Akrylamid. Flickr
Źródło: Flickr
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 26 Grudnia 2019

Często popełniany błąd w kuchni zwiększa szansę wystąpienia raka. Akrylamid potrafi być zabójczy

Akrylamid, jak powszechnie wiadomo, ma działanie rakotwórcze. Przygotowanie potrawy, która będzie go zawierać, jest niestety bardzo łatwe i często praktykowane. Jak się przed nim uchronić?

Temperatura, w której akrylamid postaje najczęściej, to 140–180 °C. Może jednak wytwarzać się już w 120 °C. Związek przyczynia się do uszkodzeń układu nerwowego i występowania nowotworów przewodu pokarmowego. Źródłem akrylamidu jest również dym tytoniowy. Jednak podczas gdy ostrzegamy przed konsekwencjami palenia papierosów, rzadko mówimy o skutkach jedzenia przypalonych potraw.

Emeryci mogą odetchnąć z ulgą. Podjęto decyzję w sprawie świadczeń na 2020Emeryci mogą odetchnąć z ulgą. Podjęto decyzję w sprawie świadczeń na 2020Czytaj dalej

Akrylamid niebezpieczny dla zdrowia

Największe jego stężenia zaobserwowano w chipsach, frytkach, kawie i różnych rodzajach pieczywa. Najważniejsze co możemy zrobić, aby uchronić się przed jego spożywaniem, to unikanie "przeciągniętych" potraw. Akrylamid wystąpić może w tych daniach, które poddawane były obróbce termicznej w zbyt wysokiej temperaturze. Za przykład posłużyć tutaj mogą smażone w głębokim oleju ziemniaki czy przypalone tosty.

Związek chemiczny znajdować się może również w różnego rodzaju smażonych czy grillowanych potrawach. Jeżeli przygotowywane przez was mięso się przypaliło, warto odkroić zwęgloną część.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Tragedia tuż przed świętami. „Umarła po 10 dniach walki. Jej dzieci w wieku 7- i 2-lat spędzą święta bez mamy”

3. Salmonella aż w 21 tonach polskiego mięsa. Takie wieści w same święta

4. Gwiazda dawnych lat w dobrych relacjach z pierwszą damą. Wiedzieliście, że się lubią?

5. Co z PiS po odejściu Kaczyńskiego? Bliski współpracownik ujawnia

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala