Andrzej Duda wetuje. wtv.plŹródło: wtv.pl
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 8 Stycznia 2021

Prezydent zawetował nowelizację ustawy. Mowa o działach administracji rządowej

Andrzej Duda zadecydował o zawetowaniu nowelizacji do ustawy dotyczącej działów administracji rządowej. Decyzja prezydenta spowodowana jest prawdopodobnie kwestią podporządkowania leśnictwa ministrowi rolnictwa. Wielu komentatorów nie kryje oburzenia.

  • Andrzej Duda zawetował ustawę o działach administracji rządowej
  • Prezydent nie chce, by leśnictwo i łowiectwo podlegało Ministerstwu Rolnictwa
  • Komentatorzy doszukują się w decyzji znaków konfliktu wewnątrzpartyjnego

Weto Andrzeja Dudy wzbudziło ogromne emocje. 

Andrzej Duda wetuje

Kancelaria Prezydenta zawiadomiła dziś o zawetowaniu przez Andrzeja Dudę nowelizacji do ustawy o działach administracji rządowej. Główną przyczynę takiego stanu rzeczy upatruje się w niechęci głowy państwa do przekazania sprawowania pieczy nad kwestiami dotyczącymi leśnictwa ministrowi rolnictwa. 

Biorąc pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce, wątpliwości budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko – nowego działu leśnictwo i łowiectwo. Odpowiedzialność ministra właściwego do spraw środowiska za obszar leśnictwa i łowiectwa ma długą i dobrą tradycję - czytamy na stronie prezydenta Andrzeja Dudy. 

Niespodziewanie Jakimowicz wziął gitarę, w tle leciała muzyka. Ogórek zaczęła tańczyć, wszystko na wizji Niespodziewanie Jakimowicz wziął gitarę, w tle leciała muzyka. Ogórek zaczęła tańczyć, wszystko na wizji "W Kontrze"Czytaj dalej

Decyzja budzi wątpliwości wielu komentatorów, w tym związanego z "Do Rzeczy" publicysty Łukasza Warzechy

Ja już się naprawdę nie chcę znęcać nad panem prezydentem. Ale zamiast np. zacząć się wstawiać za przedsiębiorcami albo rodzicami, którzy już nie wyrabiają ze zdalną nauką swoich dzieci, PAD bawi się w weto wobec ustawy, która ma znaczenie wyłącznie dla rozgrywek wewnętrznych - napisał na Twitterze dziennikarz. 

Publicysta nie jest jedynym, który w decyzji prezydenta upatruje się znaku wewnętrznych rozgrywek partyjnych. Uwagę zwrócił na to Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej". 

Emancypacja PAD jest skazana na porażkę, o czym innym razem, ale dzisiejsze weto ma być pierwszym sygnałem pokazujacym, że PAD chce być niezależny od PJK - napisał w mediach społecznościowych. 

Na próbę "odcięcia pępowiny" od Jarosława Kaczyńskiego przez Andrzeja Dudę, dziennikarz zwracał uwagę już wcześniej, zauważając pogłębienie relacji prezydenta z Marcinem Mastalerkiem, będącym rzekomo w niejasnym konflikcie z prezesem Prawa i Sprawiedliwości. 

Głowa państwa ma też darzyć szacunkiem byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, usuniętego z pełnionej przezeń funkcji, po sprzeciwieniu się tzw. piątce dla zwierząt, która kilka miesięcy temu podzieliła środowisko Prawa i Sprawiedliwości i doprowadziła do ostatecznego odejścia z partii Lecha Antoniego Kołakowskiego. 

Decyzja Andrzeja Dudy z pewnością nie spodoba się Grzegorzowi Pudzie, odpowiadającemu obecnie za Ministerstwo Rolnictwa. W rozmowie z Oko.Press polityk stwierdził, że zarówno leśnictwo jak i łowiectwo powinno podlegać mu z definicji objętego urzędu. 

- Sama nazwa resortu, którym mam kierować – Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa – wskazuje, że będą mi podlegać również Lasy Państwowe. Ustalenia jeszcze trwają, ale wydaje się to naturalne, że w resorcie, którym mam zarządzać prócz leśnictwa, powinno się również znaleźć związane z nim łowiectwo - powiedział Grzegorz Puda.  

Źródło: onet.pl, prezydent.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: