Andrzej Duda na konferencji prasowej. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 20 Maja 2020

Andrzej Duda pojawił się na niespodziewanej konferencji. Pilna deklaracja prezydenta

Andrzej Duda podczas niespodziewanej konferencji prasowej złożył ważną szczególnie dla rolników deklarację. Prezydent zapowiedział ustawę, które zapisy mają pomóc w walce ze skutkami suszy. W czasie spotkania z dziennikarzami towarzyszył mu więc minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezydent Andrzej Duda wraz z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi uczestniczyli w konferencji prasowej, zorganizowanej w miejscowości Kamionna. Głównym tematem spotkania okazała się susza, która w ostatnim czasie daje się we znaki przede wszystkim rolnikom oraz hodowcom zwierząt. 

- Problem suszy występuje już od kilku lat. Ostatnie deszcze bardzo mocno podratowały sytuację w rolnictwie, ale tylko podratowały. Liczymy na to, że tego deszczu w maju będzie jeszcze więcej - podkreślił na wstępie Duda.

Krystyna Pawłowicz w kontrowersyjnych słowach o sytuacji polskich mediów. Znowu bije rekordy żenady?Krystyna Pawłowicz w kontrowersyjnych słowach o sytuacji polskich mediów. Znowu bije rekordy żenady?Czytaj dalej

Andrzej Duda złożył ważną dla rolników deklarację

Później prezydent zaznaczył jednak, że chwilowe opady nie są w stanie całkowicie rozwiązać problemu. Z tego też powodu już wkrótce rolnikom dopomóc mają specjalne rozwiązania systemowe, które obecnie są już przygotowywane właśnie z inicjatywy głowy państwa.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Policjantka prowadziła, będąc nietrzeźwa i wpadła do rowu. Zachowanie godne funkcjonariuszki?
2. Policjanci mogą liczyć na wielkie podwyżki. Muszą tylko zrobić jedną rzecz

- Ustawa, którą przygotowujemy, pomoże rozwiązać problem suszy. Poziom wody retencjonowanej w Polsce wynosi około 6,5 proc. W Hiszpanii to jest 40 proc. Ta różnica jest ogromna. Chcemy zwiększyć do 2027 roku ten poziom do 15 procent. Na najbliższe lata przeznaczyliśmy na program retencji 12 mld zł. W tym roku natomiast przydzieliliśmy 60 mln na modernizację i budowę urządzeń dla małej retencji - przekazał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że prace nad aktem prawnym trwają przede wszystkim w jego Kancelarii. Uczestniczą w nich jednak przedstawiciele resortu rolnictwa, ale także Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Już wkrótce poznamy więc zapewne szczegóły zapowiadanych przez głowę państwa zmian.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gracze poświecili prawie 10 lat, aby zbudować miasto w grze Minecraft. Efekt jest niesamowity
  2. Ciężarówka wpadła do rowu. 20 ton mięsa wyleciało na jezdnię
  3. Biskup jednak chronił księży, którzy krzywdzili dzieci? Janiak nie zamierza ustąpić, wielu będzie wściekłych
  4. Jedna z największych gwiazd dziennikarstwa odchodzi z mediów publicznych. Co się stało?
  5. Ziobro i Gowin spotkają się z Kaczyńskim? Będzie się działo, chodzi m.in. o media publiczne
  6. Ostrzeżenia dla większości Polski. 9 województw, mieszkańcy muszą uważać

Źródło: Polskie Radio / PAP