Banki ostrzegają przed problemami. https://pixabay.com/pl/photos/pieniądze-banknoty-sto-złotych-1386331/
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/pieniądze-banknoty-sto-złotych-1386331/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 28 Grudnia 2019

Zaplanuj przelewy. Banki ostrzegają przed utrudnieniami, przez które możesz słono zapłacić

Banki ostrzegają przed Nowym Rokiem 2020: jeśli odpowiednio nie zaplanujesz płatności, możesz stracić sporo pieniędzy.

Układ kalendarza z pewnością zadowolił wszystkich, którzy liczyli na świąteczny odpoczynek. Przy odpowiednim podejściu do sprawy nietrudno było zagwarantować sobie nawet 2 tygodnie wolnego od pracy. W okresie świątecznym należy jednak pamiętać również o terminowych zabowiązaniach finansowych. Jeśli odpowiednio nie zaplanujemy przelewów, możemy znacząco uszczuplić zawartość naszych portfeli.

Ogłoszenie o pracę w TVP podbija sieć. Telewizja nie świeci przykłademOgłoszenie o pracę w TVP podbija sieć. Telewizja nie świeci przykłademCzytaj dalej

Banki: będą kłopoty

W dni ustawowo wolne od pracy, a więc m.in. Boże Narodzenie czy Nowy Rok, przelewy międzybankowe w systemie Elixir nie są realizowane.

Jak przypomina serwis Strefa Biznesu, "Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji w złotych. Ich rozliczenie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00". W dni wolne od pracy system nie wykonuje jednak żadnych tranzakcji.

– 24 grudnia oraz 31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13.30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego, tj. odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Dokładne terminy przekazywania zleceń klientów do rozliczenia zależą od polityki poszczególnych banków w zakresie księgowania transakcji – powiedział cytowany przez serwis Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR, i dodał, że system Euro Elixir, służący do realizacji transakcji w euro, nie będzie również funkcjonował 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia.

Niezależnie od funkcjonowania wspomnianych systemów, klient będzie miał do dyspozycji system Express Elixir, który działa 24 godziny na dobę, również w dni ustawowo wolne od pracy. Za taki przelew naliczana jest zwykle dodatkowa, bardzo wysoka opłata.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. W Boże Narodzenie zmarła 15-letnia Gabrysia. Na jej leczenie Polacy uzbierali 4 miliony złotych

3. Radio Maryja histerycznie próbuje ratować Rydzyka. Przestraszył się papieża Franciszka?

4. Psiak nie miał wypadku, taki się urodził. Miał wiele szczęścia trafiając na cudownych ludzi

5. Kaczyński przy Pani Basi powiedział okrutny żart. Współpracownik prezesa zdradził jego treść

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala