Fałszywy banknot 200-złotowy po kilku dniach odkryła obsługa sklepu w Mławie.. (zdj. ilustr.) pxhere.com (CC0 Public Domain)Źródło: (zdj. ilustr.) pxhere.com (CC0 Public Domain)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 16 Lutego 2021

15-latek zapłacił w mławskim sklepie banknotem do gier. Obsługa się nabrała

Banknotem, na którym widnieje napis „souvenir” oraz adnotacja, że nie jest on środkiem płatniczym, zapłacił 15-letni mieszkaniec Mławy. Obsługa sklepu odkryła oszustwo dopiero po kilku dniach. Na miejsce wezwano policję.

Szczegóły kolejnego przykładu oszustwa, do którego narzędziem są fałszywe banknoty, przytacza Onet.

O tym, jak bardzo przywykliśmy do płatności elektronicznej i zapominamy o wyglądzie oryginalnych banknotów, świadczyć może fakt, że ostatnio, w jednym z mławskich sklepów nieletni klient zapłacił za zakupy banknotem służącym do gier – przekazała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Mławie asp. szt. Anna Pawłowska, cytowana przez portal.

Fałszywy banknot 200-złotowy w Mławie

Według wyjaśnień przedstawicielki lokalnej policji obsługa sklepu zauważyła fałszywy banknot dopiero po kilku dniach. Po obu jego stronach widnieje napis „souvenir” oraz informacja, że nie jest on środkiem płatniczym.

Pracownicy placówki natychmiast powiadomili odpowiednie służby. Wówczas okazało się, że banknotem, płacąc za zakupy, posłużył się 15-latek.

Poseł Łącki zapytał Krzysztofa Ziemca o negatywne telefony do TVP Info. „Nie wiem, czy były”Poseł Łącki zapytał Krzysztofa Ziemca o negatywne telefony do TVP Info. „Nie wiem, czy były”Czytaj dalej

Pawłowska zapewniła, że śledczy wyjaśniają obecnie okoliczności zdarzenia.

Policja apeluje o ostrożność

Policja po raz kolejny przypomina, że sklepy przyjmujące płatność gotówkową powinny ze szczególną uwagą sprawdzać odbierane banknoty pod kątem ich oryginalności.

Wszystkie banknoty obiegowe są szczegółowo opisane na stronie Narodowego Banku Polskiego. Należy sprawdzić kilka zabezpieczeń, wskazano w cytowanej przez Onet informacji.

Należy pamiętać, że posługiwanie się fałszywymi pieniędzmi, jak również wprowadzanie ich do obiegu, jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna.

W przypadku zniszczenia banknotu bądź problemów z jednoznacznym stwierdzeniem jego autentyczności warto poprosić o pomoc bank, zaznaczają przedstawiciele policji.

źródło: Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV: