biskup edward janiak. kisistvan77/PixabayŹródło: kisistvan77/Pixabay
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 4 Sierpnia 2020

Skandaliczne, nie zostanie wszczęte postępowanie ws. biskupa Edwarda Janiaka. Pobłażliwość czy oburzające wytłumaczenie?

Biskup Edward Janiak nie odpowie za tuszowanie pedofilii w trakcie swojej posługi jako biskup diecezji wrocławskiej i kaliskiej. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

Posłanka chciała, żeby biskup Edward Janiak odpowiadał za niepoinformowanie organów ścigania o czynach pedofilskich jednego z księży. - Pamiętacie biskupa Janiaka z filmu braci Sekielskich? To ten, którego Watykan odsunął niedawno od kierowania diecezją kaliską i który ukrywał pedofilów. Prokuratura uznała, że pomimo ukrywania przez biskupa pedofilów nie ma czego badać - napisała Joanna Scheuring-Wielgu na Twitterze.

Co dalej z ruiną domu i życiem bohaterki programu Katarzyny Dowbor Co dalej z ruiną domu i życiem bohaterki programu Katarzyny Dowbor "Nasz nowy dom"? Najnowsze doniesienia w sprawieCzytaj dalej

Biskup Edward Janiak nie odpowie za tuszowanie pedofilii

Sprawa biskupa Edwarda Janiaka wyszła na jaw dzięki filmowi dokumentalnego braci Sekielskich "Zabawa w chowanego. Sekielscy opisali w nim proceder metodycznego tuszowania przypadków pedofilii przez biskupa Janiaka. Janiak miał być dobrze poinformowany o czynach podległych mu księży, jednak nie zdecydował się na poinformowanie o tym organów ścigania.

Beata Tyszkiewicz ujawniła wysokość emerytury po 60 latach pracy. Pozostaje tylko załamać ręceBeata Tyszkiewicz ujawniła wysokość emerytury po 60 latach pracy. Pozostaje tylko załamać ręceCzytaj dalej

Afera, która wybuchła po premierze filmu, doprowadziła do wszczęcia postępowania w Watykanie przeciwko biskupowi Janiakowi. Stało się tak na wniosek delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciechaa Polaka. Polak by zresztą zobligowany wytycznymi Stolicy Apostolskiej do zgłoszenia sprawy. Watykan podjął decyzję o powierzeniu sprawy Janiaka arcybiskupowi Gądeckiemu, a obowiązki biskupa kaliskiego przejął tymczasowo - jako administrator apostolski sede plena - abp Grzegorz Ryś.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wielka awaria w całej Polsce. Miliony osób bez jakiegokolwiek dostępu 2. Chodzili za wicemarszałkiem Senatu i śledzili go. Żeby ich nie zdemaskował, jedli lody 3. Wystarczył zaledwie miesiąc. Już 14 tys. Polaków zgłosiło się po 5 tys. zł, też możesz do nich dołączyć

Sam biskup Edward Janiak uważa natomiast, że stał się ofiarą medialnej nagonki. Wystosował w tej sprawie list do polskich biskupów. Jego wydźwięk był zdecydowanie wycelowany przeciwko abp. Polakowi - Uderzył w biskupa diecezjalnego i wydał na niego wyrok, pomimo możliwości skonfrontowania informacji zawartych w filmie z krokami podjętymi przez diecezję kaliską, nie chciał zapoznać się z dokumentacj - oskarżał Prymasa Polski abp Janiak - Wierzę, że prawda wyjdzie na jaw, zwłaszczazwłaszcza że istnieją zapisy wszystkich rozmów z Panią Martą Titaniec. Wcześniej atakowano Ks. Dyrektora Caritas Polska, dzisiaj mnie, a jutro może to byś następny z Księży Biskupów - pisał w liście biskup kaliski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilne ostrzeżenie dla Polaków. Dwa najbliższe dni będą kluczowe
  2. Rekordowa liczba zakażeń w Polsce. Minister zdrowia zapowiada poważne zmiany
  3. Młodzi ucierpieli na pandemii. Wysoka skala bezrobocia
  4. Tak w klubach bawić się mieli polscy politycy. Nieprzyzwoity film już w sieci
  5. Polacy już zaczęli oszukiwać na bonach turystycznych. Wszystko się wydało
  6. Stan zdrowia Elżbiety Zapendowskiej coraz gorszy. Niestety, nie ma szans na poprawę
  7. Ewakuowali tysiące ludzi. Są ofiary. Dramatyczne informacje ze świata

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!