Biedronka. Wikimedia/WrS.tm.pl
Źródło: Wikimedia/WrS.tm.pl
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 20 Listopada 2020

B. pracownicy sieci Biedronka przegrali przed sądem, teraz muszą zapłacić gigantyczne pieniądze. Szczegóły zadziwiają

Sieć Biedronka wygrała proces z byłymi pracownikami, uskarżającymi się na fatalne warunki pracy. Zdarzenie z 2004 roku dopiero dziś doczekało się finału. Sąd przychylił się do wniosku poszkodowanych, jednak sprawa była już przedawniona. Teraz na skarżących spadły poważne koszty.

Do 2004 roku sieć Biedronka była obarczona poważnymi oskarżeniami o naruszanie praw pracowniczych. Wówczas opinia publiczna poznała Katarzynę, która w 2011 roku wygrała proces z gigantem na rynku przed Sądem Najwyższym. W ślad za kobietą ruszyło jej 8 dawnych współpracowników. Zdarzenie nagłośniła i relacjonowała "Wirtualna Polska".

Należy zaznaczyć, że po 16 latach w mediach społecznościowych nie ukazują się niepokojące doniesienia o warunkach pracy w Biedronce.

Czy księża nie mają na co narzekać? Dostaną bardzo wysokie emerytury, w tym samym czasie sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragicznaCzy księża nie mają na co narzekać? Dostaną bardzo wysokie emerytury, w tym samym czasie sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragicznaCzytaj dalej

Sieć Biedronka nie komentuje wyroku. Poszkodowani zapłacą wszelkie koszty procesowe

Pełnomocnikiem byłych pracowników Biedronki był mecenas Obara. Jak podawał dla "Wirtualnej Polski", przewód sądowy rozstrzygał, czy dyskont naruszył dobra osobiste powodów. Chodzi o poczucie godności oraz prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków realizowania obowiązków zawodowych. Zaniedbania miały mieć miejsce do 2004 roku.

Żądaniem skarżących były przeprosiny ze strony sieci oraz zadośćuczynienia w wysokości od 11 do 48 tysięcy złotych. - To były lata wyzysku oraz naruszania ich godności poprzez zmuszania do pracy w warunkach urągających BHP, na przykład braku chociaż jednego wózka elektrycznego, a także za utracone zdrowie - ocenia prawnik dla "Wirtualnej Polski".

Michał Szpak ostrzega. Padł ofiarą oszustów, muszą zainterweniować służbyMichał Szpak ostrzega. Padł ofiarą oszustów, muszą zainterweniować służbyCzytaj dalej

Dopiero teraz sąd, według "Wirtualnej Polski", wskazał na znaczne naruszenie godności pracowniczej, jednak jeden szczegół zaważył o decyzji wymiaru sprawiedliwości. Przedawnienie roszczeń wymusiło orzeczenie na korzyść Biedronki, a co za tym idzie, skazanie powodów na koszty procesowe.

Dziennikarze wyliczyli, że byli pracownicy dyskontu muszą uiścić łącznie ponad 20 tysięcy złotych za walkę o swoje prawa w pierwszej instancji oraz ponad 17 tysięcy złotych za procesy, w których uczestniczyli sędziowie drugiej instancji.

Sytuacja doprowadziła do natychmiastowej reakcji ze strony mecenasa Obary. Obrońca zdecydował na przeznaczenie 20 tysięcy złotych na rzecz potrzebujących. Wciąż jednak należy uregulować pozostałe 17 tysięcy złotych na rzecz Skarbu Państwa.

Monika Olejnik musiała przerywać swojej rozmówczyni. Ostre spięcie w Monika Olejnik musiała przerywać swojej rozmówczyni. Ostre spięcie w "Kropce nad i"Czytaj dalej

Pełnomocnik skarżących Biedronkę powiedział wprost, że jego klientami są osoby chore, żyjące poniżej stanu. - Są osobami schorowanymi, wyniszczonymi, utrzymującymi się z rent czy emerytur w wysokości 1200-1400 złotych, lub pracujący dorywczo - podaje dla "Wirtualnej Polski".

Niewykluczone, że niezbędna będzie interwencja komornika, by ściągnąć należności. Zajęcie sprzętów oraz kont w banku niemal całkowicie zniszczy życia byłych pracowników Biedronki. Padł też apel do Rzecznika Praw Obywatelskich o złożenie skargi nadzwyczajnej. Niestety, nie spełniono przesłanek.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

"Rzecznik, po wszechstronnej analizie akt sądowych, uznał, że w sprawie nie da się stwierdzić występowania przesłanek dających podstawę do wniesienia skargi nadzwyczajnej" - komentował przedstawiciel biura Rzecznika Praw Obywatelskich dla "Wirtualnej Polski". W sprawie miało nie wystąpić naruszenie praw człowieka ani wolności obywatela, które są szczegółowo określone przez Konstytucję. Co więcej, nie popełniono rażących błędów podczas procesu oraz nie zaszła sprzeczność między ustaleniami sądu a zebranym materiałem dowodowym.

Sieć Biedronka odmawia skomentowania sprawy. "W żaden sposób nie komentujemy zdarzeń sprzed lat, o które pan pyta, uznając, że najlepszym ich podsumowaniem są wyroki sądów zapadające na korzyść Jeronimo Martins Polska. JMP będąc stroną w tych sprawach, tym bardziej nie powinien komentować treści wyroków sądowych" - przekazała komunikat dyskontu "Wirtualna Polska".

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  4. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  5. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"

Źródło: [Wirtualna Polska]