Agata Duda. TRICOLORS/East News
Źródło: TRICOLORS/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 16 Lutego 2020

Agata Duda poniżona na oczach tysięcy widzów? Komentarze nie cichną

Agata Duda została niespodziewanie wywołana przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości podczas wczorajszej konwencji partii, podczas której oficjalnie przedstawiono Andrzeja Dudę jako kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem komentatorów słowa Jarosława Kaczyńskiego można odebrać jako umniejszanie roli Pierwszej Damy.

Podczas wczorajszej konwencji PiS Andrzej Duda został oficjalnie zaprezentowany jako kandydat partii w zbliżających się wyborach prezydenckich.

– Myślę, że nikt przed przyjściem tutaj nie miał co do tego wątpliwości. Są trzy przesłanki. Pierwsza odnosi się do tego momentu, kiedy w 2015 roku został prezydentem, druga odnosi się do sprawowania tej niezwykle ważnej w Polsce funkcji w tym trudnym czasie, a trzecia odnosi się do tego, co możemy przewidzieć w drugiej kadencji – powiedział przemawiający jako pierwszy Jarosław Kaczyński, ogłaszając wybór Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes wskazał również, że Duda nie jest karierowiczem, a w życiu "szedł prostą drogą". – Kiedy dorastał, był w harcerstwie, kończył studia, pracował na uczelni, podejmował także inne prace. Wcześnie się ożenił z obecną tutaj panią Agatą Dudą – powiedział Kaczyński. Wspomnienie pierwszej damy wywołało oklaski publiczności.

Pierwsza dama została wspomniana również kilka chwil później, gdy prezes partii rządzącej wymieniał zalety kandydata PiS.

– Jakbyśmy mieli marzyć o kandydacie, to miałby takie cechy, jak Andrzej Duda. Ale nie musimy marzyć. Bo mamy Andrzeja Dudę. Mamy kandydata marzeń. Ma też inne zalety. Żonę (...) Córkę, która mimo jego młodego wieku już dorosła! – mówił uśmiechnięty Jarosław Kaczyński.

Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragediiAutobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragediiCzytaj dalej

Agata Duda sprowadzona do roli zalety prezydenta?

W opinii części ekspertów słowa Kaczyńskiego można odebrać jako marginalizowanie roli Pierwszej Damy.

"Kaczyński: »Andrzej Duda ma też wiele innych zalet: żonę...« Wszyscy wstają, klaszczą i krzyczą »AGATA AGATA«. A Agata wygląda na zachwyconą, że została sprowadzona do jednej z zalet męża", napisała na Twitterze Kalina Błażejowska, dziennikarka "Tygodnika Powszechnego".

Kalina Błażejowska -- Twitter

Wczorajsza konwencja Prawa i Sprawiedliwości jest również szeroko komentowana przez opozycyjnych polityków. Portal gazeta.pl przytacza m.in. wypowiedzi Bogdana Zdrojewskiego oraz Jana Grabca z Koalicji Obywatelskiej.

"»Czyja będzie Polska?« Pyta premier M. Morawiecki na konwencji PIS, A. Dudy. Niepokojące pytanie! Ponownie ukryte dzielenie Polaków. Zwycięstwo kandydata PIS, będzie oznaczać Polskę PIS?! Nie ma zgody na takie myślenie! Na zawłaszczanie Polski!", napisał na Twitterze Zdrojewski.

"Balonik pękł: konwencja Dudy zapowiadana jako wielkie wow się skończyła i prawdę mówiąc nic z niej nie zostaje #nuda2020. Nie padło najważniejsze - zapowiedź weta 2 mld dla TVP tylko rytualne zaklęcia „JA jestem prezydentem i to JA decyduję”, a wszyscy i tak wiedzą jak jest...", ocenił z kolei Jan Grabiec.

Eksperci wskazują, że wystąpieniu Andrzeja Dudy nie towarzyszyło przedstawienie wizji na następne 5 lat jego ewentualnych rządów. Komentatorzy podkreślają, że prezydent skupił się na podkreślaniu sukcesów swojej prezydentury. Dla przykładu: – Wielu młodych ludzi wraca do Polski i tutaj jest w stanie znaleźć pracę, która jest konkurencyjna w stosunku do tego, co mieli gdzieś na Zachodzie – powiedział Andrzej Duda i dodał: – Dzisiaj rodzice nie mówią mi już: "prosze pana, dzieci wyjechały, bo musiały". Warto w tym miejscu wspomnieć, że z danych przedstawionych w listopadzie ubiegłego roku przez "Gazetę Wyborczą" wynika, że liczba Polaków przebywających za granicą rośnie stale od 2010 roku.

"Brak programu, brak pomysłu, jedynie światełka i lasery", tak za pośrednictwem Twittera wystąpienie Andrzeja Dudy ocenił Dariusz Klimczak z PSL.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zostały dwa tygodnie na złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanie

2. Para w ogóle nie krępowała się w samolocie. "Czy ona nie ma spodni?"

3. Córka Jolanty Kwaśniewskiej zaskoczona decyzją męża. Gorzkie słowa: "Świat się kończy"

4. Autobus nie ustąpił karetce na sygnale. Wstrząsające nagranie, internauci oburzeni

5. Pozycja Andrzeja Dudy zagrożona? Drastycznie traci poparcie, ujawniono dowody

6. Policja i rodzina błagają o pomoc, zaginęło dziecko. Uruchomiono child alert