Agata Duda. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 28 Października 2020

Mamy komentarz Agaty Dudy ws. Strajku kobiet. Padła niebywała deklaracja

Pierwsza dama Agata Duda wspólnie z mężem wystąpiła w programie "Gość Wydarzeń". Po raz pierwszy odniosła się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji z przyczyn embriopatologicznych. Społeczniczka przedstawiła niejasne deklaracje.

Właśnie teraz Agata Duda i Andrzej Duda są gośćmi Bogdana Rymanowskiego. Na antenie Polsat News poruszono temat protestujących kobiet. Pierwsza dama postanowiła przerwać milczenie i odpowiedzieć na pytania. Wspólnie z mężem przedstawili propozycje nowych przepisów. Wśród nich jest chęć szczególnej ochrony przyszłych matek osób z zespołem Downa. - Trzeba przygotować przepisy wspólnie z ekspertami, żeby np. dzieci z zespołem Downa były chronione oraz żeby kobiety nie były narażane na cierpienie fizyczne i psychiczne - komentowała para prezydencka.

Nagłe, specjalne oświadczenie marszałka Senatu. Chodzi o aborcję i TK, padły mocne słowaNagłe, specjalne oświadczenie marszałka Senatu. Chodzi o aborcję i TK, padły mocne słowaCzytaj dalej

- Cieszę się, że mąż powiedział o tym, że należy przygotować jakieś rozwiązanie [...] Mam ogromny szacunek do kobiet, które wychowują ciężko upośledzone dzieci. Stawiam pytanie, czy każdy jest zdolny do heroizmu i czy kobiety muszą być do niego zmuszane. Mam tu wątpliwości - powiedziała Agata Duda.

Warto powiedzieć, że prace nad podobnymi zmianami zostały już zapowiedziane przez koalicjantów Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko wskazuje na to, że Agata Duda również będzie uczestniczyła w tworzeniu nowego prawa antyaborcyjnego.

Chyba nikt się nie spodziewał. Gwiazda TVP Info nagle wsparła protesty, jak zareaguje stacja?Chyba nikt się nie spodziewał. Gwiazda TVP Info nagle wsparła protesty, jak zareaguje stacja?Czytaj dalej

Pierwsza dama Agata Duda poparła kobiety?

Społeczniczka podkreśliła, że nie wie, czy kobiety można zmuszać do rodzenia dzieci z ciężkimi, nieodwracalnymi wadami. - Mogę mówić za siebie. Nie wyobrażam sobie, żebym mogła usunąć ciążę, nawet ciążę zagrożoną, ale wynika to z moich przekonań, z mojej wiary, ale także ze świadomości, że w tej niewyobrażalnie trudnej sytuacji nie zostałabym sama - tłumaczy Agata Duda na antenie Polsat News.

Agata Duda przedstawiła niebywałe deklaracje. Wciąż trudno wskazać, czy żona prezydenta popiera orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. - Przez ostatnie pięć lat poznałam bardzo wiele kobiet, które pomimo tego, że miały takie prawo, nie zdecydowały się na usunięcie ciąży, wychowują ciężko upośledzone dzieci, poznałam też takie, które dowiedziały się, będąc w ciąży, że ich dzieci umrą zaraz po porodzie - wskazuje pierwsza dama.

Przedstawicielka rodziny prezydenckiej nie jest w stanie określić, czy aborcja z przyczyn embriopatologicznych powinna być w Polsce dostępna. - Stawiam pytanie, czy każdy jest zdolny do heroizmu i czy kobiety muszą być do niego zmuszane. Mam tu wątpliwości - odpowiadała na pytania Romanowskiego. Podobne stanowisko wyraził Andrzej Duda. Głowa państwa wyraziła zaniepokojenie konfliktem, jaki ma miejsce w naszym społeczeństwie. Padł apel, by wyciszyć emocje i podjąć kulturalną debatę.

Marta Kaczyńska nie chce przerwać milczenia. Jej opinia ws. aborcji sprzed lat mówi wszystkoMarta Kaczyńska nie chce przerwać milczenia. Jej opinia ws. aborcji sprzed lat mówi wszystkoCzytaj dalej

Jeszcze dziś komunikat wydała córka Agaty Dudy, która wykazała się nieco większą akceptacją dla działań Strajku Kobiet. "Rozumiem oburzenie kobiet wywołane wyrokiem TK z 22 października. Jednak dyskusja, która pierwotnie dotyczyła wyroku, wydaje się aktualnie buntem przeciwko wszystkiemu. Część protestujących ucieka się do działań skrajnych, na które nie można wyrażać zgody - akty przemocy, niszczenie mienia, kościołów, obrażanie osób, które nie podzielają poglądów skrajnej grupy protestujących" - czytamy w oświadczeniu Kingi Dudy na Twitterze.

Członkowie obozu rządzącego zaczynają coraz częściej prezentować łagodniejsze poglądy na prawa kobiet. Poza Agatą Dudą również Porozumienie nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy aborcja z przyczyn embriopatologicznych powinna być zakazana. Wspólnie jednak składają niejasne deklaracje, które wskazują na wypracowanie nowej ustawy antyaborcyjnej.

- W Konstytucji jest zapis, który mówi o ochronie życia, natomiast my, jako Porozumienie uważamy, że w dzisiejszych czasach nie można narażać kobiet na heroizm w postaci donoszenia czy rodzenia dzieci z wadami genetycznymi, które spowodują, że nie dożyją do porodu, albo umrą chwilę po połogu - przekazała wiadomości dla naszej redakcji rzeczniczka Porozumienia, Magdalena Sroka.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
2. Minister się wygadał, rząd chce poskromić duże miasta. W grze lockdown w nowej postaci
3. Nikt nie jest w stanie pomóc, stan Maryli Rodowicz się pogorszył. Najnowsze słowa artystki niepokoją

Agata Duda od 2015 roku prowadzi "milczący protest", o którym poinformowała, dopiero gdy jej mąż ponownie wygrał wybory prezydenckie. Wszystko wskazuje na to, że napięte nastroje społeczne wymusiły na pierwszej damie zabranie głosu w debacie publicznej. - Chciałabym, żebyście szanowali mój wybór. Dużo mówicie o tolerancji, ale pozbawiacie mnie prawa do wyboru. Jeżeli nie chciałam udzielać wywiadów to był to mój własny wybór. A dlaczego nie chciałam się wypowiadać do mediów? To był mój milczący sprzeciw wobec manipulacji i dezinformacji - deklarowała podczas wiecu wyborczego Agata Duda.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego odnosiła się do ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z orzeczeniem TK aborcja z przyczyn embriopatologicznych jest niezgodna z Konstytucją. Wymusza to wdrożenie zmian. Rządzący będą musieli znowelizować przepisy lub wdrożyć nowy akt prawa. Stanowisko zbliżone do Agaty Dudy i Kingi Dudy podtrzymuje Porozumienie. Posłanka Sroka w rozmowie z naszą redakcją potwierdziła, że Zjednoczona Prawica już prowadzi rozmowy o wdrożeniu wyroku TK.

- Będziemy namawiać naszych koalicjantów do prac nad obecną ustawą lub przygotowaniem nowej ustawy dot. aborcji. To kwestia rozmów i wypracowania nowego stanowiska - tłumaczyła rzeczniczka Porozumienia, które przedstawiło trzy, konkretne propozycje. Wśród nich jest objęcie szczególną ochroną dzieci z zespołem Downa, przy jednoczesnym zapewnieniu prawa do terminacji ciąży w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazującymi je na śmierć w trakcie ciąży, lub niedługo po urodzeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Całkiem zamykają granicę, radykalna decyzja, problemy z powrotem do domu. Nasz sąsiad ogłosił
  2. Episkopat Polski właśnie przekazał. Nie żyje znany polski biskup
  3. Krystyna Pawłowicz miała wypadek samochodowy. Informacje napływają z mediów
  4. Wstrząsające doniesienia TVN. Ustalono, kim jest mężczyzna, który wjechał w protestujące kobiety
  5. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  6. Pijany kierowca ciężarówki w Lubinie. Jest nagranie
  7. Gessler zdradziła największe tajemnice dot. idealnego ciasta i farszu na pierogi. Przepis zachwyca każdego

Źródło: [Polsat News/Gość Wydarzeń]