Alkohol. Pixabay
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 7 Grudnia 2019

Odstaw alkohol na miesiąc, a z twoim ciałem zadzieją się niezwykłe rzeczy. Jakie są korzyści abstynencji?

Alkohol, przy umiarkowanym spożyciu, sprzyja naszemu układowi pokarmowemu i, co oczywiste, nastrojowi. Niestety, w Polsce wciąż pity jest w nadmiernych ilościach.

Myśleliście kiedyś o tym, aby na jakiś czas zrezygnować z alkoholu? Nie mamy tu na myśli pełnej abstynencji, a po prostu przerwę. Okazuje się, że może ona zdziałać cuda, widocznie już chwilę po odstawieniu.

Pielęgniarka udostępniła film z porodówki. Spadła na nią lawina krytykiPielęgniarka udostępniła film z porodówki. Spadła na nią lawina krytykiCzytaj dalej

Alkohol pity w nadmiernych ilościach pogarsza samopoczucie i wygląd

O tym, że alkohol szkodzi zdrowiu, nie trzeba nikomu przypominać. Rzadziej zastanawiamy się nad tym, jak jego spożycie w dłuższym okresie afektuje na nasze samopoczucie i wygląd. Co zmieni się w naszym ciele i duszy po odstawieniu?

Sen - Alkohol tylko pozornie pomaga w bezsenności. Choć zazwyczaj po suto zakrapianej imprezie śpimy jak kamień, nasz mózg nie regeneruje się w wystarczający sposób. Alkohol utrudnia nam wejście w głęboką fazę snu. Po jego odstawieniu powinniście spać o wiele lepiej i mieć więcej energii w ciągu dnia.

Mózg - Lepszy sen to lepsza praca mózgu. Po odstawieniu alkoholu, stopniowo wzrasta ilość neuronów, pojawiają się nowe połączenia nerwowe. Już po dwóch tygodniach abstynencji, powinniśmy zauważyć u siebie większą uważność i mniejsze problemy z koncentracją.

Waga - Alkohol nie tylko dostarcza nam pustych kalorii, ale i wzmaga łaknienie. Po jego odstawieniu, powinniśmy rzadziej czuć głód. Jedynym problemem, jaki pojawia się w tym kontekście, jest wzmożone zapotrzebowanie na cukier na początku abstynencji.

Zdrowie psychiczne - Mimo pobudzenia i euforii bezpośrednio po spożyciu alkoholu, w długim okresie wpływa on bardzo negatywnie na nasze samopoczucie. Mowa tutaj nie tylko o kacu, ale ogólnym rozdrażnieniu, które potrafi zamienić się w stany depresyjne.

Wygląd - Niedługo po odstawieniu alkoholu powinniśmy zaobserwować u siebie poprawę wyglądu skóry. Abstynencja po okresie wzmożonego spożycia może szybko poskutkować wyszczupleniem twarzy i rozjaśnieniem cery.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Wizyty u lekarki nie zapomni do końca życia. "Nazwała mnie bezbożnicą"

2. "PiS nie będzie rządzić w Polsce za 4 lata". Mocna teoria Donalda Tuska

3. Na tym zdjęciu widać rodzinę kaczek. Ale nie każdy umie je zauważyć

4. KRRiT potwierdza informacje o skargach na Filipa Chajzera. Dziennikarz poniesie konsekwencje swojego zachowania

5. Lodówkę lub pralkę kup przed nowym rokiem. Potem ostro przepłacisz

6. Po kłótni z mężem z jej brzuchem zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Lekarze osłupieli na widok rentgena żołądka