Andrzej Duda z małżonką. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Marca 2020

Sprzeciw i bunt Agaty Dudy. Mąż nie namówi jej na zmianę zdania

Andrzej Duda udzielił niedawno wywiadu, w którym przyznał, że brak angażowania się w twardą politykę ze strony jego żony jest słusznym posunięciem. WP podaje jednak, że jeszcze kilka lat temu prezydent próbował namówić pierwszą damę do nieco większej aktywności. Próby te miały jednak spotkać się z bezsprzecznym "nie".

Agata Duda niemal zupełnie odcięła się od debaty publicznej. Jak przypomina WP, nie udzieliła ona dotąd żadnego wywiadu, a głos zabiera jedynie w sytuacjach, w których nie istnieje możliwość zadania pytań przez dziennikarzy. Portal przytacza powody coraz silniejszego dystansowania się prezydenckiej żony od polityki.

Polityczne zaangażowanie męża – stojącego w trudnej sytuacji wobec wierności, jaką jest "winien" prezesowi Kaczyńskiemu – miało spotkać się z dezaprobatą Agaty Dudy. Przypomnijmy, że przed wyborami prezydenckimi z roku 2015 przyszła Pierwsza Dama wygłosiła bardzo odważne słowa: – Nie wiem, dlaczego nasi przeciwnicy są tacy strachliwi. Z całym szacunkiem, panie prezesie, ja się pana nie boję.

Od tamtej pory nie mieliśmy jednak okazji być świadkami tak odważnego zachowania Agaty Dudy.

Co na to Tomasz Komenda? Protest rodziców ofiary: Co na to Tomasz Komenda? Protest rodziców ofiary: "To jest gnębienie nas, rodziny"Czytaj dalej

Andrzej Duda traci na milczeniu żony?

Słowa pierwszej damy przysporzyły prezydentowi niemałych kłopotów. – Gdy okazało się, że pierwsza dama odpowiada zbyt szczerze, a co za tym idzie, nie do końca po linii politycznej, próbowaliśmy delikatnie korygować jej opinie. Wtedy ostro się postawiła i zapowiedziała w pałacu, że nie będzie udzielała żadnych wywiadów – przekazuje WP osoba związana z obozem Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja była ostateczna.

Po jakimś czasie okazało się jednak, że Duda na milczeniu swojej żony traci znacznie więcej. – Prezydent próbował ją kilka razy namówić, ale nic z tego nie wyszło. Ona ma taki charakter, że jak czegoś nie może robić po swojemu, to wcale nie robi. Nikt jej nie przekona do zmiany zdania, nawet mąż, któremu publiczne wsparcie by się przydało – mówi informator Wirtualnej Polski.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagrano odważną wypowiedź Jolanty Kwaśniewskiej. Mądre i ważne słowa nie każdemu się spodobają
2. Koronawirus. Premier podjął ważną decyzję. Wszystkie szkoły, uczelnie i kina w Polsce będą zamknięte

W sprawie apelować mieli również bliscy współpracownicy prezydenta. Agata Duda pozostała jednak niewzruszona.

Wobec braku zabierania głosu przez pierwszą damę Duda był zmuszony przyznać, że zgadza się z decyzją żony. – To ja prowadzę kampanię, moja żona jest wspaniała, bardzo ją kocham, ale przyjęła zasadę, że nie włącza się w twardą politykę i uważam, że robi słusznie – przekazał w rozmowie z "Super Expressem". I dodał: – Nie wypowiada się na tematy polityczne. Czasem, kiedy uczestniczymy w różnego rodzaju wydarzeniach, np. kulturalnych, wtedy żona zabiera głos, ale to nie jest klasyczna polityka.

Eksperci zgodnie twierdzą jednak, że prezydent mocno traci na milczeniu swojej małżonki. – To ewenement na skalę światową, charakterystyczny raczej dla okresu socjalizmu, gdy żony przywódców nie zabierały publicznie głosu. Z drugiej strony, Agacie Dudzie może być niezręcznie. Co jakiś czas słychać o psychofankach prezydenta, jego dziwnych wpisach na Twitterze – mówi WP Wiesław Gałązka, ekspert ds. marketingu politycznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 22-letni piłkarz zmarł nagle w trakcie meczu. Nagranie tylko dla widzów o mocnych nerwach (WIDEO)
  2. Chiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakujące
  3. SE: Mama Grażyny Torbickiej dostaje skandalicznie niską emeryturę. Jak za tyle przeżyć?
  4. Polacy nie zastanawiają się nad emeryturą. Zaskakujący sondaż zdradza wszystko
  5. Nie tylko Kurski ma zostać odwołany. Znamy potencjalnych następców
  6. Kolejny kraj potwierdził zakażenie chorobą z Chin. Pacjent zamknięty w szpitalu, podróżował do Europy

Źródło: WP

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News