Andrzej Duda. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 2 Czerwca 2020

Andrzej Duda zapowiedział zupełnie nowy program społeczny. Miliony na dofinansowanie

Andrzej Duda zapowiedział dziś stworzenie programu dofinansowującego tworzenie przez obywateli małej retencji wody. Nazywany potocznie "Oczko plus" program ma zakładać zwrot nawet do 85% kosztów inwestycji.

Maksymalne dofinansowanie będzie najprawdopodobniej wynosiło 5 tysięcy złotych. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta funduszami będzie dysponował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. 

Tylko dla osób o mocnych nerwach. Polska policja ujęła mężczyznę, który w niewiarygodny sposób uśmiercił kociętaTylko dla osób o mocnych nerwach. Polska policja ujęła mężczyznę, który w niewiarygodny sposób uśmiercił kociętaCzytaj dalej

Andrzej Duda w Sulejówku

Stworzenie nowego programu prezydent Duda zapowiedział podczas wizyty Parku Glinianki w Sulejówku. Jednocześnie zachęcał wszystkich Polaków do udziału w narodowym budowaniu małej retencji wody. Prezydent podkreślał, że prowadzenie mądrej gospodarki wodnej opartej na gromadzeniu wody w zdywersyfikowany sposób jest obecnie jedyną szansą na poprawienie sytuacji związanej z powracającymi suszami.

p>DZISIAJ GRZEJE: 1. Pilny komunikat ministerstwa dla milionów rodziców i uczniów. Jest oficjalna odpowiedź na zadziwiający apel
2. Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grup

Prezydent wyliczał, że obecnie w Polsce retencjonowane jest zaledwie 6,5 proc. wody opadowej. - To zaledwie jedna trzecia przeciętnej w Unii Europejskiej - zaznaczył prezydent. Jednocześnie chwalił Hiszpanię, gdzie retencji poddawane jest aż 45% wody opadowej - Chcielibyśmy, żeby w Polsce w ciągu 10 lat to było 15 proc. To będzie i tak dużo - mówił prezydent. Pomóc ma w tym program "Moja Woda" - W tym programie będzie dofinansowanie do 85 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł; będzie można z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska poprzez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska uzyskać. Zachęcam wszystkich do tego, żeby tworzyć przy swoich domach kwietne łąki, tworzyć oczka wodne, bo jest to bardzo pożyteczne - wyliczał Andrzej Duda. 

Obecny na konferencji Minister Klimatu Michał Kurtyka również zachwalał propozycję prezydenta. - Program, który wyrósł na bazie inspiracji naszej wspólnej rozmowy z panem prezydentem właśnie w trakcie tych miesięcy pandemii, kiedy orientowaliśmy się, widzieliśmy, że narasta inny kryzys - kryzys wodny, kryzys suszy, który może być równie dotkliwy dla naszego kraju, a na pewno przez wiele lat może być utrapieniem dla polskich rodzin i dla polskich rolników - mówił.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Apel szefa Apple'a: "Stwórzmy lepszy, bardziej sprawiedliwy świat"
  2. Znany polski piłkarz nie żyje. W niedzielę trafił do szpitala, miał tylko 46-lat
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Zdradzili, kiedy zniosą kolejny zakaz. Słowa szefa MSZ zaskakują

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl