Biskup Edward Janiak. Wikimedia.com/Press Office of the Archdiocese of Kraków
Źródło: Wikimedia.com/Press Office of the Archdiocese of Kraków
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 8 Października 2020

Postępowanie ws. biskupa Janiaka właśnie się zakończyło. Watykan nie odpuści, nie pozostawi sprawy nieruszonej

Kiedy światło dzienne ujrzały zaniedbania, jakie biskup Edward Janiak dopuścił się w trakcie pełnienia swoich obowiązków, zawrzało. Na reakcję nie trzeba było długo czekać i gdy opinia publiczna oburzyła się faktem, że hierarcha nie podjął kroków prawnych względem księdza oskarżonego o przestępstwa seksualne, zdecydowano się na oficjalne zbadanie sprawy zaniedbań. Interia przekazała, że postępowanie ws. biskupa Edwarda Janiaka zostało zakończone.

Kaliski biskup Edward Janiak znalazł się pod lupą śledczych kościelnych po tym, jak w głośnym filmie braci Sekielskich ujawniono, że dopuścił się zaniedbań. Niektórzy widzowie „Zabawy w chowanego” głośno formułowali względem duchownego zarzuty, że świadomie krył on duchownego oskarżonego o przestępstwa seksualne. Dziennikarze dotarli do przełomowych informacji na temat postępowania toczącego się w sprawie biskupa Edwarda Janiaka.

Wiadomości TVP wysoko ponad chmurami? Kuriozum, opowiadają o rzekomej serii Wiadomości TVP wysoko ponad chmurami? Kuriozum, opowiadają o rzekomej serii "ataków", szczują na mniejszościCzytaj dalej

Po tym, jak na jaw wyszło co robił biskup Edward Janiak Watykan postanowił o usunięciu go ze stanowiska

Tomasz i Marek Sekielscy w filmie dokumentalny „Zabawa w chowanego” przedstawili fakty, że biskup Edward Janiak miał ignorować doniesienia na temat nadużyć seksualnych, jakich dopuszczał się względem nieletnich ksiądz Arkadiusz H. Bracia Jakub oraz Bartłomiej Pankowiak, oraz Andrzej Hurny wypowiadali się na temat molestowania ze strony duchownego, jakiego byli ofiarami w czasie dzieciństwa. Biskup Edward Janiak nie zwracał uwagi na doniesienia i jedyne, co robił to, przenoszenie duchownego z jednej parafii do drugiej. Kiedy wyszło to na jaw, prymas Polski, abp Wojciech Polak, zdecydował się na zawiadomienie Stolicy Apostolskiej. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży zastosował się do papieskich wytycznych i przekazał informacje o karygodnych zaniedbaniach biskupa Edwarda Janiaka. Diecezja kaliska w czerwcu zyskała nowego hierarchę, biskup Edward Janiak został odsunięty od stanowiska. Zastąpił go metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Interia zdobyła komentarz prymasa abpa Wojciecha Polaka. Przekazał on wiadomości na temat statusu śledztwa.

Śledztwo ws. biskupa Edwarda Janiaka zakończone, ustalenia przekazane zostaną do Watykanu

Może być niebezpiecznie, instytut ostrzega i prosi o zwiększenie czujności. Trzeba się przygotowaćMoże być niebezpiecznie, instytut ostrzega i prosi o zwiększenie czujności. Trzeba się przygotowaćCzytaj dalej

- O ile mi wiadomo postępowanie prowadzone w Polsce zostało już zakończone, a sprawa jest przekazana do Stolicy Apostolskiej. Czekamy na jej decyzje - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Interii abp Wojciech Polak. Słowa te nie pozostawiają wątpliwości, śledczy pracujący z ramienia kościoła przeprowadzili postępowanie i zebrali dowody, nad którymi teraz pochyli się Stolica Apostolska. Co ciekawe Polsat News przekazuje ustalenia Interii, iż ofiary występujące w dokumencie braci Sekielskich nie zostały poproszone o udzielenie wyjaśnień w toku śledztwa. Co prawda z jednym z nich kontaktowała się strona kościelna, lecz po obietnicy późniejszego telefonu w celu ustalenia dogodnego terminu, nikt nie zadzwonił.

DZISIAJ GRZEJE: 1. W nieludzki sposób zabito kota. Nie da się opisać, co zrobili z nim później
2. Udające się 100 na 100 razy ciasto bez pieczenia. Żadne inne mu nie dorównuje, smakuje bajecznie
3. Gwiazdor TVP uległ tragicznemu wypadkowi. Dramatyczny apel o pomoc, nie jest dobrze

Interia informuje, że nie przesłuchano prawdopodobnie kluczowych świadków

- Pojechałem do Poznania po telefonie od asystenta abpa Gądeckiego, ale ze względów proceduralnych przesłuchanie się nie odbyło. Od tego czasu nie otrzymaliśmy żadnych nowych informacji. Nie ponowiono także próby kontaktu i próby zebrania naszych zeznań - mówił w rozmowie z dziennikarzami Interii Jakub Pankowiak. W podobnym tonie wypowiadał się jego brat, Bartłomiej Pankowiak. Przekazał on mediom, że otrzymał co prawda jeden telefon z Poznania, jednak ze względu na zaplanowaną operację zdecydowali, że po zabiegu kontakt zostanie nawiązany ponownie.

- […] później już nikt się nie odezwał. Dzwoniono z numeru zastrzeżonego, tak, że nie miałem nawet jak oddzwonić - powiedział mężczyzna, którego odważna postawa rozpoczęła cały proces biskupa Edwarda Janiaka. Nie można jednak upublicznić wyniku postępowania względem byłego biskupa kaliskiego, gdyż decyzja ta należy do samego Watykanu.

Źródło: Polsat News / Interia

Mąż wprowadził nową partnerkę z 4 dzieci do domu, a z panią Haliną ma 3, wszystkie chore. Interwencja PolsatuMąż wprowadził nową partnerkę z 4 dzieci do domu, a z panią Haliną ma 3, wszystkie chore. Interwencja PolsatuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policjanci już wystawiają mandaty na 500 zł. Dają tylko jedną szansę
  2. CBA weszło do warszawskiego ratusza. Chodzi o korupcję, będzie śledztwo
  3. Sośnierz wulgarnie obraża 17-letnią ofiarę gwałtu, internauci oburzeni. O co chodzi?
  4. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej jest zmartwiona sytuacją LGBT w Polsce. "Widać niepokojący trend. Będziemy się przyglądać"
  5. Porażające zdjęcie ze ślubu. Ból i cierpnie są słowami, które nie mogą oddać, co wydarzyło się z panną młodą
  6. Nietypowy wypadek w Rudzie Śląskiej. Kto ponosi winę? - Wideo