Popularny w Polsce bank oszukiwał klientów? Musi zapłacić gigantyczną karę. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 27 Stycznia 2020

Popularny w Polsce bank oszukiwał klientów? Musi zapłacić gigantyczną karę

Bank został ukarany decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Getin Noble Bank będzie musiał zapłacić 13,5 mln zł za stosowanie niedozwolonych klauzul w aneksach do umów kredytowych.

"Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone klauzule, które Getin Noble Bank (GNB) stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Zakazał też ich wykorzystywania. Nałożył również na przedsiębiorcę karę - prawie 13,5 mln (13 417 225) zł", czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiK.

Zakwestionowano klauzule dotyczące sposobu ustalania kursów walut. GNB wykorzystuje je do przeliczania kwoty kredytów indeksowanych do euro lub franka szwajcarskiego i obliczania wysokości poszczególnych rat. Decyzją urzędu stosowane przez Getin Noble Bank zasady są niezrozumiałe dla konsumentów.

Jolanta Kwaśniewska i jej mąż zalani wyrazami wsparcia. Po ujawnieniu faktów z reportażu TVN, wszyscy mówią o byłej parze prezydenckiejJolanta Kwaśniewska i jej mąż zalani wyrazami wsparcia. Po ujawnieniu faktów z reportażu TVN, wszyscy mówią o byłej parze prezydenckiejCzytaj dalej

Bank stosował niedzozwolone klauzule

Podstawą do ustalania kursów przez bank był "kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters". Jak podaje portal money.pl, zdaniem urzędu to sformułowanie jest nieprezycyjne. Z postępowania wynika, że chodzi o profesjonalny, odpłatny serwis firmy Thomson Reuters. Tego nie wiedzą jednak klienci banku. Co więcej, nie mają dostępu do serwisu.

– W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że GNB może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów – ocenił prezes UOKiK Marek Niechciał.

Jak czytamy, jedna z klauzul mówi o prawie banku do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. UOKiK uważa, że konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań banku oraz zareagowania na nie. Co więcej, bank mógł korzystać z tego rozwiązania jedynie wtedy, gdy było to dla niego korzystne, a więc gdy kurs waluty zaliczy gwałtowny wzrost, zauważa money.pl.

Getin Noble Bank ma obowiązek poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji UOKiK, mimo że, jak czytamy, bank nie zgadza sięz decyzją urzędu i zamierza się od niej odwołać.

– Bank nie zgadza się z decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i odwoła się od niej zgodnie z przysługującym mu prawem. Chciałbym również zwrócić uwagę na fakt, iż do momentu zakończenia postępowania z odwołania banku, decyzja prezesa UOKiK jest nieprawomocna – przekazał portalowi money.pl Artur Newecki, rzecznik Getin Noble Banku.

Klienci banku mogą złożyć reklamację do banku, powołując się na decyzję UOKiK. Klauzule, które urząd uznał za niedozwolone, nie wiążą obu stron.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nie zapukają już do twoich drzwi. Wszystko będziesz musiał załatwić sam

2. Nagłe lądowanie samolotu LOT przez pasażerkę. Po dotknięciu ziemi odkryto jeszcze jedną rzecz

3. Co niedzielę dokładnie liczyli, ilu mieszkańców idzie do kościoła. Wynik powala a postawa księży oburza

4. Politycy chcieli przepchnąć uchwałę przeciwko LGBT. Udało się, ale pomylili skróty

5. Co się dzieje? Młody ministrant popełnił samobójstwo, kolejny taki przypadek

6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski