Miś Colargol ma już 53 lata. YouTube/Dobranocki
Źródło: YouTube/Dobranocki
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 15 Września 2020

Miś Colargol był ulubieńcem dzieci w PRL. Ma już 53 lata, oglądaliście?

Bajki dla najmłodszych są rzecz jasna popularne po dziś dzień. Ogromny rozkwit, wobec braku tak szerokiego dostępu do innych rozrywek, jak ma to miejsce dzisiaj, przeżywały jednak w okresie PRL-u. Nim dzieci doczekały się Misia Uszatka, ogromną popularność zyskał Miś Colargol. Ten ma już 53 lata.

Popularny telewizyjny miś polskim i francuskim fanom znany jest pod imieniem Colargol. Dla dzieci ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytania rudobrązowy miś z niebieskimi oczami to jednak Barnaby, a w Kanadzie występował jako Jeremy. "Przygody Misia Colargola", lalkowy serial dla najmłodszych, powstał w wytwórni Se-ma-for w Łodzi. Całość liczy 53 odcinki.

Tadeusz Rydzyk nie mógł się spodziewać podobnego ciosu. Nadchodzi wielki konfliktTadeusz Rydzyk nie mógł się spodziewać podobnego ciosu. Nadchodzi wielki konfliktCzytaj dalej

Miś Colargol ma już 53 lata

Niewiele brakowało, a serial o przygodach popularnego wśród dzieci misia nie ujrzałby światła dziennego. Twórca ekranizacji, Albert Barille, przez dłuższy czas nieskutecznie dobijał się do wszelakich wytwórni filmowych. Jak wskazuje internetowy serwis TVP Info, artysta wielokrotnie miał usłyszeć, że projekt jest zbyt drogi oraz zbyt ryzykowny.

RMF FM: Nagły, niebezpieczny wypadek. Pod ziemią byli ludzie, na miejsce ruszył śmigłowiecRMF FM: Nagły, niebezpieczny wypadek. Pod ziemią byli ludzie, na miejsce ruszył śmigłowiecCzytaj dalej

Ekranizacji opowieści francuskiej pisarki Olgi Pouchine podjęło się dopiero wspomniane powyżej łódzkie studio. Albert Barille, francuski producent, dzięki któremu polskie dzieci miały okazję śledzić historię Colargola, odpowiedzialny był również za takie produkcje jak uznane "Było sobie życie", "Był sobie człowiek" czy "Były sobie odkrycia". Muzykę do serialu skomponowali francuska wokalistka Mireille Hartuch oraz Jean Michel Defaye, który przejął po niej pałeczkę od 28 odcinka.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polsat: nagła awantura na antenie, posypały się wulgaryzmy i wyzwiska. Widzowie oniemieli
2. Najlepszą przekąskę na wieczór zrobisz z niedzielnego rosołu. Błyskawiczna galaretka podbije podniebienia domowników

Materiały z serialu posłużyły do zmontowania trzech pełnometrażowych filmów o przygodach Misia Colargola, w tym: "Colargol na Dzikim Zachodzie", "Colargol zdobywcą kosmosu", a także "Colargol i cudowna walizka". Ostatni z nich ukazał się w roku 1979.

Niełatwego zadania, jakim było wyreżyserowanie poczynań Colargola, podjął się Tadeusz Wilkosz, współpracujący wówczas z łódzkim "Semaforem". "Któregoś dnia zobaczyłem mojego Jasia, jak wybiega z lasu: zaróżowiony nosek, odstające uszka, grzywka spadająca na czoło. Pomyślałem, że tak powinien wyglądać Colargol!", opowiadał przed laty pan Wilkosz, cytowany przez portal Nostalgia.pl.

Pierwszy odcinek serialu miał w dodatku powstawać przez cały rok. "Miałem na głowie dosłownie wszystko – produkcję, reżyserię, scenografię, rysunki i animacje", wspominał. "Pomyślałem, że jeśli tak dalej pójdzie, to życia mi nie starczy na zrobienie serii. Dokonałem więc czegoś, co w tamtych czasach w Polsce było zupełną nowością: zaangażowałem do współpracy przy bajce innych filmowców, niezależnych twórców".

Rząd rozda kolejne pieniądze, można dostać nawet 1,5 tys. zł. Jest jeden warunekRząd rozda kolejne pieniądze, można dostać nawet 1,5 tys. zł. Jest jeden warunekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tajemnicze nasiona z Chin zbadane. Wiemy już co docierało w paczkach
  2. Właśnie się zaczęło, Tłumy ludzi na ulicach. Niezbędna była pomoc ratowników medycznych
  3. Sekret na idealnie soczyste kotlety mielone. Zdziwisz się jakie to proste
  4. Robert Makłowicz 9 lat temu podjął przełomową decyzję. Odmieniła jego życie
  5. Wraca temat podwyżek dla polityków. Prace po cichu już rozpoczęte, poznaliśmy szczegóły
  6. Mandat na ponad 2 miliony złotych? Rekordziście grozi również więzienie

Źrodło: tvp.info / nostalgia.pl