Agata Duda i Anna Komorowska. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Anna_Komorowska_Bronisław_Komorowski_Andrzej_Duda_Agata_Kornhauser-Duda_Sejm_2015.JPGŹródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Anna_Komorowska_Bronisław_Komorowski_Andrzej_Duda_Agata_Kornhauser-Duda_Sejm_2015.JPG
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 29 Grudnia 2019

Agata Duda skrytykowana w bardzo dotkliwy sposób. "Jest wielkim rozczarowaniem"

Agata Duda i jej czas spędzony w roli Pierwszej Damy nie są, delikatnie rzecz ujmując, zbyt spektakularne. Niezwykle trudno byłoby wymienić jakąkolwiek inicjatywę żony Andrzeja Dudy czy wspomnieć zabranie przez nią głosu na któryś z istotnych tematów. Zdaniem Aleksandry Pawlickiej z Newsweeka "Agata Kornhauser-Duda sprowadziła tę zaszczytną funkcję do kroju garsonek i fast foodu"

Pawlicka była wyjątkowo ostra w swojej ocenie Pierwszej Damy, jednak w zasadzie trudno dziwić się jej opinii. Nie sposób nie zgodzić się z którąkolwiek ze stawianych przez dziennikarkę tez.

Jak czytamy, "ku zaskoczeniu Polaków okazuje się, że lista inicjatyw Pierwszej Damy przedstawiona przez Kancelarię Prezydenta jest długa". Pawlicka natychmiast zaznacza jednak, że wspomniana lista dotyczy przede wszystkim "wizyt w szkołach i przyjmowanych u siebie gości". Dodaje również, nie siląc się na subtelność, że "oczekiwania wobec Pierwszej Damy są większe niż przeczytanie dzieciom bajki w polonijnej szkółce". I choć fani Agaty Dudy mogą czuć się urażeni dość ostrym językiem Pawlickiej, zaznaczmy raz jeszcze: niezwykle trudno się z nią nie zgodzić.

Skala pedofilii w Legionie Chrystusa niewyobrażalna. Coraz więcej pytańSkala pedofilii w Legionie Chrystusa niewyobrażalna. Coraz więcej pytańCzytaj dalej

Agata Duda. "Kroje garsonek, kolory sukienek, długości spódniczek"

Trzeba oddać sprawiedliwość autorce artykułu – krytykując Pierwszą Damę, wykazuje się empatią i zauważa, że brak działań z jej strony w sprawie, dla przykładu,"demontażu ustroju demokratycznego" przez PiS, mógł być spowodowany faktem, że nie chciała stawać w opozycji do swojego męża. To jednak zdaniem Pawlickiej nie rozgrzesza Pierwszej Damy.

Największe pretensje, jak się zdaje, wzbudza w dziennikarce brak wsparcia dla protestujących w Czarnym Marszu kobiet. Autorka przypomina, że nawet Maria Kaczyńska (nieuchodząca za feministkę i rzadko zabierająca głos w sprawach publicznych) zdobyła się na opowiedzenie za in vitro i zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Przypomnijmy, że Kaczyńska została z tego powodu nazwana czarownicą. Autorem słów był nie kto inny, jak Tadeusz Rydzyk.

W czasie gdy ulicami wielu polskich miast szedł Czarny Marsz, Agata Duda "udzieliła jedynego chyba wywiadu prasowego periodykowi poświęconemu psom i kotom". Na próżno było również szukać jej działań w sprawie niepełnosprawnych, którzy protestowali w Sejmie. Agata Duda odmówiła wówczas spotkania z mediami i wyrażenia jakiejkolwiek opinii na wspomniany temat.

Według Pawlickiej Pierwsza Dama zdecydowała się hołdować zasadzie "tylko ci, którzy nic nie robią, nie popełniają błędów". Autorka felietonu jest dla Dudy bezwzględna – jej zdaniem "przejdzie do historii jako ta, która takim działaniom (ustawy łamiące konstytucje. przyp. red) dawała milczące przyzwolenie".

Przykład Jolanty Kwańsniewskiej dawał niejaką nadzieję Polakom na Pierwszą Damę światowego formatu. Jej działania nie były być może tak spektakularne, jak te, z których znamy żony amerykańskich prezydentów, umówmy się jednak – kultura polityczna u nas i za oceanem to dwie zupełne różne sprawy. Kwaśniewska była jednak niezwykle obiecującym początkiem. Trudno powiedzieć, by jej dzieło było kontynuowane przez jej następczynie, Pawlicka ponownie zaznacza jednak, że Maria Kaczyńska potrafiła zabrać głos, gdy wymagała tego sytuacja. Danuta Wałęsa i Anna Komorowska nigdy nie lubiły życia na świeczniku. Agata Duda sprawia za to wrażenie pozornie zaangażowanej. Efektów jednak brak. "Pierwsza Dama okazała się dla wielu Polaków wielkim rozczarowaniem", zaznacza na koniec Aleksandra Pawlicka.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Rak jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Jego objawy często są bagatelizowane

3. Jurek Owsiak wyszedł z Ostrego Dyżuru. Dopiero teraz wyznał, dlaczego nie było go w święta

4. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia Sylwester Mar

5. Absolutnie nie bierz udziału w tym konkursie. To oszustwo, choć wygląda bardzo autentycznie

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala