Biskup Edward Janiak zmaga się teraz z poważnymi problemami i kontrowersją wokół jego osoby. Wobec duchownego wyciągnięte zostaną konsekwencje?. Wikimedia Commons/Joanna Adamik | Archidiecezja KrakowskaŹródło: Wikimedia Commons/Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 29 Czerwca 2020

Biskup Janiak ma poważne kłopoty. Rusza pilna wizytacja w seminarium diecezji kaliskiej, będą konsekwencje

Biskup Edward Janiak zmaga się teraz z poważnymi problemami. Chodzi o oskarżenia o tuszowanie nadużyć seksualnych w Kościele katolickim. Zarzuty dotyczą głównie krycia ks. Arkadiusza H. i jego czynów pedofilskich oraz tolerowania takich zachowań przez bp Janiaka. O sprawie zrobiło się głośno po premierze drugiego filmu braci Sekielskich. W efekcie licznych skarg i zarzutów, również tych sprzed lat, dojdzie do pilnej wizytacji w seminarium diecezji kaliskiej. Wobec duchownego wyciągnięte zostaną konsekwencje?

Jak poinformował arcybiskup Salvatore Pennaccchio, w związku ze skargami i oskarżeniami wobec biskupa Ewarda Janiaka, będzie złożona wizytacja w jego seminarium. Konieczne jest przyjrzenie się bliżej tej sprawie oraz jej wyjaśnienie. "Kongregacja ds. Duchowieństwa zarządziła wizytację apostolską w wyższym seminarium duchownym diecezji kaliskiej" - przekazał nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. Arcybiskup przekazał, że obowiązki wizytatora zostały powierzone arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu.

Nagłe i pilne ostrzeżenie Leszka Millera, o co chodzi? Nagłe i pilne ostrzeżenie Leszka Millera, o co chodzi? "Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej"Czytaj dalej

Biskup Edward Janiak może mieć poważne kłopoty

Postępowanie wobec biskupa Edwarda Janiaka toczy się w Watykanie od połowy maja. Wniosek o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie wydał prymas Polski abp Wojciech Polak. Chodzi o stawiane biskupowi zarzuty, dotyczące ukrywania przypadków pedofilii i molestowania seksualnego przez księdza z diecezji kaliskiej. O sprawie zrobiło się głośno po premierze filmu braci Sekielskich pt. "Zabawa w chowanego", gdzie pojawiła się postać ks. Arkadiusza H. i jego ofiary.

Jak poinformował w ostatnich dniach magazyn "Więź", już w lutym 2018 r. do nuncjatury trafiła skarga na działania biskupa Edwarda Janiaka. Jak przekazały media, jej treść była obszerna. Wygląda na to, że pierwsze zarzuty o podobnym charakterze pojawiły się już dużo wcześniej, niż za sprawą filmu braci Sekielskich. "Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu" - czytamy w artykule.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Może być niebezpiecznie, anomalie pogodowe i dziwne burze. Piorun poraził nagle trzy osoby
2. Wicepremier podała datę: 2 lipca. Może być przełom w polskiej turystyce

Do sprawy odniósł się także biskup pomocniczy diecezji płockiej. "To, co tam się działo, to jest klasyczny przykład działania lawendowej mafii w Kościele - powiedział w "Porannej rozmowie" na antenie RMF FM biskup Mirosław Milewski. "Homoseksualiści kryją homoseksualistów, tuszują afery i udają, że nic się nie dzieje. Żyją w innym świecie - nie jest to świat Kościoła" - dodał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybory prezydenckie 2020. Czym są wyniki exit poll?
  2. Duża akcja CBŚP w Warszawie. Pościg, ogromny huk, uszkodzone samochody. Co tam się stało?
  3. Może być niebezpiecznie, anomalie pogodowe i dziwne burze. Piorun poraził nagle trzy osoby
  4. Pierwsza dama mogła się bardziej postarać? Czy trzy słowa są wystarczającym komentarzu po kilku latach milczenia?
  5. Stanisław Żółtek znów odpłynął? Powiedział kilka zaskakujących słów, których nikt się nie spodziewał
  6. MSWiA pracuje nad nowym mandatem. 5 mln Polaków może zostać ukaranych wysoką kwotą

Źródło: RMF FM / Więź

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News