Agata Duda postanowiła wypowiedzieć się w sprawie szczególnego rodzaju ciąży.. Instagram/pierwszadama_akd
Źródło: Instagram/pierwszadama_akd
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 17 Listopada 2020

Agata Duda zabrała głos ws. narażonych ciąż. Wiele osób będzie po prostu wściekłych

Po okresie milczenia Agata Duda postanowiła wypowiedzieć się w sprawie szczególnego rodzaju ciąży. Pierwsza dama opublikowała specjalne nagranie z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Całość opublikowano na Instagramie prezydenckiej małżonki.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z polską konstytucją, wywołał ogromne poruszenie społeczeństwa.

Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczećSławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczećCzytaj dalej

Oburzenie było na tyle wielkie, że wkrótce protesty związane z wyrokiem Trybunału Przyłębskiej opanowały niemal cały kraj. W szczytowym momencie w Warszawie odbyła się licząca przeszło 100 tys. osób manifestacja.

Milczenie pierwszej damy

Choć dyskurs dotyczący zaostrzenia prawa aborcyjnego objął wszystkie krajowe media, na próżno było szukać jasnego stanowiska ze strony Agaty Dudy. Niezabieranie głosu w istotnych sprawach jest, rzecz jasna, głównym źródłem krytyki wymierzanej w stronę pierwszej damy niemal od samego początku kadencji jej męża. Sprawę dość zachowawczo skomentowała na antenie Polsatu.

– Ja nie wyobrażam sobie, że mogłabym usunąć ciążę, nawet zagrożoną, ale to wynika z moich przekonań i wiary, ale także ze świadomości, że w tej sytuacji miałabym wsparcie rodziny. Stawiam pytanie: czy każdy jest zdolny do heroizmu? Czy kobiety muszą być zmuszane do heroizmu? Mam wątpliwości – pytała wówczas.

Dość nieoczekiwanie do sprawy odniosła się jednak wówczas prezydencka córka.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieludzkie zachowanie, zapakowała w worek kocią rodzinę. Jest poszukiwana
2. Biedronka znów zaskoczyła. Już teraz w sieciówce kupisz superprzydatne produkty do domu za półdarmo
3. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało petycję o odwołanie Czarnka. Ludzie mają dość

"Wierzę, że zgodnie z moimi osobistymi przekonaniami, ja nie zdecydowałabym się na przerwanie ciąży. Nie uważam jednak, że inne kobiety mają myśleć i działać w taki sam sposób jak ja. Każdy człowiek ma wolną wolę", pisała przed kilkoma tygodniami Kinga Duda.

Uwaga, wszyscy klienci banku Millennium powinni wiedzieć. Szykują się utrudnieniaUwaga, wszyscy klienci banku Millennium powinni wiedzieć. Szykują się utrudnieniaCzytaj dalej

I dodała: "Rozwiązanie istniejące dotychczas dawało możliwość wyboru. Wybór, a nie przymus. Kobieta mogła, ale nie musiała z tego prawa korzystać. W sprawie tak niewyobrażalnie trudnej, jak wizja urodzenia dziecka, które może umrzeć minuty lub godziny po porodzie, decyzja o kontynuacji lub przerwaniu ciąży, powinna być pozostawiona kobiecie i podjęta zgodnie z jej własnym sumieniem, jej systemem wartości, z jej własnymi przekonaniami, Bo to ta kobieta mierzy się z konsekwencjami swojej decyzji do końca życia".

Agata Duda: "Wiele razy odwiedzałam oddziały dla wcześniaków"

Dziś w social mediach pierwszej damy pojawiło się nagranie, w którym nawiązuje ona do szczególnego rodzaju ciąży. Agata Duda nie komentuje jednak decyzji TK, a odnosi się do przypadającego na 17. dzień listopada Światowy Dzień Wcześniaka.

– Od sześciu lat 17 listopada jest dla mnie szczególnie ważną datą, którą wypełniają wyjątkowe spotkania, silne emocje i niezapomniane wspomnienia. Każdego roku miałam okazję osobiście spotykać wcześniaki – zarówno dzieciaczki, które właśnie przyszły na świat i dzielnie walczą o życie w inkubatorach, jak i ich starszych kolegów i koleżanki, którzy taką walkę wygrali – mówi w materiale małżonka Andrzeja Dudy.

I dalej: – Wiele razy odwiedzałam oddziały dla wcześniaków w szpitalach w różnych częściach Polski. Wiem, że to tam, jak w soczewce, skupia się miłość i determinacja rodziców oraz oddanie i profesjonalizm medyków.

W dalszej części pierwsza dama podziękowała pracownikom służby zdrowia za ich zaangażowania w ratowanie wcześniaków. – Państwa wiedza, doświadczenie i profesjonalizm zawsze bardzo mnie budowały i rodziły najwyższe uznanie. Proszę przyjąć słowa wdzięczności za każde uratowane istnienie– wskazuje Agata Duda.

źródło: Instagram

W kolejkach do Biedronki ustawią się tłumy. Rozdają produkty za darmo, znamy warunkiW kolejkach do Biedronki ustawią się tłumy. Rozdają produkty za darmo, znamy warunkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rodzina chorej pielęgniarki błaga o pomoc. Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńca
  2. Najłatwiejszy przepis na chleb z garnka. Zrobisz go w kilka chwil, a potem będziesz się cieszył domowym pieczywem
  3. Czy powstanie komisja śledcza ws. nagrań Romana Giertycha? Znaczący komentarz Radosława Fogiela, wicerzecznika PiS
  4. Jurek Owsiak odniósł się do podłych słów lidera Bayer Full, uniżających zespołowi Kult. Wydarzyło się coś niesamowitego, historyczny moment
  5. Kinga Rusin rzuciła wszystko i spakowała walizki. Gwiazda TVN przeprowadziła się do miejsca, które tłumnie odwiedzane jest przez setki wczasowiczów
  6. Zrobił zdjęcie w Tatrach, niewiarygodne co uwiecznił. Widok, o którym wielu może tylko pomarzyć
  7. Oryginalne nagranie z Czarnobyla. Mężczyźni usuwali radioaktywny materiał własnymi rękami [wideo]