Biedronka i Aldi i afera z ich parkingami. Klienci muszą czasem płacić wysokie mandaty.. Pixabay/Matthew Paul ArgallŹródło: Pixabay/Matthew Paul Argall
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 24 Lutego 2020

Klienci Biedronki i Aldi tracą nawet po 150 zł. Urząd przyjrzy się cwanemu procederowi

Biedronka, Aldi i afera z ich parkingami. Są pewne nieścisłości w zasadach działania z parkingów i korzystania z nich. W konsekwencji klienci sklepów muszą czasem płacić absurdalnie wysokie mandaty. Sprawie przyjrzy się prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zasady działania parkingów sklepów sieci Biedronka i Aldi są dziwne. Jak wynika ze skarg klientów, brakuje rzetelnej informacji o zasadach korzystania z parkingów, w związku z czym ich zarządca nalicza wysokie opłaty - mandaty, wynoszące 90 lub nawet 150 zł. O sprawie informuje tygodnik "Wprost".

ZUS rozpoczął obławę. Wcześniej zatrzymał wypłatę świadczeń dla 40 tys osóbZUS rozpoczął obławę. Wcześniej zatrzymał wypłatę świadczeń dla 40 tys osóbCzytaj dalej

Biedronka i Aldi i afera z parkingami sklepów. Klienci są sfrustrowani 

Okazuje się, że zarządca parkingu nie uznaje również reklamacji klientów obu sklepów, którzy są w stanie udowodnić posiadanie biletu parkingowego. Brzmi jak absurd, prawda?

Jak podaje "Wprost", w 2019 roku do UOKiK dotarło aż ponad 100 sygnałów od konsumentów. Skargi dotyczyły właśnie parkingów przy sklepach Biedronka i Aldi. O nieprawidłowościach i negatywnych doświadczeniach klientów sklepów informowali również rzecznicy konsumentów. Parkingami zarządza m.in. spółka TD System. Klienci zwracali uwagę na skomplikowane zasady korzystania z parkingów oraz złe oznakowanie. Skarżyli się także na to, że firma odmawia uznania reklamacji.

Co prawda pierwsza godzina lub nawet 90 minut parkowania dla klientów większości sklepów jest bezpłatna, to jednak aby z tego skorzystać, należy pobrać bilet parkingowy z parkomatu i umieścić go za przednią szybą samochodu w dobrze widocznym miejscu. Jeśli się tego nie zrobi, zarządca parkingu może naliczyć opłatę w wysokości 90 albo 150 zł.

Jak wynika ze skarg klientów, parkingi są niewłaściwie oznakowane, przez co wielu konsumentów może nie wiedzieć, że należy pobrać bilet. Zdarza się także, iż osoba wydrukuje bilet, ale nie umieści go we wskazanym miejscu czy na przykład zabierze ze sobą. Gdy złożą reklamację, zwykle jest ona później rozpatrywana negatywnie, mimo że przesyłają firmie jako dowód bilet a nawet paragon ze sklepu. Firma jest również nieugięta w sytuacjach, kiedy klient zostawił bilet w samochodzie, a ten przy zamykaniu drzwi na przykład spadł na podłogę. Zdarza się też, że zanim klient zdąży pobrać bilet i wrócić z nim do samochodu, obsługa parkingu w tym czasie już zdąży wysrawić wezwanie do zapłaty, co jest niezwykle irytującą i absurdalną sytuacją. A co na to prezes Urządu Ochrony Konkurencji i Konsumentów? Mamy jego odpowiedź, którą opublikował "Wprost".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Warszawski policjant relacjonował akcje na Instagramie. Zdjęcia nie powinny były nigdy trafić do sieci

2. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie

"Konsument nie może być wprowadzany w błąd. Absolutnie niedopuszczalna jest sytuacja, gdy parking jest źle oznakowany i korzystający nie wie, czego się od niego wymaga. Oczekiwanie w takich sytuacjach płatności, zwłaszcza w dużej wysokości, jest nieprzyzwoite. Podstawowym prawem konsumenta jest prawo do informacji. W postępowaniu zweryfikujemy pod tym kątem regulaminy i praktyki zarządcy parkingów przy sklepach Biedronka i Aldi" - powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

OUKiK zapowiada, że przyjrzy się działaniom firmy TD System, której podlegają parkingi sieci Biedronka i Aldi. Przeanalizowane zostanie także, czy ich działania nie naruszają zbiorowych interesów konsumentów, co dałoby podstawy do wszczęcia postępowania właściwego.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Polska zawodniczka MMA o krok od kalectwa. Wojowniczka opublikowała zatrważające nagranie (WIDEO)

2. Fiskus dobierze się do majątku, który dostałeś od rodziców. Ulg nie przewiduje

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Ogromna burza wokół Park od Poland. Przykre skargi i znikająca strona, wyjątkowo zagadkowa sprawa