Andrzej Duda w Sejmie
Źródło: wtv.pl
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 12 Listopada 2019

Andrzej Duda nie powstrzymał się od anegdoty. Inauguracyjne posiedzenie Sejmu

Andrzej Duda wygłosił przemówienie z okazji inauguracyjnego posiedzenia Sejmu. Jego wystąpienie poprzedziło otwarcie obrad przez marszałka seniora, Antoniego Macierewicza. Prezydent mówił m.in. o tolerancji i patriotyzmie. Apelował o debatę wyłącznie w "języku parlamentarnym". Duda zwrócił również uwagę na przebieg ostatnich wyborów parlamentarnych, starając się pocieszyć polityków, którym nie udało się wejść do parlamentu. Zrobił to w charakterystyczny dla siebie sposób.

Andrzej Duda podziękował zebranym za to, że obrali taką, a nie inną drogę zawodową i postanowili poświęcić się polityce. Prezydent postanowił odwołać się do własnych doświadczeń z 2007 roku. Pełnił wówczas funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w rządzie premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Katastrofa smoleńska, ideologia gender i krzyki. Antoni Macierewicz inaugurował pierwsze posiedzenie SejmuKatastrofa smoleńska, ideologia gender i krzyki. Antoni Macierewicz inaugurował pierwsze posiedzenie SejmuCzytaj dalej

Andrzej Duda opowiada anegdotę

Prezydent przyznał, że w tamtym okresie bezowocnie startował w wyborach. Przypominając o tym, chciał wesprzeć polityków, którym nie udało się wejść do Sejmu.

- I chcę się podzielić też pewnym, osobistym spostrzeżeniem. Wiem, że wielu z Państwa z trudem przyjmuje tę sytuację, że te emocje, które towarzyszyły kampanii wyborczej, temu swoistemu wyścigowi do ław sejmowych powodują, że wielu z Państwa teraz z żalem patrzy na otwarcie tych obrad, myśląc, że tak niewiele brakowało, czasem kilkaset głosów, czasem kilkadziesiąt a to ja dzisiaj bym zasiadał w tych ławach. Otóż, powiem tak, kiedyś, w 2007 roku także i ja po raz pierwszy startowałem do polskiego Sejmu. Nie udało mi się, przegrałem wtedy o niecałe 700 głosów. Też było mi przykro, nie znalazłem się tutaj - przyznał Duda.