Atak serca. PixabayŹródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 17 Grudnia 2019

Nadciąga dzień i godzina, w której ryzyko ataku serca jest najwyższe. Dlaczego i jak się przed nim uchronić?

Atak serca może być konsekwencją zarówno złej diety i braku ruchu, jak i dużej ilości stresu. Najczęściej dochodzi do niego na skutek kumulacji tych czynników. O relacji tej doskonale wiedzą szwedzcy naukowcy, którzy doszli do zaskakujących wniosków. Wyznaczyli konkretną datę i godzinę w ciągu roku, kiedy ryzyko ataku jest najwyższe.

Jak donosi portal Quartz, okres świąteczny nie jest najlepszy dla naszego zdrowia. Nie chodzi wyłącznie o tłuste wigilijne dania, słodkie ciasta i alkohol, a o atmosferę. Nie oszukujmy się - magia świąt zazwyczaj znika z momentem, w którym wchodzimy w dorosłość. Święta nie kojarzą nam się już ze Świętym Mikołajem a zobowiązaniami, wydatkami i, często, trudnymi spotkaniami z dalszą rodziną.

Właściciel brutalnie skrzywdził malutkiego buldoga. Chciał, żeby piesek wyglądał groźniejWłaściciel brutalnie skrzywdził malutkiego buldoga. Chciał, żeby piesek wyglądał groźniejCzytaj dalej

Atak serca bardziej prawdopodobny w wigilię

Naukowcy przeanalizowali 283 000 zawałów serca, mających miejsce w latach 1998-2013. Okazuje się, że ryzyko ich wystąpienia jest o 37 proc. bardziej prawdopodobne w Wigilię. W tygodniu między świętami a Nowym Rokiem - o 15 proc. wyższe. Najbardziej niebezpiecznym momentem okazują się okolice godziny 22 w Wigilię.

Skąd taka korelacja? Święta Bożego Narodzenia to dla większości osób, niestety, bardzo stresujący czas. Polki i Polacy przodują w rankingach kwot wydawanych w tym okresie. W sumie, przeciętne gospodarstwo domowe, na święta poświęca prawie 2 tys. zł. W grudniu wyjątkowo często bierzemy też pożyczki.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Dopłaty do remontów obejmą cały kraj. Zyska nawet 12 milionów Polaków

2. Smutne informacje. Katarzyna Dowbor nieuleczalnie chora

3. Zdrowotne właściwości świątecznej przyprawy. Wystarczy odrobinka dodana do dania

4. Świadczenia opiekuńcze w 2020 roku. Ile możemy w sumie zainkasować?

5. Polexit jednak realny? Przygnębiające badanie daje do myślenia

6. Rozpacz w rodzinie Don Vasyla. Nie ma już wyjścia

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News