Przełomowa zapowiedź Dudy. Będą legalne związki partnerskie?
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Lutego 2020

Przełomowa zapowiedź Dudy. Będą legalne związki partnerskie?

Andrzej Duda udzielił wywiadu dziennikarzom tygodnika "Wprost". W rozmowie prezydent odniósł się m.in. do związków partnerskich oraz stref wolnych od LGBT.

– Gdyby chodziło o status osoby najbliższej ułatwiający takie sprawy, jak wzajemne wspieranie się, troskę, dowiadywanie się o stan zdrowia, to jako prezydent podpisanie takiej ustawy poważnie bym rozważył – mówi w rozmowie z "Wprost" Andrzej Duda. Dodaje również, że sprawa jest o tyle istotna, że "dotyczyłaby wszystkich żyjących w związkach nieformalnych".

Obecnie urzędujący prezydent zaznaczył również, że ma częsty kontakt z osobami ze środowisk LGBT i ich odmienna orientacja nie stanowi dla niego problemu. – Zapewniam, że w Pałacu Prezydenckim jestem często odwiedzany przez osoby, które mają inną orientację seksualną niż moja. Nie stanowi to dla mnie najmniejszego problemu, nie wpływa w żaden sposób na mój stosunek do kogokolwiek – zaznacza. Andrzej Duda przytoczył również fragment rozmowy ze swoją znajomą, którą wskazując na dwóch homoseksualnych mężczyzn, stwierdziła, że "fajna z nich para". "Wiesz, w ogóle nie zwróciłem na to uwagi. Dla mnie to po prostu mili ludzie, jestem przekonany, że gdyby coś mi się stało, to by mi pomogli. Zresztą, jakby oni mnie o coś poprosili, z przyjemnością też bym ich wysłuchał", miał odpowiedzieć prezydent.

Abp Marek Jędraszewski może mieć kłopoty. Głos zabrał jego przełożonyAbp Marek Jędraszewski może mieć kłopoty. Głos zabrał jego przełożonyCzytaj dalej

Andrzej Duda: strefy wolne od LGBT przeciwko konkretnej ideologii, nie ludziom

Duda odniósł się również do uchwał o "strefach wolnych od LGBT", coraz częściej przyjmowanych przez niektóre samorządy. Jego zdaniem uchwały te "nie są one podejmowane przeciwko ludziom, ale są skierowane przeciwko konkretnej ideologii". Dodał, że "nie mamy tu do czynienia z łamaniem praw człowieka". W rozmowie z tygodnikiem prezydent zaznaczył jednak, że sam nie popierałby takich ustaw.

Portal gazeta.pl przypomina, że stanowisko Dudy dotyczące związków partnerskich stoi w sprzeczności ze stanowiskiem partii rządzącej. W październiku ubiegłego roku wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski powiedział wprost: – Nie będzie nigdy naszej zgody na związki partnerskie czy adopcje dzieci przez związki homoseksualne. Dodał również, że ideologia LGBT jest zagrożeniem, gdyż proponuje "nowego człowieka".

Całość rozmowy z prezydentem w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost". Andrzej Duda odnosi się w niej m.in. do ustawy kagańcówej i działań prowadzonych przez premiera Morawieckiego.

ZOBACZ TAKŻE:

1. WHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światową

2. Nie widzieli się 15 lat, gdy wsiadł do samolotu, rozpętała się śnieżyca. Pomysł Polaka ją zachwycił

3. Badania wywracają do góry nogami wszystko, co myśleliśmy o kotach. Nawet nie wiecie, jak bardzo was kochają

4. Awantura w programie na żywo. Poseł nie wytrzymał, wyszedł ze studia

5. Co się stało Sikorskiemu? Do sieci wyciekły zdjęcia

6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski