Biedronka przewodzi wśród polskich marketów pod względem zużycia plastiku. MARTIN BOND/Science Photo Library/East NewsŹródło: MARTIN BOND/Science Photo Library/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 10 Lutego 2020

Zła passa dla Biedronki. Interwencja policji nie jest końcem problemów wizerunkowych

Biedronka jest liderem pod względem ilości zużywanego plastiku. Żaden inny polski market tak ochoczo nie pakuje warzyw i owoców w plastikowej opakowania. Strona change.org uruchomiła petycję zachęcającą sieć do zaprzestania szkodliwych dla środowiska praktyk. To zresztą nie jedyny problem Biedronki.

"Biedronka jest w Polsce niechlubnym liderem, jeśli chodzi o ilość warzyw i owoców pakowanych w plastik. W jej sklepach znajdziemy też papierowe woreczki z plastikowym »okienkiem«, których nie poddaje się recyklingowi, foliowe rękawiczki czy darmowe woreczki jednorazowe", czytamy na stronie change.org, gdzie dostępna jest wspomniana petycja.

Autor akcji #NoBeautyInPlastic przypomina, że sieć cieszy się największym zaufaniem Polaków, mimo to zdecydowanie przewodzi stawce najchętniej sięgających po plastik marketów. Na 111 produktów dostępnych w dziale "owoce i warzywa", aż 61 owiniętych jest folią. Nietrudno zatem policzyć, że aż 55 proc. warzyw i owoców dostępnych w Biedronce wiąże się z zakupem szkodliwego dla środowiska plastiku. Z badań przeprowadzonych przez autora petycji wynika, że w Carrefourze podobnych towarów jest 52 proc. Sytuacja przedstawia się nieco lepiej, gdy spojrzymy na Lidl. Tam w plastik owija się 38 proc. warzyw i owoców.

Słowa o Lechu Kaczyńskim, które Duda wolałby zapomnieć. Przypominamy zapomniany wywiadSłowa o Lechu Kaczyńskim, które Duda wolałby zapomnieć. Przypominamy zapomniany wywiadCzytaj dalej

Biedronko, przestań zaśmiecać środowisko

"Biedronka jest liderem sprzedaży w naszym kraju i powinna być pozytywnym przykładem dla innych sieci sklepów. Również w kwestii dbania o środowisko. Dziś niestety jest zupełnie odwrotnie", czytamy. Na ten moment petycję w sprawie zaprzestania szkodliwych dla środowiska praktyk stosowanych przez sieć podpisało już ponad 6 tys. osób. Do akcji można dołączyć pod tym linkiem.

To nie jedyne problemy sieci. Zdaniem Agrounii Biedronka działa na szkodę polskich rolników. Przedstawiciele organizacji wezwali policję do sieradzkiego oddziału sklepu po tym, jak odkryli, że warzywa pochodzące z Holandii oznacza się jako polskie.

"To nie był pierwszy taki przypadek. Już kiedyś zgłaszaliśmy policji takie oszustwa, ale postępowania nie wszczęto, bo nie było odpowiedniego materiału dowodowego. Dlatego teraz wezwaliśmy policję bezpośrednio do sklepu", powiedział prezes Agrounii Michał Kołodziejczak, cytowany przez tygodnik "Wprost". Postępowanie w tej sprawie trwa, jednak z informacji portalu wp.pl wynika, że sprawa zostanie zakwalifikowana jako wykroczenie, a sieć otrzyma jedynie mandat za "błędne oznaczenie znakiem towarowym".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Do dzisiaj setki tysięcy Polaków muszą zapłacić 1400 złotych. Tylko nieliczni wymigają się od podwyżki

2. Relacja świadków tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej wyciska łzy. Smutne słowa, straszna sytuacja

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta Biedronia

6. Druzgocące doniesienia o Dodzie z ostatniej chwili. Najpierw choroba, teraz kolejny cios