Banki wprowadzają zmiany w opłatach. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/80625/
Źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/80625/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Stycznia 2020

Szykujcie się na kolejne opłaty. Zmiany w polskich bankach

Banki zmieniają wysokość opłat, a ponadto wprowadzają też nowe, m.in. za wpłatę gotówki w oddziale, informuje "Rzeczpospolita".

Niektóre ze zmian zostały wprowadzone już pod koniec minionego roku; inne są dopiero w planach.

Zacznijmy od ING Banku Śląskiego. Jak podaje Ewa Szerszeń, zastępca rzecznika prasowego banku, podrożeją opłaty za korzystanie z obcych bankomatów, i to sporo, bo aż dwukrotnie. Dotychczas było to 2,50 zł, teraz będzie to już 5 zł. Jak podaje "RP", bank wprowadził również opłatę za niektóre przelewy walutowe w oddziale – ma ona wynieść 50 zł. Za przelew przyspieszony realizowany w systemie SORBNET klienci banku zapłacą 30 zł. Zmianom ulegnie również zasada działania "pakietu wypłat gotówki za granicą". Jego koszt wyniesie 15 zł.

Poruszające zdjęcia z pogrzebu bohaterów. Poświęcili życie, by ratować zwierzętaPoruszające zdjęcia z pogrzebu bohaterów. Poświęcili życie, by ratować zwierzętaCzytaj dalej

Banki wprowadzają zmiany w opłatach

Obniżek w niektórych ofertach mogą oczekiwać za to klienci banku Pekao SA. – Rozporządzenie wymaga na bankach obniżenie opłaty za przelewy w euro oraz zrównuje wypłaty gotówki z bankomatów za granicą do poziomu tych w Polsce dla obecnych i nowych klientów indywidualnych banków – podaje biuro prasowe banku, cytowane przez "RP". Co więcej, jak czytamy: – Oprócz opłat za przelewy wychodzących i przychodzące SEPA w euro obniżyliśmy też przelewy wychodzące SWIFT w euro do i z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ujednolicone zostaną opłaty za wypłaty pieniędzy z obcych bankomatów w kraju i za granicą – jak podaje "Rzeczpospolita", do poziomu 2,3 proc. "Zostaną zmienione opłaty za przelewy w złotych, zlecone w oddziale/placówce partnerskiej z 4,99 zł do 6 zł dla następujących rodzajów rachunków Eurokonto: Aktywne, Aktywne Plus, Premium, Premium Plus, Prestiżowe, Optymalne, Kieszonkowe, Intro i Rachunek Podstawowy. Podrożeją miesięczne opłaty za prowadzenie następujących rodzajów rachunków Eurokonto: Aktywne Plus (o 1,51 zł) , Mobilne (o 1 zł), Aktywne (o 1 zł), Plus (o 1,50 zł), Standard/Podstawowe (o 1,49 zł)", czytamy. Zdaniem dziennika od 1 kwietnia ma również obowiązywać opłata 5 zł za wpłatę gotówki w wysokości do 5 tys. zł w kasach oddziałów banku, jeśli klient miał możliwość dokonania wpłaty we wpłatomacie w tej samej placówce.

W przypadku banku Credit Agricole od kwietnia mniejsze będą opłaty za wypłatę gotówkie BLIKiem. Dotychczas opłata wynosiła 3 zł, od 4 kwietnia wypłaty te będą jednak bezpłatne. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku przelewów BLIK P2P. Dotychczas opłata za przelew na numer telefonu odbiorcy wynosiła 7 zł, od tego roku również będzie ona darmowa. Jak podaje "RP", z 7 do 5 zł zostanie obniżona opłata za przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir.

Zmian w tabeli opłat i prowizji nie planują za to Bank Millennium, Citi Handlowy oraz Santander Bank Polska. PKO BP nie chciał wypowiedzieć się na ten temat, informuje "Rzeczpospolita".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nadchodzą ważne zmiany terminów 500 plus. Pieniądze będą przyznawane na innych zasadach

2. Mroczne znalezisko na lotnisku. Gdy walizka się otworzyła, oczom celników ukazał się straszny widok

3. Syn posła zatrzymany przez policję. Posiadał niedozwolone substancje

4. Tadeusz Rydzyk nie miał szans w starciu z Jurkiem Owsiakiem. Kontrowersyjne badanie ujawniło preferencje Polek i Polaków

5. TVP przegrało proces. Musi przeprosić

6. Papież Franciszek ogłosi abdykację? Jest oficjalny komentarz sekretarza Benedykta XVI