Prezydent Andrzej Duda. https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Fichier:Prezydent_Andrzej_Duda_podczas_Zgromadzenia_Narodowego_w_Poznaniu_(cropped).jpgŹródło: https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Fichier:Prezydent_Andrzej_Duda_podczas_Zgromadzenia_Narodowego_w_Poznaniu_(cropped).jpg
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Stycznia 2020

Wtopa Andrzeja Dudy. "Tylko matka jest pewna"

Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce. Podczas owego spotkania prezydent nie uniknął kilku niezbyt zręcznych zdań.

– Jestem prezydentem wszystkich Polaków. Dlatego, że wszyscy, którzy przybywają do Pałacu Prezydenckiego i czują swój związek z Rzecząpospolitą Polską, z moim krajem, w którym zostałem wybrany na urząd prezydenta, są dla mnie Polakami – powiedział prezydent Duda.

– To nie jest kwestia narodowa. To jest kwestia tego, co jest w sercu człowieka – zapewniał Andrzej Duda i tu zapewne wielu zgodziłoby się z obecnie urzędującym prezydentem. Później niestety nieco zagalopował się w swoim wywodzie, nawiązując do "żydowskiej krwi".

Tadeusz Rydzyk nie miał szans w starciu z Jurkiem Owsiakiem. Kontrowersyjne badanie ujawniło preferencje Polek i PolakówTadeusz Rydzyk nie miał szans w starciu z Jurkiem Owsiakiem. Kontrowersyjne badanie ujawniło preferencje Polek i PolakówCzytaj dalej

Andrzej Duda: Tylko matka jest pewna

– Jeżeli ktoś pyta o krew, to ja się często uśmiecham i mówię: to mi pokażcie Polaka, który jest w stanie na sto procent powiedzieć, że nie ma w swojej krwi nawet najmniejszej domieszki krwi żydowskiej po tysiącu lat wspólnej historii – stwierdził prezydent. Można oczywiście zrozumieć, co starał się przekazać Andrzej Duda, biorąc pod uwagę, do kogo kierował swoje słowa. Zręczność wypowiedzianych przez niego słów pozostawiamy Państwa ocenie.

Później było już tylko gorzej, choć – trzeba to zaznaczyć – ciekawiej. Duda przyznał, że "w swojej rodzinie nie jest w stanie w sposób jednoznaczny stwierdzić krwi żydowskiej". – Nie jestem w stanie, bo nie mamy takich źródeł historycznych. Ale czy ja jestem pewien? – spytał i dodał: – Tylko matka jest pewna.

Nie trzeba chyba dodawać, że ostatnie zdanie natychmiast stało się źródłem pytań i sarkastycznych uwag internautów. "Wiele już w życiu widziałem. Ale prezydenta, który mówi, że nie jest pewien, kto jest jego ojcem (a więc nie jest pewien, że jego matka była wierna), to pierwszy raz w życiu", czytamy na Twitterze.

Twitter-Andrzej Duda

– Nie ma trudnej relacji pomiędzy Polakami a Żydami. Jest być może kłopotliwa relacja dla pewnej grupy wpływowych środowisk – zapewniał podczas swojego przemówienia Andrzej Duda, cytowany przez portal "Na Temat".

Warto dodać, że Duda najprawdopobodniej nie pojawi się w Izraelu podczas zbliżających się obchodów rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Prezydent uzależnił swoją decyzję od możliwości wypowiedzenia kilku słów podczas uroczystości, by móc tym samym odpowiedzieć na inwektywy Władimira Putina, które z wysokim prawdopodobieństwem padną z ust prezydenta Rosji. Przypomnijmy, że Putin przekonywał ostatnio, że II Wojna Światowa nie była następstwem paktu Ribbentrop-Mołotow, a paktu monachijski z 1938 r. Mówił również, że Polacy spiskowali z III Rzeszą oraz wspierali projekt zagłady Żydów.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nadchodzą ważne zmiany terminów 500 plus. Pieniądze będą przyznawane na innych zasadach

2. Mroczne znalezisko na lotnisku. Gdy walizka się otworzyła, oczom celników ukazał się straszny widok

3. Mina Agaty Dudy mówi wszystko. Oświadczyny w Pałacu Prezydenckim, mamy nagranie

4. Ksiądz zaatakował młodego mężczyznę, wszystko widać na monitoringu. Skandaliczna postawa prokuratury

5. Ujawnił skrywany latami żal. Aktor "Klanu" oszukał Daniela Olbrychskiego

6. Papież Franciszek ogłosi abdykację? Jest oficjalny komentarz sekretarza Benedykta XVI