. KTSDESIGN/Science Photo Library RF/East News
Źródło: KTSDESIGN/Science Photo Library RF/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 28 Stycznia 2020

Masz zainstalowanego antywirusa? W świat poszły dane o stronach, które przeglądasz i hasłach wpisywanych w przeglądarkę

Antywirus w sprytny sposób wyprzedawał dane swoich klientów. Ze śledztwa redakcji Vice i PCMag wynika, że spółka zależna Avasta - Jumpshot - oferowała swoim klientom poufne informacje, dotyczące użytkowników oprogramowania.

Sprawę dokładnie opisuje portal Niebezpiecznik. Prowadzący śledztwo dziennikarze zauważyli, że do lipca ubiegłego roku użytkownicy Avasta, podczas jego instalacji byli pytani o zgodę na przekazywanie danych firmom trzecim. Dopiero od niedawna otrzymują inne pytanie - o zgodę na zbieranie danych. Mogą więc podjąć decyzję sami.

Nowy poziom żenady w Dzień Dobry TVN. Internet ma używanie jak nigdyNowy poziom żenady w Dzień Dobry TVN. Internet ma używanie jak nigdyCzytaj dalej

Redakcje Vice i PCMag udowodniły, że Jumpshot wyprzedawało zebrane dane użytkowników Avasta. Które dokładnie? Klient mógł poznać nasze zapytania w wyszukiwarce Google, wyszukiwania lokalizacji, część ruchu na LinkedIn i Youtube oraz strony pornograficzne.

Antywirus wyprzedawał dane. Co mogą zrobić ofiary?

Warto zaznaczyć, że choć dane było zanonimizowane, ich poufność mogłaby pozwolić na ustalenie danego użytkownika. Niebezpiecznik informuje, że firmami, które płaciły nawet kilka milionów dolarów rocznie za dane klientów, były m.in. Microsoft, Sephora, Google, IBM, L'Oréal czy Pepsi.

Co teraz może zrobić osoba, obawiająca się o bycie ofiarą procederu? Wejść w zakładkę "prywatność" i odznaczyć zgodę na przesyłanie danych zewnętrznym firmom. Czasu jednak cofnąć się nie da. Pozostaje nam czekać na dalszy rozwój wypadków i stanowisko firmy.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Przepadły pieniądze na 500 plus. Wypłaty świadczenia zagrożone

2. 11 osób nie żyje, doszło do wielkiego wybuchu. Wiadomości zza granicy wprawiają w osłupienie

3. Niech nam ktoś powie, że tylko śnimy. Rozważają zakaz rozwodów w Polsce

4. Politycy chcieli przepchnąć uchwałę przeciwko LGBT. Udało się, ale pomylili skróty

5. Tadeusz Rydzyk przekroczył granicę smaku. Ordynarne słowa i groźby

6. 14-latek bezlitośnie zabił macochę. Wcześniej wypowiedział przyprawiające o ciarki słowa, ale wszyscy je zignorowali