Andrzej Duda. Flickr/Paulina Dahlke
Źródło: Flickr/Paulina Dahlke
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 28 Października 2020

Zacznie się dzisiaj tuż po 19.00. Chodzi o Andrzeja Dudę, pierwszy raz od zakażenia

Prezydent Andrzej Duda o godzinie 19:25 wystąpi na antenie Polsatu w programie "Gość Wydarzeń". Pierwszy raz od otrzymania pozytywnego wyniku testu na wirusa głowa państwa skomentuje bieżące wydarzenia społeczno-polityczne. Warto się zainteresować i przygotować.

Od soboty przedstawiciel obozu rządzącego przebywał na kwarantannie. Andrzej Duda nawet nie spodziewał się diagnozy, ponieważ zakażenie przez cały czas przechodził niemal bezobjawowo. Jego najbliżsi współpracownicy na bieżąco informowali o samopoczuciu głowy państwa. Polityk Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Szczerski w Polskim Radiu podał kilka konkretów. - Prezydent przebywa w domowej izolacji, czuje się dobrze, można go uznać za przypadek bezobjawowy, tzn. te symptomy są bardzo delikatne, jeśli w ogóle występują - relacjonował członek Rady Ministrów.

Kinga Duda nieoczekiwanie przerwała milczenie ws. protestów kobiet. Niewiarygodne oświadczenieKinga Duda nieoczekiwanie przerwała milczenie ws. protestów kobiet. Niewiarygodne oświadczenieCzytaj dalej

Prezydent Andrzej Duda wreszcie przerwie milczenie

Izolacja wymusiła na przedstawicielu władzy rozpoczęcie pracy w trybie zdalnym. Wirus uniemożliwił Andrzejowi Dudzie wzięcie udziału w bieżących debatach. Pod nieobecność prezydenta Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję o niezgodności prawa do aborcji z przyczyn embriopatologicznych z ustawą zasadniczą. Wówczas polityk udzielił krótkiego komentarza dla "Dziennika Gazety Prawnej", w którym zadeklarował poparcie dla stanowiska TK.

- Wiele razy o tym mówiłem i nigdy tego nie ukrywałem, że aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona. Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia - zadeklarował dla medium. Kontrowersje wokół orzeczenia budzi nie tylko samo ograniczenie przerywania ciąży, ale też tryb przyjęcia stanowiska. Przedstawiciele opozycji nie uznają wyroku organu, ponieważ ich zdaniem, skład TK został powołany z naruszeniem obowiązującego prawa.

Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacjeNieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacjeCzytaj dalej

Od czwartku przez całą Polskę przetaczają się protesty ruchów feministycznych. Oburzona część społeczeństwa gromadziła się między innymi pod pałacem Andrzeja Dudy. Strajk Kobiet można było zauważyć też pod siedzibą katolickich rozgłośni, domem prezesa Prawa i Sprawiedliwości oraz na najbardziej ruchliwych ulicach Warszawy.

Podlegający eskalacji konflikt polityczny wymaga pilnej reakcji Andrzeja Dudy. Głowa państwa pierwszy raz od zakażenia wystąpi w jednej z największych stacji, by podjąć dyskusję z Bogdanem Romanowskim. Prowadzący "Gościa Wydarzeń" poruszy również temat drastycznego rozwoju kryzysu epidemicznego.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Z ostatniej chwili: Nie żyje polski biskup
2. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków
3. Wypadek rządowego samochodu w Warszawie, w środku był ochraniany polityk. Na miejscu natychmiast zjawiły się służby

Co ciekawe, odrębne stanowisko od Andrzeja Dudy zdążyła już przedstawić jego córka. Kinga Duda opublikowała obszerne oświadczenie, w którym opowiedziała się utrzymaniem w mocy prawnej ustawy z 1993 roku. "Rozumiem oburzenie kobiet wywołane wyrokiem TK z 22 października. Jednak dyskusja, która pierwotnie dotyczyła wyroku, wydaje się aktualnie buntem przeciwko wszystkiemu. Część protestujących ucieka się do działań skrajnych, na które nie można wyrażać zgody - akty przemocy, niszczenie mienia, kościołów, obrażanie osób, które nie podzielają poglądów skrajnej grupy protestujących" - czytamy we fragmencie oświadczenia doradczyni do spraw społecznych głowy państwa.

Żona Andrzeja Dudy zaś wciąż nie opowiedziała się po żadnej ze stron. Pierwsza dama podczas ostatniego wiecu wyborczego prezydenta wyjaśniła powody, dla których nie udziela komentarzy dla prasy. - Chciałabym, żebyście szanowali mój wybór. Dużo mówicie o tolerancji, ale pozbawiacie mnie prawa do wyboru. Jeżeli nie chciałam udzielać wywiadów to był to mój własny wybór. A dlaczego nie chciałam się wypowiadać do mediów? To był mój milczący sprzeciw wobec manipulacji i dezinformacji - deklarowała wówczas Agata Duda.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zacznie się już w listopadzie. Będzie lockdown kraju. Za polską granicę podjęto radykalne kroki
  2. Apeluje do wszystkich rodziców. To co znalazła w zabawkach swojego dziecka jeży włosy na głowie
  3. Tragiczne wydarzenia w nocy i z samego rana w Polsce. Są ofiary śmiertelne w wypadku
  4. Wypadek rządowego samochodu w Warszawie, w środku był ochraniany polityk. Na miejscu natychmiast zjawiły się służby
  5. Martyna Wojciechowska zaapelowała do polskich kobiet. Ma rozwiązanie na obecną sytuację
  6. Wreszcie, dotarliśmy do najłatwiejszego przepisu na wypiekanie pieczywa ze startych ogórków kiszonych

Źródło: [Dziennik Gazeta Prawna/Twitter/Kinga Duda]