego narodu o dar abstynencji – przekazał biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Nie żyje Andrzej Cisowski. Nic nie dało się zrobić, śmierć zabrała go młodo
   2. Koronawirus w Westfield Arkadia. Potwierdzono zakażenie u pracownika sklepu
   3. Trzaskowski o tęczowej fladze na figurze Chrystusa. “Niepotrzebna prowokacja”
   4. W polskim mieście doszło do bardzo poważnego wypadku, są ranni, w tym dzieci. Na miejsce natychmiast ruszył śmigłowiec
   5. Porażająca relacja indyjskiego księcia geja o "terapii" konwersyjnej i elektrowstrząsami. Mówi dość i otwarcie wyraża sprzeciw
   6. Zadziwiające sceny na żywo w Dzień Dobry TVN, prowadzący się nie popisał. Ekspertka nie ukrywała zażenowania
   7. Pierwsza osoba na Podhalu nie żyje po pogrzebie. Czarny scenariusz się spełnia

Źródło: Interia

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

  1.