Zmarł Aleksander Doba.. facebook.com/OloDobaŹródło: facebook.com/OloDoba
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 23 Lutego 2021

Nie żyje Aleksander Doba, wielki kajakarz i podróżnik. Miał 74 lata

Rodzina poinformowała o śmierci Aleksandra Doby, polskiego podróżnika i kajakarza znanego na całym świecie z tego, że przepłynął Ocean Atlantycki kajakiem. Aleksander Doba zmarł, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro.

Jak podaje RMF FM, w poniedziałek w wieku 74 lat zmarł polski kajakarz i podróżnik Aleksander Doba, o czym poinformowała we wtorek jego rodzina.

"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia.
Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki
" - czytamy we wpisie zamieszczony na koncie podróżnika na Facebooku.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. zmarł śmiercią podróżnika...

Opublikowany przez Aleksandra Dobę Wtorek, 23 lutego 2021

Jak podaje RMF FM, Aleksander Doba zyskał światowy rozgłos, gdy jako pierwszy człowiek w historii pokonał Ocean Atlantycki, płynąc na kajaku z Afryki do Ameryki Południowej i korzystając wyłącznie z siły swoich własnych mięśni.

Depresja to nie wstyd ani wyrok - jest w pełni uleczalna. Rozmowa z psycholożką Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Depresja to nie wstyd ani wyrok - jest w pełni uleczalna. Rozmowa z psycholożką Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Czytaj dalej

"Jestem emerytowanym inżynierem. Data w dowodzie mówi, że w tym roku skończę 70 lat, ale coś Wam zdradzę – czuję się czasami jak nastolatek. Chyba licznik mi się zaciął i mój duch się nie starzeje, choć wygląd zdradza, że już trochę żyję na tym świecie" - pisał o sobie Aleksander Doba kilka lat temu na własnej stronie internetowej.

Z zamieszczonej na stronie aleksanderdoba.pl notki biograficznej możemy się również dowiedzieć, co było źródłem podróżniczej pasji kajakarza. "Chęć poznawania świata zaszczepili we mnie rodzice.Miałem bardzo dużo zainteresowań, do których czasem wracam. Byłem szybownikiem, spadochroniarzem, kolarzem, żeglarzem i sternikiem. Jednak największą moją pasją jest kajakarstwo" - tłumaczył Aleksander Doba.

Chociaż to właśnie w tej dziedzinie miał odnieść spektakularne sukcesy, kajakarstwem zajął się dopiero po 30. roku życia. Poprzez swoje dokonania Aleksander Doba starał się także promować Polskę na świecie.

"Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem i że dzięki moim wyprawom mogę rozsławiać imię Polski na całym świecie.  Jestem też dumny z wyjątkowego odznaczenia, jakie otrzymałem z rąk Prezydenta Polski. Jest nim Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski" - pisał Aleksander Doba na swojej stronie.

Pierwsza transatlantycka wyprawa Aleksandra Doby rozpoczęła się 26 października 2010 w Dakarze (Senegal), a zakończyła się 2 lutego 2011 roku w Acarau w Brazylii. "Po 98 dniach, 23 godzinach, 42 minutach i 5394 km jako pierwszy Polak i trzeci człowiek na świecie samotnie przepłynąłem kajakiem Atlantyk" - obwieszczał wtedy podróżnik.

Kilka lat później Aleksander Doba przepłynął Ocean Atlantycki kajakiem po raz kolejny, tym razem wyruszając z Lizbony w październiku 2013 roku, by 19 kwietnia 2014 roku przybić do brzegów Florydy

(Zdjęcie wyróżniające pochodzi z Facebooka Aleksandra Doby - facebook.com/OloDoba)

Źródło: RMF FM, Facebook / Aleksander Doba, aleksanderdoba.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: