Bank ING ostrzega przed oszustami z OLX.. Wikimedia Commons/AminŹródło: Wikimedia Commons/Amin
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 3 Grudnia 2020

Oszuści znaleźli nowy, bardzo sprytny sposób. Bank ING ostrzega, można stracić wszystkie pieniądze

Bank ING ostrzega przed oszustami. Jak informuje, oszuści polujący na wystawiających swoje przedmioty na portalach aukcyjnych są w stanie w bardzo prosty sposób wyczyścić ich konta. Bank przedstawił informację, jak przeciwdziałać oszustom i zorientować się, że właśnie ktoś może nas naciągać.

  • ING Bank Śląski ostrzega przed oszustami.
  • Ostatnio grasują na portalach aukcyjnych, obierając sprytną metodę, dzięki której w mig wyczyszczą twoje konto.
  • Bank przedstawił krok po kroku, jak wyglądają działania oszustów i jak im przeciwdziałać. 

Ostrzeżenie jest niezwykle obszerne i pokazuje, w jak zawoalowany sposób działają wyłudzacze.

Hanna Lis nie wytrzymała, ostro skrytykowała Magdalenę Ogórek. Hanna Lis nie wytrzymała, ostro skrytykowała Magdalenę Ogórek. "Żenada"Czytaj dalej

Bank ING ostrzega przed oszustami. Mogą wyczyścić ci konto

- Sprzedajesz coś właśnie przez OLX, a może przez inny portal aukcyjny? Uważaj. Oszuści opracowali nowy sposób na czyszczenie kont. Mogą wyłudzić od Ciebie dane karty płatniczej, a następnie aktywować ją do płatności telefonem, np. w Google Pay lub Apple Pay - piszą na swojej stronie przedstawiciele ING Banku Śląskiego. 

Bank krok po kroku tłumaczy, w jaki sposób wyłudzacze z łatwością mogą wyłudzić dane naszego konta bez naszej wiedzy i tłumaczy, jak ustrzec się przed tym procederem. 

Zobacz także:  Beztrosko wylewali gnojowicę z cysterny. Porażające skutki

- Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX – uważaj! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie, jeśli wiadomość otrzymałeś poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp - tłumaczą na swojej stronie. 

Podobne zastrzeżenia tyczą się też innych portali aukcyjnych - warto zwrócić więc uwagę, czy wiadomość przyszła do naszej skrzynki odbiorczej na jednym z nich, nie zaś na nasze osobiste aplikacje kontaktowe. W kilku punktach bank tłumaczy, w jaki sposób wyłudzacze działają. 

Zobacz także:  Masz te aplikacje na telefonie? Usuń je, twoje dane są zagrożone

Krok po kroku możemy przeczytać, jak oszust zakłada na nas pułapkę, potem jak zbiera od nas informacje, a następnie - jak nas okrada. Warto dokładnie przyjrzeć się temu schematowi.

- Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link - piszą w punkcie pierwszym oznaczonym jako "oszust zakłada pułapkę". 

Tadeusz Rydzyk szykuje wielkie urodziny Radia Maryja. Strajk Kobiet ma dla niego niespodziankęTadeusz Rydzyk szykuje wielkie urodziny Radia Maryja. Strajk Kobiet ma dla niego niespodziankęCzytaj dalej

- Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz - zaznaczają w następnym punkcie pt. "oszust ma już prawie wszystko, żeby cię okraść". 

- Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisaliśmy, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay - dodają w ostatnim podpunkcie o nazwie "oszust cię okrada", pisząc również, że "twoje konto jest puste". 

Jak się przed tym bronić?

Bank podał parę rozwiązań, które mogą pomóc w walce z wyłudzaczami i pozwolą nam poczuć się bezpieczniej jako sprzedającym. Przede wszystkim zaznacza, że bardzo istotne jest czytanie SMS-ów przesyłanych przez bank. Ważne jest również zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa i ich przestrzeganie. 

Podczas korzystania z portali aukcyjnych bank zaleca ograniczone zaufanie do kontrahentów. Poleca również bezpośrednie rozliczanie przez portal i omijanie aplikacji kontaktowych, np. WhatsAppa

Senyszyn nie odpuściła Marcie Kaczyńskiej w TVN. Senyszyn nie odpuściła Marcie Kaczyńskiej w TVN. "Poucza, jak być dobrą żoną, a raczej trzecią żoną"Czytaj dalej

Ważne jest również uważne patrzenie na pasek adresu i wyszukiwanie podejrzanych fragmentów, które nie pasują do dobrze wykonanego portalu, bo oszuści z łatwością je podrabiają. Łatwo rozpoznać podróbkę, przyglądając się poprawności językowej strony - często w ich opisach znajdują się błędy gramatyczne i fleksyjne

Teksty wybrane dla Ciebie:

Jeśli padło się już ofiarą oszusta, koniecznie należy skontaktować się za pomocą infolinii ze swoim bankiem oraz zastrzec od ręki płatności kartą i za pomocą aplikacji mobilnej

Warto uważać szczególnie w okresie świąt, kiedy dużo wystawiamy i sprzedajemy, a mrowie klientów może nas zaskoczyć.

ING ostrzegaBank ING ostrzega

źródło: [ing.pl]

Zobacz także w naszych serwisach: