Aleksandra Dulkiewicz. WikipediaŹródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 3 Stycznia 2020

TVP odpowiada za materiały o Aleksandrze Dulkiewicz. "Nic im o tym nie wiadomo"

Aleksandra Dulkiewicz objęła fotel prezydenta Gdańska po Pawle Adamowiczu. Wieloletni włodarz miasta został zamordowany podczas ubiegłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Media wiązały zamach z materiałami TVP, atakującymi zarówno prezydenta jak i inicjatora jednej z największych w kraju akcji charytatywnych - Jurka Owsiaka. Nie dziwi więc wniosek, złożony przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Adam Bodnar w sierpniu napisał do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zaniepokojony pogróżkami, jakie otrzymywała Aleksandra Dulkiewicz. Ataki na prezydent Gdańska eskalować miały po kolejnych, niesprzyjających jej materiałach TVP. RPO poprosił KRRiT o sprawdzenie działań publicznego nadawcy.

Zdjęcie Magdy Gessler z młodości. Wiedzieliście, że miała rude włosy?Zdjęcie Magdy Gessler z młodości. Wiedzieliście, że miała rude włosy?Czytaj dalej

Dziś do biura Bodnara przyszła odpowiedź. Wynika z niej, że zapytanie KRRiT przesłała do TVP a ta do dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosława Olechowskiego.

Aleksandra Dulkiewicz atakowana w materiałach TVP? Telewizja nic o tym nie wie

 - Do TVP nie nadeszły żadne sygnały dotyczące listów z groźbami czy też obelgami kierowanymi pod adresem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Informacje podane przez innych dziennikarzy to za mało, żeby uznać, że taki fakt miał miejsce (...) Nie sposób zgodzić się z tezą, iż materiały emitowane w TVP dotyczące polityki prowadzonej przez władze Gdańska przyczyniły się do grożenia i obrażania władz Miasta Gdańska lub miały jakikolwiek związek z tymi groźbami. Tego typu oceny dokonywane przez Rzecznika Praw Obywatelskich uznać należy za zbyt daleko idące - brzmi część uzasadnienia, jakie otrzymał RPO.

Bodnar w swoim wniosku powołał się na dwa materiały: jeden o tytule „Ataki na kościół po zajściach w Białymstoku" oraz drugi, który „dotyczył specustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, dzięki której na historycznym półwyspie Westerplatte, który przez lata był zaniedbany, będzie można postawić obiekty przypominające legendarną obronę półwyspu przed Niemcami".

Olechowski nie widzi w żadnym z nich znamion mowy nienawiści. W uzasadnieniu powołuje się na opinię publiczną.

 - Przede wszystkim w spornym materiale prasowym zaprezentowano oceny oraz fakty dotyczące dalszego powiązania pomiędzy Gdańskiem a jego historyczną przeszłością, która niewątpliwie ma również związek z neonazistowskimi Niemcami. Opinia publiczna negatywnie ocenia kontynuowanie polityki zarządzania Gdańskiem polegającej na ignorowaniu tych powiązań i nieusuwanie ich z obecnej historii miasta - napisał red. Olechowski w kontekście pierwszego ze wspomnianych materiałów. Z podobnej argumentacji skorzystał, mówiąc o drugim.

 - Również opinia publiczna negatywnie reaguje na zaniedbania terenów historycznych, którymi zarządzają władze Gdańska, w tym terenem półwyspu Westerplatte - stwierdził Olechowski, o czym dowiadujemy się ze strony RPO.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją

3. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion

4. Joanna Szczepkowska próbowała pomóc umierającemu człowiekowi. Skandaliczne zachowanie pogotowia

5. W rządzie zasiada milioner. Znamy wartość majątku Mateusza Morawieckiego i ministrów

6. Poszło na wizji na żywo, skandal na Sylwestrze z TVP. Na jaw wyszło oszustwo organizatorów