Andrzej Duda traci w najnowszym sondażu. commons.wikimedia.org
Źródło: commons.wikimedia.org
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 15 Lutego 2020

Pozycja Andrzeja Dudy zagrożona? Drastycznie traci poparcie, ujawniono dowody

Andrzej Duda został dziś oficjalnie ogłoszony kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyścigu po Pałac Prezydencki. Choć reelekcja obecnie urzędującego prezydenta wciąż wydaje się niemal pewna, najnowszy sondaż ukazuje, że poparcie Dudy spada.

Wraz z dzisiejszą konwencją Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda oficjalnie rozpoczął swoją prezydencką kampanię.

– Myślę, że nikt przed przyjściem tutaj nie miał co do tego wątpliwości. Są trzy przesłanki. Pierwsza odnosi się do tego momentu, kiedy w 2015 roku został prezydentem, druga odnosi się do sprawowania tej niezwykle ważnej w Polsce funkcji w tym trudnym czasie, a trzecia odnosi się do tego, co możemy przewidzieć w drugiej kadencji – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, argumentując swój wybór.

Zdaniem ekspertów Duda jest niemal murowanym kandydatem do zwycięstwa w nadchodzących wyborach. Najnowszy sondaż pokazuje jednak, że obecnie urzędujący prezydent traci społeczne poparcie.

Mateusz Morawiecki zaśpiewał parze prezydenckiej. Tego jeszcze nie graliMateusz Morawiecki zaśpiewał parze prezydenckiej. Tego jeszcze nie graliCzytaj dalej

Andrzej Duda traci. Zyskuje Kidawa-Błońska

Badanie przeprowadziła pracownia Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Z sondażu wynika, że Andrzej Duda może liczyć na 45,3 proc. głosów respondentów. W porównaniu do poprzedniego badania obecnie urzędujący prezydent zaliczył spadek o niemal 2 pkt. proc.

Na drugim miejscu znalazła się kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Według sondażu polityk PO mogłaby liczyć na głosy 26,4 proc. pytanych. W przeciwieństwie do Dudy Kidawa-Błońska zaliczyła wzrost o 2,3 pkt. proc.

Na miejsce na podium mógłby liczyć Władysław Kosiniak-Kamysz. Chęć zagłosowania na kandydata PSL wyraziło 10,1 proc. pytanych. Kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego zaliczył zatem wzrost swoich notowań o 0,8 pkt. proc.

Z badania wynika, że poza podium w prezydenckim wyścigu znaleźliby się kandydat Lewicy Robert Biedroń oraz Szymon Hołownia. Obaj panowie zdobyli odpowiednio 7,4 proc. (-1,5 pkt. proc.) oraz 5,9 proc. (+0,3 pkt. proc.). Na szóstym miejscu uplasował się kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak z wynikiem 4,7 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 lutego bieżącego roku. Przypomnijmy, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja 2020 r.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zostały dwa tygodnie na złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanie

2. Para w ogóle nie krępowała się w samolocie. "Czy ona nie ma spodni?"

3. 15-latka upuściła telefon do wanny. Stwierdzono zgon

4. Rząd zapewnił jednej z grup zawodowych prezent na walentynki. Wydał 300 mln zł

5. Zakochana w Andrzeju Dudzie fanka nie odpuszcza. Teraz publikuje wiadomości

6. Szczegóły z życia Marty Kaczyńskiej były długo utajnione. Nikt o nich nie wiedział w latach prezydentury jej ojca