Alimenty natychmiastowe. Co dalej z projektem tej ustawy?. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 28 Stycznia 2020

Alimenty ściągane natychmiast, bez taryfy ulgowej. Jak projekt będzie wyglądał w praktyce?

Alimenty natychmiastowe. Mijają dwa lata, od kiedy resort sprawiedliwości zapowiedział ich wprowadzenie. Jest konieczne i niewątpliwie ważne, bowiem rodzice często nie wywiązują się z tego obowiązku i po prostu nie płacą, a państwo też jest nieskore. Rząd przekonuje teraz, że chce jak najszybciej wrócić do tematu. Co dalej z alimentami natychmiastowymi?

Dwa lata temu resort sprawiedliwości zapowiedział wprowadzenie alimentów natychmiastowych i przekonuje teraz, że chce jak najszybciej wrócić do tego pomysłu.

"Projekt tej ustawy zostanie w najbliższym czasie zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów" - czytamy w odpowiedzi nadesłanej do DGP.

Nauczyciel, kasjer czy woźny - który zawód zarabia najwięcej? Odpowiedz was zaskoczyNauczyciel, kasjer czy woźny - który zawód zarabia najwięcej? Odpowiedz was zaskoczyCzytaj dalej

Alimenty natychmiastowe. Co dalej z projektem tej ustawy?

Zawiera ona także zapewnienia, że zmiany w kodeksie rodzinnym, które zapewniają m.in. alimenty natychmiastowe, ministerstwo uważa za "bardzo ważne". - Dlaczego więc od dwóch lat słyszymy wyłącznie obietnice? - pyta Katarzyna Stadnik z Fundacji KiDs.

- Sprawy o alimenty trwają miesiącami. To ma się zmienić - zapowiadał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości w 2018 roku. - Tysiące samotnych matek, bo to ich w przeważającej mierze dotyczy problem, czekają zdecydowanie za długo na ostateczną decyzję sądu w sprawie świadczenia - mówił zaś ówczesny wiceminister Michał Woś.

Głównym założeniem resortu było maksymalne uproszczenie formalności. Miał pojawić się w internecie prosty wniosek o przyznanie alimentów (ok. 460 zł na jedno dziecko, 840 zł na dwójkę), bez konieczności ustalania dochodów, a decyzja miała zapadać w ciągu zaledwie kilku dni. Alimenty natychmiastowe miały także nie zamykać drogi do starania się później o wyższe świadczenia.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości podkreślali wcześniej, że prace nad projektem trwały przy potężnym wsparciu ze strony Rzecznika Praw Dziecka i i że zmiany są priorytetem. Czy tak jest nadal i co dalej z projektem tej ustawy?

- Trwają jeszcze ustalenia, ale RPD, który mocno popiera tę ustawę, ma nadzieję, że zakończą się możliwie najszybciej. Projekt ten przecież spotkał się z szeroką i znaczącą akceptacją, zarówno polityczną, jak i społeczną - mówi Mikołaj Pawlak, dodając przy tym, że efektem zmian ma być nie tylko poprawa sytuacji dzieci, lecz także znaczne odciążenie sądów rodzinnych, przed którymi dziś toczą się długie batalie o alimenty.

- Zapewnienia piękne, ale słyszałyśmy ich już tyle, że poczekajmy na konkrety - podkreśla Katarzyna Stadnik.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Domy z całkowitym zakazem emisji dwutlenku węgla. Przepisy wejdą za niecałe dwa miesiące

2. Robiła zdjęcie, gdy doszło do tragedii. Turystka straciła życie, wszystko się nagrało

3. Niech nam ktoś powie, że tylko śnimy. Rozważają zakaz rozwodów w Polsce

4. Politycy chcieli przepchnąć uchwałę przeciwko LGBT. Udało się, ale pomylili skróty

5. Tadeusz Rydzyk przekroczył granicę smaku. Ordynarne słowa i groźby

6. 14-latek bezlitośnie zabił macochę. Wcześniej wypowiedział przyprawiające o ciarki słowa, ale wszyscy je zignorowali