Bank. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWSŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Stycznia 2020

Klienci polskiego banku bez dostępu do pieniędzy. Nie mogą nic zrobić przez następne dni

Bank PBS w Sanoku będzie zmuszony poddać się przymusowej restrukturyzacji ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wszystko przez złą sytuację finansową banku. Do wtorku 21 stycznia klienci banku nie będą mieli dostępu do swoich kont.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął kontrolę nad PBS w Sanoku, informuje portal money.pl. Wobec tego wszystkie rachunki klientów detalicznych (indywidualnych), mikrofirm oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw zostaną przeniesione do banku pomostowego – Banku Nowego BFG S.A.

Choć przedstawiciele Bankowego Funduszu Gwarancyjnego gwarantują, że pieniądze klientów są bezpieczne, oznacza to, że przez kilka najbliższych dni nie będą mieli dostępu do swoich kont. Klienci Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku nie będą mogli ponadto płacić kartą oraz wyciągać pieniędzy z bankomatu. BFG tłumaczy się technicznymi problemami związanymi z przeniesieniem działalności do wspomnianego Banku Nowego BFG S.A, który będzie prowadził rachunki na niezmienionych zasadach dla dotychczasowych klientów PBS.

Kobieta z wózkiem wyrzucona z autobusu. Kobieta z wózkiem wyrzucona z autobusu. "Nie ruszę, dopóki nie wysiądzie"Czytaj dalej

Bank uniemożliwi dostęp do kont

"Oznacza to przerwę techniczną w serwisach bankowości internetowej i mobilnej oraz w oddziałach banku. Nie będą też działać karty i bankomaty PBS. Wznowienie obsługi klientów planowane jest na wtorek 21 stycznia 2020 r. Od wtorku klienci banku będą obsługiwani tak jak do tej pory", głosi oficjalny komunikat, cytowany przez money.pl

Jednym z głównych motywów działania BFG było ratowanie funduszy jednostek samorządu terytorialnego, zauważa portal bankier.pl. "W ocenie BFG podjęcie przymusowej restrukturyzacji jest konieczne, aby zapewnić kontynuację funkcji krytycznej. Zgodnie z ustawą o BFG, środki JST (jednostek samorządu terytorialnego – przyp. red.) nie są objęte gwarancjami Funduszu i zgodnie wykonanym oszacowaniem JST straciłyby je w całości w przypadku upadłości PBS", pisze w oficjalnym komunikacie Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Sanocki PBS był zagrożony upadłością. Jak czytamy, do Banku Nowego BFG S.A zostaną przeniesieni nie tylko klienci oraz ich rachunki, ale również pracownicy, majątek oraz zobowiązania Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Dysponując majątkiem 100 mln zł, Bank Nowy BGF gwarantuje kontynuację działalnośći PBS, następnie zaś zostanie sprzedany innemu bankowi.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Poczta Polska pilnie ostrzega swoich klientów. Wielu może paść ofiarą oszustwa

2. W Australii w końcu spadł deszcz. Niestety eksperci przed nim ostrzegają, może być jeszcze gorzej

3. Mieszkasz w Warszawie? Lepiej nie wychodź dziś z domu

4. Powstaje film o ks. Kaczkowskim. Niezwykła charakteryzacja aktora, grającego główną rolę

5. Andrzej Duda przyznał, że nie jest zadowolony ze swojego wyglądu. Planuje metamorfozę

6. Agonia dziecka trwała dniami, z głodu jadło proszek do prania. Jego mama w tym czasie oddawała się haniebnym czynnościom