Nagranie z rasistowskiego ataku z Białegostoku obiegło sieć. Facebook.com/osrodek.monitorowaniaŹródło: Facebook.com/osrodek.monitorowania
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 23 Października 2020

Przerażające nagranie z Białegostoku, kobieta jest poszukiwana. Okropny, rasistowski atak

Niestety Białystok nie ma zbyt dobrej opinii, w kwestii poszanowania praw człowieka oraz odnoszenia się do bliźniego z należytym szacunkiem. Dumni mieszkańcy, już nie raz udowadniali, że jeśli coś nie mieści się w katolickim światopoglądzie, nie na prawa istnieć. Sieć po raz kolejny obiegło nagranie, które podkopuje wiarę w ludzi. Doszło do rasistowskiego ataku na dwie młode dziewczyny.

Kiedy Bialystok pojawił się na pierwszych stronach gazet w 2019 roku za sprawą ataków homofobicznych na pierwszym Marszu Równości, pewne było, że tamtejsza prawica utożsamiająca się jako jedyni prawdziwi Polacy jest wyjątkowo silna i nie ma zamiaru szanować drugiego człowieka. Tym razem to nie orientacja seksualna, a kolor skóry okazał się wystarczającym powodem na skierowanie do dwóch młodych dziewczyn obraźliwych komentarzy. Nagranie trafiło do sieci, a rasistka poszukiwana jest przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Położnicy błędnie uznali dziecko za martwe i oddali do kostnicy. Po 6 godzinach odkryto ich pomyłkę, nieprawdopodobny finał historiiPołożnicy błędnie uznali dziecko za martwe i oddali do kostnicy. Po 6 godzinach odkryto ich pomyłkę, nieprawdopodobny finał historiiCzytaj dalej

W Białymstoku doszło do rasistowskiego ataku

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zamieścił nagranie z Białegostoku, gdzie uwieczniona została kobieta słownie atakująca dwie młode studentki, które z racji pochodzenia miały nie pasować do Polski. Wydawać by się mogło, że w dobie globalizacji i notorycznej migracji ekonomicznej, tak ograniczony sposób myślenia to już przeszłość, jednak kobieta z Białegostoku udowadnia, że niektórzy od wielu setek lat nie posunęli się w rozumowaniu. IMZRiK opublikował film nakręcony przez obrażane dziewczyny i zwrócił się z prośbą. To, co usłyszeć można na kilkusekundowym nagraniu, jest zwyczajnie oburzające.

- Mu******iep**y, won z Polski! - słyszały pod swoim adresem dwie dziewczyny afrykańskiego pochodzenia przebywające w Białymstoku. Rasistowski atak miał miejsce 20 października, we wtorek, około godziny 18.OMZRiK przekazał, że sytuacja miała miejsce na rogu Placu NZS i ul. Suraskiej. Nieznana kobieta zachowywała się w taki sposób, że atakowane przez nią dziewczyny były w szoku i obawiały się o swoje bezpieczeństwo. To, co uchwycone zostało przez nie na filmie to jedynie końcowy fragment wyjątkowo barwnych wypowiedzi dumnej Polki. Każdorazowo, gdy media obiegają informacje o takich przypadkach, pojawia się pytanie, jak w XXI wieku myśleć można, że to kolor skóry, lub pochodzenie jest dobrym kryterium do determinowania zasadności przebywania w danym regionie. W związku z rasistowskim atakiem OMZRiK wystosowało prośbę.

WP: WP: "Seniorzy będą mieli zakaz wychodzenia z domu". Ujawniono drakońskie plany, które rząd miałby ogłosić dziśCzytaj dalej

OMZRiK ma nadzieję, że uda się ustalić tożsamość kobiety uwiecznionej na nagraniu z Białegostoku

Nagranie z telefonu jest oburzające. Oddalająca się anonimowa kobieta wykrzykuje obelżywe komentarze pod adresem dwóch młodych kobiet, tylko dlatego, że mają inny niż ona kolor skóry. W jej opinii tylko osoby białe, mogące pochwalić się polskim obywatelstwem mogą żyć nad Wisłą. OMZRiK prosi o to, by każdy, kto ma jakiekolwiek informacje na temat tożsamości kobiety, skontaktował się z Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Można zrobić to poprzez pocztę: omzrik@gmail.com lub telefonicznie 572932323. Ośrodek gwarantuje, iż wszystkie zgłoszenia będą anonimowe, zatem osoby obawiające się o ewentualne konsekwencje, lub lokalny ostracyzm, czy agresję mogą czuć się bezpiecznie. Miejsce, gdzie doszło do zdarzenia, jest wyjątkowo symboliczne w Białymstoku.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Dziennikarze dotarli do nagrania rozmowy Jarosława Kaczyńskiego. "Podobno jest źle"
2. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
3. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę

Kobiecie za swoje czyny grozi kara więzienia

Wiele osób zapomina, że za podobne zachowanie można zostać skazanym na nawet 3 lata pozbawienia wolności. To nie kara jednak powinna być dla wszystkich wyznacznikiem tego, czy powinniśmy coś robić. Kwestia poszanowania każdego bez względu na wiek, kolor skóry, orientację seksualną czy płeć to fundamentalne prawo każdego człowieka. Jedynym kryterium służącym do oceny drugiego osoby powinno być to, co sobą reprezentuje. Niestety Białystok ma jeszcze wiele w tej kwestii do zrobienia i chociaż działacze równościowi udowadniają, że również w Białymstoku mieszka ogrom tolerancyjnych ludzi, to miasto wciąż boryka się z wyjątkową nienawiścią podszytą rasizmem i homofobią.

Miejsce, gdzie doszło do zdarzenia, czyli róg Placu NZS i ul. Suraskiej, to również miejsce, gdzie w czasie pierwszego Marszu Równości w Białymstoku doszło do dotkliwych pobić i ataków na uczestników wydarzenia, w tym osoby nieletnie. Warto przypomnieć, że niedawno zapadł wyrok w sprawie czterech mężczyzn pociągniętych do odpowiedzialności za pobicie 14-latka i 18-latka. Mężczyźni w wieku od 23 do 45 lat usłyszeli wyroki 9 i 10 miesięcy pozbawienia wolności po dwie roczne zawieszone kary pobytu w zakładzie karnym.

Nocne zamieszki pod domem Jarosława Kaczyńskiego. W ruch poszły kamienie i gaz łzawiącyNocne zamieszki pod domem Jarosława Kaczyńskiego. W ruch poszły kamienie i gaz łzawiącyCzytaj dalej

Rasa, płeć i orientacja nie powinny mieć wpływu na nasz stosunek do drugiej osoby

Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja uwieczniona na nagraniu z Białegostoku stanie się jedynie smutnym wspomnieniem i niedługo uda się wyplenić z polskiego społeczeństwa zachowania rasistowskie, które w dobie istnienia globalnej wioski są zwyczajnie elementem ograniczenia światopoglądowego. Apelujemy o pomoc w ustaleniu tożsamości kobiety, tak by można było pociągnąć ją do odpowiedzialności. Wszystkie osoby posiadające jakiekolwiek informacje na temat zdarzenia z Białegostoku proszone są o kontakt z OMZRiK.

Nagranie można zobaczyć tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niedawno był ślub, teraz Martyna Wojciechowska przekazała kolejną radosną wiadomość. Fani są zachwyceni
  2. Ksiądz skrytykował maseczki z ambony. Policja wyniosła go z kaplicy na oczach zrozpaczonych wiernych (VIDEO)
  3. Wiele osób będzie oburzonych. Wiadomości TVP wzięły się za kultowego dziennikarza
  4. Nieodpowiedzialne zachowanie gwiazdy TVP. Wyjechała na Kanary, wywołała skandal i oburzenie wśród internautów
  5. Zderzenie Audi z autobusem w Katowicach - Kto zawinił?
  6. Lekki i puszysty, po prostu ideał. Najlepszy przepis na biszkopt, który zawsze się udaje