Benedykt XVI wraz z papieżem Franciszkiem. AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO / EAST NEWS
Źródło: AFP PHOTO / OSSERVATORE ROMANO / EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Stycznia 2020

Benedykt XVI ostrzega Franciszka. Spór między papieżami

Benedykt XVI wraz z kardynałem Robertem Sarahem wydają książkę zatytułowaną "Z głębi naszych serc", która ukaże się 15 stycznia nakładem francuskiego wydawnictwa Fayard. Jednym z najważniejszych odbiorców tej książki będzie zapewne papież Franciszek, publikacja nawiązuje bowiem do planów Franciszka, by znieść obowiązkowy celibat duchownych w Amazonii.

Od czasu swej abdykacji z roku 2013, która, jak twierdzono, była spowodowana złym stanem zdrowia Benedykta XVI, papież-emeryt z rzadka zabierał głos w sprawie problemów dotykających Kościoła. Duchowny od tego czasu napisał dwa ważne eseje: pierwszy podkreślał znaczenie liturgii; drugi odnosił się problemu pedofilii w Kościele i jej przyczyn. Tym razem papież poszedł o krok dalej i zdecydował się na wydanie książki.

Publikacja liczy 175 stron i składają się na nią tekst napisany przez Benedykta XVI, drugi, stworzony przez wspomnianego kardynała Roberta Saraha, oraz przedmowa podpisana przez obu duchownych. Książka odnosi się przede wszystkim do tematu zniesienia celibatu.

Niebotyczna suma. Ile orkiestra uzbierała do rana?Niebotyczna suma. Ile orkiestra uzbierała do rana?Czytaj dalej

Benedykt XVI: nie mogę milczeć

W sposób naturalny pojawiły się głosy, że publikacja ma przede wszystkim kontestować zamierzenia papieża Franciszka oraz wyrażać swój sprzeciw wobec jego zamiarów. Przypomnijmy, że mowa o propozycji dopuszczenia posiadających żony mężczyzn do święceń kapłańskich w Amazonii.

Benedykt XVI zaznacza, że nie może milczeć w tej sprawie. Podkreśla, że celibat jest wielowiekową tradycją w Kościele i niemożliwe jest należyte realizowanie obu powołań: kapłaństwa i małżeństwa.

"Celibat jest udziałem w krzyżu Chrystusa. Nikt nigdy nie twierdził, że jest łatwy do noszenia. Przede wszystkim jednak jest on źródłem ogromnej radości", powiedział z kolei współautor książki kard. Sarah, cytowany przez portal "wpolityce.pl".

Książka ukaże się we Francji już w tę środę. Zdaniem brytyjskich mediów jest ona krzykiem konswerwatywnych duchownych, będących w opozycji do znacznie bardziej postępowego papieża Franciszka.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Po przekroczeniu konkretnych progów zmaleje twoja renta i emerytura. Lepiej ich nie przekraczaj

2. Nie żyje władca, który rządził krajem przez 50 lat. Obalił własnego ojca, błyskawicznie wyznaczono następcę

3. Ile zarabia Jurek Owsiak? Odpowiedź was zaskoczy

4. Niespodziewany, poruszający gest Jurka Owsiaka w czasie światełka do nieba. Wesprze zwierzęta, ginące w Australii

5. Wzruszające słowa rodziców Pawła Adamowicza. Dopiero teraz dotarły do nich media

6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk