. https://www.youtube.com/watch?v=Q7LDnNrh0mA
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Q7LDnNrh0mA
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 30 Stycznia 2020

Biskup nie ma litości, jego ceny porażają. Ludzie muszą się zapożyczać

Biskup Archidiecezji Łódzkiej ani myśli zmniejszać kosztów związanych z pochówkiem zmarłych, które muszą ponosić mieszkańcy Brzezin. Nie pomaga fakt, że wierni zaznaczają, iż by pochować najbliższych, muszą się zapożyczać. Wydatki związane z pogrzebem sięgają nawet 12 tys. zł.

W rozmowie z "Wirtualną Polską" pan Sławomir przyznaje, że za pogrzeb swojego ojca musiał zapłacić astronomiczną kwotę 12 tys. zł. – Kogo stać, żeby zapłacić 12 tysięcy księdzu, żeby pochował ojca czy matkę? – pyta retorycznie w rozmowie z wp.pl. – 4780 zł trzeba zapłacić administracji cmentarza. Wykopanie grobu to kolejne 2 tysiące. W Brzezinach ludzie się zapożyczają, żeby wyprawić pogrzeb krewnemu. Jak ksiądz może nas tak traktować? Czemu biskup nie reaguje i stoi przy swoim? – żali się dalej pan Sławomir.

Mimo że wierni zaapelowali do biskupa, by rozważył zredukowanie ogromnych kosztów związanych z pochówkiem najbliższych, jak czytamy, archidiecezja nie widzi powodów do wprowadzenia takich działań.

Starszym mężczyzna zmarł w tłumie ludzi. Nikt nie zareagował, nikt nie pomógłStarszym mężczyzna zmarł w tłumie ludzi. Nikt nie zareagował, nikt nie pomógłCzytaj dalej

Biskup nie zmieni zdania: to wszystko kosztuje

– Te ceny wynikają z tego, że musimy utrzymać cmentarze. Ponosimy ogromne koszty wywozu śmieci. Płacimy za sprzątanie, ułożenie kostki w alejkach, wodę czy światło. Do tego dochodzi utrzymanie kaplicy – mówi cytowany przez portal rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej ks. Paweł Kłys.

– Oni biorą 2 tysiące za wykopanie grobu murowanego. A ostatnio widziałem jak seryjnie robiła to koparka. To ile kierowca koparki dostaje za jeden grób? Na pewno nie 2 tysiące. A godzina pracy koparki to 150 zł – mówi w odpowiedzi pan Sławomir. Mężczyzna podkreśla, że ceny w pobliskich miejscowościach są kilkukrotnie niższe. Cmentarz w Brzezinach różni się jednym – należy do archidiecezji.

WP podaje, że mieszkańcy oddalenych o 10 km Koluszek za pochówek płacą niemal 3-krotnie mniej. Usługi pogrzebowe w Brzezinach są bowiem zmonopolizowane. Wierni nie mogą na własną rękę wybrać firmy, która zajmie się wykopaniem grobu.

Teraz sprawą zajmą się urzędy. Ustalanym przez Archidiecezję Łódzką cenom przyjrzy się Najwyższa Izba Kontroli oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Użytkownicy diesli mogą być naprawdę źli. Będą poważnie przepłacać za ropę

2. LOT podjął decyzję ws. lotów do Chin. Nalegało wielu Polaków

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nie pomogą 13-tki, ani 500 plus dla seniorów