Andrzej Duda. Zuma/SplashNews.com/East NewsŹródło: Zuma/SplashNews.com/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Marca 2020

Żona mi mówiła: "Andrzej, jest problem z leczeniem". Kuriozalne przemówienie Dudy

Andrzej Duda poinformował w niedzielę o utworzeniu specjalnego Funduszu Medycznego. Zapowiedział "ogromny wzrost środków przeznaczanych na ochronę zdrowia" i dodał, że wpływ na jego decyzję miała choroba koleżanki oraz rozmowy z żoną.

Duda ma z pewnością świadomość, że wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. Wobec fali krytyki, jaka spadła na niego po piątkowej decyzji w sprawie przyznania 2 mld zł rekompensaty mediom publicznym, prezydent zwołał kolejną konferencję, na której zapowiedział wzrost wydatków na ochronę zdrowia Polek i Polaków. Przypomnijmy, że posłowie opozycji apelowali, by wspomniane pieniądze przeznaczyć na polską onkologię. 

Duda szybko wyciągnął wnioski i poinformował, że po rozmowach z premierem Morawieckim uzgodnił stworzenie dodatkowej puli środków, która ma na celu poprawę jakości służby zdrowia. Prezydent ogłosił przyznanie dodatkowych 3 mld zł.

Nagrania z otwarcia Lidla obiegły sieć. Ludzie postradali zmysłyNagrania z otwarcia Lidla obiegły sieć. Ludzie postradali zmysłyCzytaj dalej

Andrzej Duda: "Ogromny wzrost środków na ochronę zdrowia"

Fundusz Medyczny, o którego powstaniu poinformował prezydent, ma zostać zasilony roczną kwotą w wysokości 2 mld 750 mln zł.

– Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w 2015 roku globalna kwota na ochronę zdrowia to było 77 mld zł, w tym roku mówimy, że przewidziane są 104 mld zł, ale jeżeli do tego dodamy jeszcze te prawie 3 mld zł tego dodatkowego Funduszu Medycznego, to mamy prawie 107 mld zł na walkę o zdrowie i życie Polaków – powiedział Duda, cytowany przez RMF FM.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ujawniamy największą tajemnicę Tadeusza Rydzyka. Prawda o rodzinie jest zupełnie inna
2. Gangsterskie porachunki, zabójstwo "Studenta" w lesie, lewe interesy. Grupa ożarowska stanie przed sądem

Fundusz ma być wsparciem dla osób walczących z chorobami onkologicznymi oraz tzw. chorobami rzadkimi. Prezydent podkreślił również ogromne znaczenie profilaktyki, na którą ma być przeznaczone 10 proc. wspomnianej kwoty. Zaznaczono, że szybkość wykrycia nowotworu jest czynnikiem absolutnie kluczowym dla wdrożenia skutecznej terapii, a walka z rakiem zaczyna się od edukacji. – Szkoła powinna uczyć, do tego media publiczne, które również powinny przekazywać tego treści w ramach realizacji misji – powiedział Duda.

Interesująco przedstawiają się powody, jakie skłoniły Dudę do stworzenia specjalnego funduszu. Pierwszym z nim miała być choroba bliskiej znajomej prezydenta. – Przyczyny są bardzo prozaiczne. Po pierwsze nie tak dawno moja koleżanka, którą znam od wielu lat, zachorowała na chorobę onkologiczną. W jakimś sensie uczestniczę w procesie ratowania jej, uczestniczę w sposób taki, jaki umiem, czyli dzwonię do niej i rozmawiam z nią często – mówił.

Jak podaje RMF FM, drugim z powodów miały być rozmowy prowadzone z małżonką. – Ona wielokrotnie mi mówiła: "słuchaj, Andrzej, jest problem z tym leczeniem, jest wiele sytuacji, gdzie nie ma tej pomocy – przekazał prezydent. I dodał: – Ludzie z rozpaczą gotowi są sięgnąć wszędzie, byle tylko ratować dziecko. Gotowi są majątek oddać, ale bardzo często to jest za mało.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne wiadomości z samego rana. Nie żyje jedna z największych legend sportu, jego gra inspirowała tysiące graczy
  2. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko
  3. Duda oburzony niskimi zarobkami wiceministrów. "To po prostu śmieszne"
  4. Powstała katolicka odpowiedź na Netflixa. Zainwestujecie w pakiet?
  5. „Zwycięzca moralny, postąpił honorowo”. Emocjonalny wpis posła PiS o Kurskim, absurdalne?
  6. Polka znalazła w kurtce tajemniczy list. Skrywał porażającą historię, pochodził z drugiego końca świata

Źródło: RMF FM