biskup Edward Janiak. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 16 Czerwca 2020

Polski ksiądz dosadnie o liście biskupa Janiaka. Dla wielu katolików może być to ogromnym ciosem

Biskup Edward Janiak broni się przed zarzutami o tuszowanie sprawy księdza-pedofila Arkadiusza H. Po skierowaniu przez Prymasa Polski Wojciecha Polaka wniosku do Watykanu o śledztwo w tej sprawie, bp Janiak w mocnym liście skierowanym do polskich biskupów zaatakował Prymasa. Nie spodobało się to ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu.

Ksiądz Isakowicz Zaleski znany jest z swojej walki o oczyszczenie Kościoła z pedofilii oraz rozliczenie hierarchów odpowiedzialnych za jej tuszowanie. W wielu wypowiedziach podkreśla, że jest to jedno z najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi obecnie Kościół.

Zatrważające sceny w Gdyni. Nie można podchodzić do okien ani opuszczać domów, co się dzieje?Zatrważające sceny w Gdyni. Nie można podchodzić do okien ani opuszczać domów, co się dzieje?Czytaj dalej

Biskup Edward Janiak nie odpuszcza. Wojna w władzach kościelnych

Opublikowany wczoraj w mediach list, jaki bp Edward Janiak rozesłał do polskich biskupów, wywołał ogromne kontrowersje. Kaliski hierarcha w bardzo mocnych słowach atakuje Prymasa Polski oskarżając go m.in. o konsultowanie się z "wrogami Kościoła", jak nazywa braci Sekielskich, autorów filmu o tuszowaniu przez Janiaka sprawy Arkadiusza H.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski uważa, że list Janiaka jest czymś zupełnie niespotykanym dotąd w Kościele. – To jest szok. Myślałem, że nic mnie już nie zdziwi ws. kryzysu w polskim Kościele, ale list biskupa jest kompletnym zaskoczeniem – mówi. - Chyba po raz pierwszy w polskim Kościele w oficjalnym piśmie skierowanym do wszystkich kurii biskupich urzędujący ordynariuszy atakuje personalnie Prymasa Polski - dodaje.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Obostrzenia mogą niespodziewanie powrócić? Wreszcie pojawiła się oficjalna odpowiedź
2. Wypłynęły nowe informacje o bonie na wakacje. Padł możliwy termin, kiedy Polacy dostaną pieniądze

Zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego potrzebny jest bardzo spektakularny gest ze strony Stolicy Apostolskiej. – Tego typu sprawy ciągną się od dawna – mówi w rozmowie z Onet.pl. – Nie jestem przekonany, żeby działania prymasa Polski były jakimś przełomem. To Stolica Apostolska musi podjąć decyzję – przekonuje. – Taki gest ze strony Franciszka to byłby pewien straszak – stwierdza.

Jeśli zarzuty formułowane pod adresem bp Janiaka się potwierdzą, grozi mu nawet usunięcie z urzędu biskupa diecezji kaliskiej. Zdaniem komentatorów tego typu atak na Prymasa Polski może być bardzo źle odebrany w Watykanie, przywiązującym olbrzymią wagę do hierarchicznej konstrukcji Kościoła.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka jeszcze tylko do jutra sprzeda ci sok, olej i inne produkty za 1 zł. Warunki są wręcz banalne
  2. Płonie samochód. Jedna osoba nie żyje. Gigantyczna tragedia na Mazowszu, wypadek i pożar.
  3. Polityk PiS nagle w programie na żywo w poniżających i pogardliwych słowach obraził społeczność LGBT. Uniżał im, jak tylko potrafił
  4. Zakochana w Andrzeju Dudzie internautka zaatakowała Martę Kaczyńską. Wyciągnęła fakty z jej przeszłości
  5. Ksiądz znany na całą Polskę bez żadnych skrupułów wykorzystywał dzieci. Ujawniono porażające zwierzenia kolejnej ofiary
  6. Negatywne skutki spowalniania koronawirusa. WHO i UNICEF biją na alarm

Źródło: TVN24 / Pudelek

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News