Bank, bądź inna instytucja finansowa, musi rozliczyć się z pobranych opłat i prowizji. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 2 Marca 2020

Bank zwróci ci część pieniędzy. Jest ważny warunek, UOKiK tłumaczy jak z przepisów skorzystać mogą pożyczkobiorcy

Bank, bądź inna instytucja finansowa, powinna przy zastosowaniu metody liniowej wyliczyć zwrot pobranych opłat i prowizji. Tak wynika ze stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. wcześniejszej spłaty pożyczek i kredytu konsumenckiego.

Stanowisko stanowi uzupełnienie do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE i zostało wydane przez prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego. Jego zdaniem instytucje pożyczkowe i banki powinny stosować przy wyliczeniu zwrotu metodę liniową, ponieważ jest ona dla klientów najbardziej intuicyjna.

Wyrzucono go z TVN, stworzył zbiórkę pieniędzy. Chce lecieć na drugi koniec świata i przepraszać za swój materiałWyrzucono go z TVN, stworzył zbiórkę pieniędzy. Chce lecieć na drugi koniec świata i przepraszać za swój materiałCzytaj dalej

 - Konsumenci - w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego lub pożyczki - powinni domagać się od banków i instytucji pożyczkowych proporcjonalnego zwrotu pobranych opłat i prowizji. Oczekuję, że instytucje finansowe będą proporcjonalnie liniowo rozliczać się z klientem ze wszystkich pobranych opłat, gdy ten wcześniej spłacił pożyczkę lub kredyt konsumencki - powiedział prezes UOKiK.

Bank, bądź inna instytucja finansowa, musi rozliczyć się z pobranych opłat i prowizji

Każda osoba, która spłaciła kredyt konsumencki lub pożyczkę i nie uzyskała rozliczenia z pobranych opłat, powinna złożyć reklamację. Również w przypadku wcześniejszej spłaty.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wyrzucono go z TVN, stworzył zbiórkę pieniędzy. Chce lecieć na drugi koniec świata i przepraszać za swój materiał
2. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było

 - Zarówno firmy pożyczkowe, jak i banki powinny proporcjonalnie do czasu trwania zawartej umowy rozliczyć i zwrócić konsumentom część wszystkich prowizji i opłat pobranych przy udzieleniu finansowania w przypadku, gdy ten przed czasem zakończenia umowy dokonał spłaty zaciągniętego zobowiązania. Dotyczy to zarówno prowizji, jak i kosztów pośrednictwa oraz innych opłat pobranych przez podmiot finansujący. Pamiętajmy, iż w przypadku pożyczek i kredytów konsumenckich prowizje i opłaty stanowią poważną część kosztów finansowania, dlatego stanowczo domagajmy się zwrotu proporcjonalnej liniowo części tych kosztów w przypadku, gdy dokonaliśmy wcześniejszej spłaty uzyskanego finansowania - czytamy w komunikacie prezesa UOKiK.

Zgodnie z wykładnią Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-383/18, zwrotowi podlegają wszystkie opłaty poniesione z tytułu zawarcia umowy kredytu konsumenckiego lub pożyczki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dawid Kubacki usłyszał fatalną wiadomość. Potężny cios dla polskiego skoczka
  2. Obowiązkowa opłata za auto może kosztować nawet kilkanaście tys. złotych. Wielu Polaków będzie oburzonych
  3. Porusza się na wózku i pracuje na lotnisku. Piesek podbija serca podróżnych z całego świata
  4. Przerażony 3-latek utknął w windzie w przejściu podziemnym. Pomoc przybyła w samą porę
  5. Rydzyk wpadł w nagłą furię. "Zboczenia, wprowadzanie w nienormalność"
  6. Korzystasz z poduszki podróżnej? Większość osób popełnia błąd i boli ich kark

Źródło: money.pl