Biskup Piotr Libera. Wikimedia/Maciek 86Źródło: Wikimedia/Maciek 86
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 14 Października 2020

Kuriozalne, płocki biskup wpadł na pomysł, aby używać krzyża morowego do walki z pandemią. O co chodzi?

Biskup płocki, Piotr Libera, z racji szerzącej się pandemii wystosował do kapłanów i diecezjan list, w którym pisał, że modlitwa o uwolnienie świata od pandemii ma ogromną moc i że warto rozważyć... postawienie krzyży morowych na terenie diecezji. Jeden taki stanął w Domu Biskupów Płockich.

W związku z szalejącą pandemią wirusa Covid-19, biskup płocki podkreślił, że "choroba ta ponownie paraliżuje nasze codzienne życie" i utrudnia pracę księżom w terenie oraz przy udzielaniu sakramentów.

Wielka wpadka w Wielka wpadka w "Pytaniu na śniadanie". Nikt się nie spodziewał, chodzi o nową prowadzącąCzytaj dalej

Biskup Antoni Libera: apeluję o ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych

- "Proszę o wielką ostrożność i ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych w naszych kościołach, kaplicach, kancelariach oraz wszędzie tam, gdzie odbywają się jakiekolwiek spotkania międzyludzkie" - pisał biskup. Zaznaczył, że parafie powinny zapewnić wiernym dostęp do środków dezynfekujących do dłoni i że powinny one znajdować się przy wejściu do kościołów.

- "Apeluję również, aby z roztropnością i odpowiedzialnością, w trosce o zdrowie i życie ludzkie, szczególnie osób starszych i chorych, przestrzegać wszelkich innych zarządzeń władz państwowych i sanitarnych" - możemy przeczytać w jego apelu.

Krzyże morowe w diecezji płockiej

Biskup polecił również, by "nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej – Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha, patrona na czas zarazy, o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków".

"Warto również rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie" - napisał. Co ciekawe, podobne krzyże stawały w innych częściach Polski już wiosną - w Chełmie postawiono tzw. karawakę w maju.

Hanna Lis w końcu zaczęła mówić. Ujawniła nieznane dotąd fakty, wielu się nie spodziewałoHanna Lis w końcu zaczęła mówić. Ujawniła nieznane dotąd fakty, wielu się nie spodziewałoCzytaj dalej

Karawaka to rodzaj krzyża pochodzący z Hiszpanii - ma dwie poprzeczki ustawione równolegle do siebie. W Polsce głównie utożsamia się je z krzyżami morowymi, znaczeń mają jednak znacznie więcej. Głównie używano ich jako amuletów przeciw zarazom, chorobom i złym wypadkom. Stojące w miastach miały być miejscem modlitwy i nadziei na przetrwanie zarazy, a także upamiętniać jej ofiary. W Polsce możemy wyśledzić sporo pochodzących z XIX wieku, z czasów epidemii cholery.

Jeden z takich krzyży stanął w Domu Biskupów Płockich.

- "Krzyż ten ma bronić miasto Płock oraz północne Mazowsze, diecezję płocką przed zagrożeniem epidemią. Błagamy Boga, żeby strzegł naszą ziemię przed niewidzialnym wrogiem, jakim jest koronawirus" - napisał w tamtym czasie w liście biskup Libera. - "Krzyż został postawiony »wzorem praojców« dla upamiętnienia epidemii, która dotknęła niemal całą ludzkość".

Krzyże morowe jako dewocjonalia

Wiele sklepów z dewocjonaliami od początku pandemii proponuje w swojej ofercie małe krzyże morowe wykonane z metalu, żeby móc się przy ich pomocy modlić o zakończenie pandemii. Karawaki oferują też sklepy... ezoteryczne, wskazując na powiązanie tego krzyża z egzorcyzmami, inne sklepy, nie związane z religią, proponują je jako wisiorki-talizmany, mające służyć ochronie przed nieszczęściami wynikającymi z choroby.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jak zareaguje Kurski? "Obrzydliwi ludzie, którzy krzywdzą dzieci", gwiazda "Pytania na śniadanie" zaczęła mówić o pedofilii w kościele
2. Robisz wszystko według przepisu, a ciasto ciągle pęka? Ania Starmach wyjaśnia jaki błąd masowo popełniają Polacy
3. Zatrważająca moda na TikToku bulwersuje. Dla kilku polubień znęcają się nad malutkimi dziećmi, wszystko trafiło do sieci

źródło: [polsatnews.pl][wikipedia.pl]

Kuriozalne, płocki biskup wpadł na pomysł, aby używać krzyża morowego do walki z pandemią. O co chodzi?Kuriozalne, płocki biskup wpadł na pomysł, aby używać krzyża morowego do walki z pandemią. O co chodzi?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Popularna aktorka TVP reklamuje ubrania z Biedronki. Sieć rusza z wyjątkową ofertą na jesień z produktami z wyższej półki
  2. Jasnowidz Jackowski nie ma dobrych wieści. Sytuacja wymknie się spod kontroli, będą nowe restrykcje
  3. Czy kary za śmiecenie w lesie muszą być wyższe, aby przemówić ludziom do rozsądku? Najnowsze odkrycie leśników zatrważa
  4. Polska przez homofobię bez dostępu do kolejnej usługi. Jesteśmy na liście z Afganistanem, Białorusią i Kirgistanem
  5. Ksiądz myślał, że nikt nie zobaczy, co robi w internecie? OMZRiK nagłaśnia niewiarygodnie skandaliczne wpisy
  6. Śmierć Polaków w Niemczech. Jeden z nich osierocił 4-letnią córeczkę. Młoda wdowa prosi o pomoc

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News