Aleksander Kwaśniewski jednym z sygnatariuszy listu do Unii Europejskiej. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Kwietnia 2020

Dochód podstawowy dla każdego przez 3 miesiące. Pod pomysłem podpisali się nawet Tokarczuk i Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski, Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland oraz Robert Biedroń – to część osób podpisanych pod apelem "Pacjent Europa", którego pomysłodawcami są Polacy. Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się intelektualiści, ludzie kultury, naukowcy, ekonomiści oraz politycy. Projekt przesłany do władz Unii Europejskiej zakłada m.in. dochód podstawowy dla każdego członka Wspólnoty na czas 3 miesięcy oraz finansowanie ze środków UE badań nad lekami i szczepionką.

"Reprezentujemy różne środowiska ideowe. Jesteśmy przekonani, że dziś liberałowie uznający wartość każdej jednostki, konserwatyści wierzący w solidarność międzypokoleniową i ludzie lewicy nawołujący do poszanowania godności pracy muszą działać wspólnie", czytamy w liście, którego treść przytacza "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, pismo zostało przesłane do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoli’ego, Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen oraz do wszystkich europarlamentarzystów.

Morawiecki i Szumowski podjęli kluczowe decyzje. Wiemy, co dalej z obostrzeniamiMorawiecki i Szumowski podjęli kluczowe decyzje. Wiemy, co dalej z obostrzeniamiCzytaj dalej

Aleksander Kwaśniewski opowiedział się za akcją "Pacjent Europa"

Projekt powstał z inicjatywy polskich intelektualistów, świadomych, że kryzys związany z epidemią wirusa COVID-19 odmieni oblicze świata. Twórcy listu, dzieląc wspólny dokument w chmurze, pracowali nad nim przez kilka tygodni. "Wiele osób udostępniało petycję dalej, w ten sposób wieść o niej zataczała coraz szersze kręgi", twierdzi Marta Olesik, jedna z autorek apelu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ministerstwo Zdrowia pokazało najnowszy raport. Tragiczne wieści, jedna z ofiar miała jedynie 35 lat
2. Spółdzielnia postawiła automat z maseczkami i żelami. Ceny powaliły mieszkańców

Wśród osób, które zdecydowały podpisać się pod projektem, są m.in prezydent Aleksander Kwaśniewski, noblistka Olga Tokarczuk, reżyserka Agnieszka Holland, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego Jan Zielonka, filozof kultury i profesor Polskiej Akademii Nauk Andrzej Leder oraz politycy, w tym Robert Biedroń czy Adam Zandberg. Łącznie zebrano ponad 200 podpisów z całej Europy.

Część z autorów zaznacza, że czas epidemii może doprowadzić do śmierci europejskich wartości, m.in. demokracji, solidarności, wspólnotowości czy godności pracy oraz pracownika. Apelowano, by Unia wprowadziła solidarne podejście do pandemii.

Cztery cele

W liście możemy przeczytać o czterech celach, jakie przed Unią Europejską stawiają jego autorzy. Pierwszym z nich jest dochód podstawowy wypłacany przez co najmniej trzy miesiące wszystkim osobom w Unii. Co ciekawe, niezależenie od ich dochodu. "Nie mamy czasu na weryfikację dochodową – to działanie standardowe w polityce rynku pracy, ale czasu pokoju, a nie wojny. Odpowiednia weryfikacja opodatkowująca wypłacone w ramach dochodu podstawowego dodatkowe wpływy na konta osób najbogatszych powinna nastąpić pod koniec roku podatkowego", napisano.

Dochód miałby być warunkowany przez koszty życia w poszczególnych krajach. W przypadku Polski miałoby to być minimum 1500 zł. Jako źródło finansowania tak ogromnego przedsięwzięcia autorzy, cytowani przez "Rzeczpospolitą", wymieniają "nowe środki fiskalne na poziomie unijnym, pozyskane z emisji europejskich obligacji lub z bezpośredniej akcji monetarnej banków centralnych, koordynowanej przez EBC, który udzieliłby pozostałym bankom swojej wiarygodności".

Drugim z postulatów jest dofinansowanie firm dla utrzymania miejsc pracy i uspołecznienie zysków. Zakłada on m.in. odroczenie zobowiązań podatkowych wobec ograniczonych dochodów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy.

Trzecim z proponowanych rozwiązań jest dofinansowanie usług publicznych, w tym przede wszystkim opieki zdrowotnej, zwłaszcza w tych krajach, które najsilniej odczuły skutki epidemii.

Na koniec – nadzorowane przez UE badania nad lekami i szczepionką. Wspomniane badania miałyby być finansowane ze środków Wspólnoty oraz "wolne od patentów".

Jak podaje "Rz", list zamykają następujące słowa: "Prawdziwy podział nie przebiega w tej chwili między liberałami, lewicą a konserwatystami. Linia demarkacyjna zarysowuje się między tymi, którzy przywiązani do idei krótkoterminowych zysków są gotowi poświęcić współobywateli w imię rzekomej ochrony PKB, a tymi, którzy nie zgadzają się na taką logikę".

Całość listu odnaleźć można pod tym linkiem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  2. Podstawowy produkt może wkrótce podrożeć. Ci, którzy zrobili zapasy pomimo żartów innych, mogą się cieszyć
  3. Polacy pokazali, co sądzą o wprowadzanych ograniczeniach. Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  4. Ujawniono najważniejszy punkt dzisiejszej konferencji Szumowskiego i Morawieckiego. Będą kolejne “rekomendacje”
  5. Polski kardynał wezwał duchownych do oddania pensji. “Jałmużna tylko ze swoich, powinna zaboleć"
  6. Papież Franciszek powiedział, co jego zdaniem jest przyczyną pandemii. Mocne słowa i zarzuty

Źródło: Rzeczpospolita