Arcybiskup Stanisław Gądecki. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 15 Stycznia 2020

Arcybiskup Stanisław Gądecki ratuje pedofila. Ksiądz usunięty z kapłaństwa znów w kurii

Arcybiskup Stanisław Gądecki odmawiał współpracy z prokuraturą w sprawie byłego księdza, który był podejrzany o wieloletnie molestowanie ministranta. Jak podaje "Wyborcza", postanowił również zatrudnić mężczyznę w poznańskiej kurii.

Były ksiądz Krzysztof G. usłyszał zarzuty. Zdaniem prokuratury mężczyzna w latach 2001-13 kilkadziesiąt razy dopuścił się aktów pedofilii wobec Szymona Bączkowskiego z Chodzieży. Duchowny przez lata molestował chłopca. Zarzuty dotyczą również wywożenia do lasu, bicia po twarzy oraz gwałtów.

Sprawa miała swój jeszcze w czasach, gdy Szymon przebywał w gimnazjum. – Ksiądz obmacywał mnie, chciał, żebym go masturbował – mówił chłopak, cytowany przez "Wyborczą". Zdaniem dziennika były duchowny wykorzystywał władzę, jaką posiadał nad ministrantem. Chłopiec znajdował się również w trudnej sytuacji materialnej. Pod wpływem traumatycznych wydarzeń zaczął rówineż pić.

O swojej tragedii Szymon opowiedział podczas spowiedzi. W ramach pokuty miał powiadomić kurię. Całe szczęście o sprawie postanowił zawiadomić również prokuraturę.

Czy Jarosław Kaczyński wspiera WOŚP? Znamy odpowiedźCzy Jarosław Kaczyński wspiera WOŚP? Znamy odpowiedźCzytaj dalej

Arcybiskup Stanisław Gądecki pomaga pedofilowi

Reakcją kurii na zarzuty pedofilskie ciążące na Krzysztofie G. było usunięcie go ze stanu kapłańskiego. Jednak, jak dowiaduje się "Wyborcza", mężczyzna już niespełna dwa miesiące później został zatrudniony w poznańskiej kurii. Jak czytamy, "metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zatrudnił go jako magazyniera w diecezjalnym archiwum akt dawnych".

Rzecznik kurii twierdzi, że jest to jedynie tymczasowa pomoc. Problem polega na tym, że owa "tymczasowa pomoc" trwa już przeszło rok. "Tego rodzaju praca w miejscu bez kontaktu z dziećmi czy młodzieżą nie niesie za sobą zagrożeń i jest też formą społecznej prewencji", pisze rzecznik kurii, cytowany przez "GW".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Wyższe emerytury dla kobiet już pewne. Jedna grupa zawodowa może przygotować się na spore podwyżki

2. Pilny apel polskiej policji do turystów. Dziesiątki ludzi oszukanych, trzeba bardzo uważać

3. Tadeusz Rydzyk nagle zadzwonił do Radia Maryja. Znalazł winnych śmierci profesora

4. Do sieci wyciekło nagranie, które kładzie cień na relację Meghan Markle i księcia Harry`eo. Będą mieli poważne problemy

5. Porównano kwotę, jaką WOŚP zebrało przez 28 lat z pieniędzmi od rządu dla TVP. Robi się słabo

6. Agonia dziecka trwała dniami, z głodu jadło proszek do prania. Jego mama w tym czasie oddawała się haniebnym czynnościom

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News