Agata Duda. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 2 Czerwca 2020

Agata Duda niewiele mówi o swoim bracie. Trudno dziwić się pierwszej damie

Agata Duda, wychodząc za obecnego prezydenta Polski, związała się z osobą światopoglądowo daleką, od jej korzeni. Trudno uwierzyć, że pierwsza dama pochodzi z domu, o którym mówi się, że pozostaje przeniknięty "lewicowym duchem". Jedno to historia jej ojca, Juliusza Kornhausera, po transformacji powiązanego ze środowiskami "Gazety Wyborczej" i "Tygodnika Powszedniego", drugie - działalność jej brata.

Kim jest Jakub Kornhauser? Poetą, krytykiem i literaturoznawcą. Trudno uwierzyć, że spokrewniony z Agatą Dudą artysta, jeszcze jakiś czas temu zbierał podpisy potrzebne do zgłoszenia w wyborach transpłciowej posłanki Anny Grodzkiej a prywatnie przychylny pozostawał Zielonym. Jakby tego było mało, już po wyborach prezydenckich kilkukrotnie krytykował Andrzeja Dudę oraz ministra kultury w rządzie PiS.

Skarbówka ruszyła ze ściąganiem należności. Zaniepokojeni emeryci alarmują o znikaniu pieniędzy z ich kontSkarbówka ruszyła ze ściąganiem należności. Zaniepokojeni emeryci alarmują o znikaniu pieniędzy z ich kontCzytaj dalej

Agata Duda i jej "kłopotliwy" brat

W 2016 roku Jakub udzielił wywiadu "Gazecie Wyborczej". Przyznał w nim, że brał udział w manifestacjach KOD. Przy okazji skrytykował obecnego prezydenta

– Jestem rozczarowany jego prezydenturą. Uważałem, że to jest samodzielny, racjonalnie myślący człowiek. Poglądy ma konserwatywne, ale nie zamordystyczne, wydawał mi się zawsze przedstawicielem katolicyzmu otwartego. Sądziłem, że będzie w stanie jako prezydent, który ma poważną legitymację społeczną, postawić na swoim. Ale z drugiej strony szczerze mu współczuję, bo widzę, jak on się męczy. Mam wrażenie, że został ubrany w buty, w których nie chciał się znaleźć - mówił o mężu swojej siostry.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jarosław Kaczyński zapytany przez Lis o to, dlaczego nie ma żony. Zrobiło się gorąco
2. Pojawiły się kolejne zalecenia rządu. W niektórych miejscach limity osób pozostają

Poglądy poety z pewnością nie są dla powodem do chwalenia się dla, i tak małomównej, pierwszej damy. Brat Agaty Dudy twierdzi, że siostra nie ma do niego pretensji.

– Niby dlaczego? Rodzice uczyli mnie, że należy być uczciwym wobec siebie i innych. Związki rodzinne są drugorzędne, gdy mówimy o dobru wspólnym, demokracji, prawach człowieka - skwitował w rozmowie z "Wyborczą".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prezydent ogłosił nowy program. Każdy Polak może dostać nawet kilka tysięcy złotych, wystarczy spełnić jeden warunek
  2. Rząd chce wprowadzić nowy mandat. Kary będą ogromne, liczone w tysiącach
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Dzikie tłumy nad Morskim Okiem? W długi weekend może nie być wolnych miejsc