Okazuje się, że stan zdrowia Benedykta XVI jest coraz poważniejszy. JAVIER SORIANO AFP/EAST NEWSŹródło: JAVIER SORIANO AFP/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 4 Grudnia 2020

Niepokojące doniesienia o zdrowiu Benedykta XVI. Nie jest już w stanie całkiem sprawnie mówić

Od czasu, gdy Benedykt XVI zrzekł się papieskiego tronu, stronił od pojawiania się publicznie. Wyjątek miał miejsce stosunkowo niedawno, kiedy to brat byłej głowy Kościoła poważnie zachorował i hierarcha poleciał się z nim pożegnać. W mediach pojawiła się informacja, że w czasie niedawnego spotkania papież praktycznie w ogóle nie był w stanie mówić. Zrelacjonował to jeden z biskupów obecnych w czasie oficjalnego wystąpienia duchownego.

  • Maltański biskup Mario Grech przekazał informacje na temat stanu zdrowia Benedykta XVI
  • Były następca świętego Piotra ma mieć trudności z mową
  • Nie pojawi się oficjalny komentarz Watykanu w sprawie ujawnionych wiadomości

Maltański biskup Mario Grech podzielił się z dziennikarzami informacjami na temat stanu zdrowia Benedykta XVI. Zelektryzowały one środowisko katolickie oraz media na całym świecie. Okazuje się, że były papież zaczyna mieć poważne problemy z mową.

Magdalena Ogórek rozprawia o urodzie strajkujących kobiet. Przykre sceny na antenie TVP InfoMagdalena Ogórek rozprawia o urodzie strajkujących kobiet. Przykre sceny na antenie TVP InfoCzytaj dalej

Nie pojawił się żaden oficjalny komentarz odnoszący się do rewelacji ujawnionych przez duchownego, jednak już od 2013 roku mówi się, że papież senior boryka się z coraz większymi problemami zdrowotnymi. Wiadomo, jak przebiegało spotkanie, gdzie uczestnicy zostali zaszczyceni obecnością dwóch następców świętego Piotra.

Stan zdrowia Benedykta XVI - biskup mówi o poważnych problemach

Wprost przekazuje informacje, iż w ubiegłym tygodniu papież Franciszek oraz Benedykt XVI wzięli udział w wydarzeniu kończącym konsystorz. Hierarchowie spotkali się z nowymi kardynałami i to właśnie jeden z nich, Mario Grech, postanowił ujawnić nieco informacji zza zamkniętych dni.

Konsystorz to w Kościele katolickim nic innego, jak zebranie Kolegium Kardynałów mające na celu rozpatrzenie spraw związanych z instytucją Kościoła oraz jej wspólnoty. W przypadku, gdy zwoływane jest przez papieża, nazywane jest konsystorzem papieskim. To właśnie w czasie takiego zebrania z nowo mianowanymi kardynałami doszło do spotkania z Benedyktem XVI.

Gwiazdy Gwiazdy "M jak miłość" opuszczają produkcję? Fani zdążyli się zasmucić, jest odpowiedź TVPCzytaj dalej

Stan zdrowia poprzednika papieża Franciszka ponownie trafił na nagłówki gazet na całym świecie, z racji relacji maltańskiego biskupa Mario Grecha. Wskazał on, że hierarcha zaczyna mieć problemy z mówieniem.

- Papież senior ma problemy z mówieniem. [...] Widok pasterza, na którym ciążą lata, a jednocześnie jest uśmiechnięty, chętny, by podzielić się duchowym doświadczeniem, był dla nas bardzo pokrzepiający - cytuje wypowiedź Mario Grecha portal Wprost. Biskup zrelacjonował również komentarz Benedykta XVI na temat swoich trudności.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Były papież komentuje swój stan zdrowia

Benedykt XVI od czasu rezygnacji praktycznie w ogóle nie pojawia się w przestrzeni publicznej. Od 2013 roku mieszka w budynku klasztornym na terenie Ogrodów Watykańskich. W czasie konsystorzu miał podzielić się z nowymi biskupami ważnym zdaniem, które zapewne miało natchnąć nowych hierarchów do refleksji oraz zastanowienia się na temat swojego oddania wierze, oraz służeniu wiernym.

- Pan odebrał mi mowę, abym mógł docenić ciszę - miał powiedzieć według Wprost i maltańskiego biskupa Maria Grecha były papież. Niestety obecna sytuacja Kościoła katolickiego na świecie oraz w Polsce to spore wyzwanie dla hierarchów. Obecnie Benedykt XVI ma 93 lata.

Kolejne skandale oraz mieszanie się w państwową politykę - polski Kościół traci poparcie

wtv.pl - portal informacyjny"Wiadomości" TVP w poważnych tarapatach. Sprawdzono, kto je ogląda i dokonano porównaniaCzytaj dalej

"Rzeczpospolita" zleciła sondaż mający pokazać, jak obecnie kształtuje się zaufanie do instytucji Kościoła oraz polikach hierarchów. Niestety ustalenia IBRiS raczej nie były powodem do dumy biskupów. 

Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań wynika, iż aż 1/3 badanych negatywnie ocenia swój stosunek do Kościoła. Zdecydowanie bardziej krytycznie do działań instytucji oraz hierarchów nastawieni są młodzi. 

Źródło: Wprost / Rzeczpospolita / IBRiS / Twitter.com

Zobacz także w naszych serwisach: