Agata Duda
Źródło: Grzegorz Jakubowski/KPRP
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 7 Kwietnia 2020

Agata Duda może mieć poważne kłopoty? Do prokuratury trafi zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez KPRP

Agata Duda zorganizowała internetową rozmowę z uczniami jednej z warszawskich szkół średnich. W spotkaniu z pierwszą damą uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów. Zdaniem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych naraziła ich tym samym na niebezpieczeństwo.

Przypomnijmy, że podczas wideokonferencji z uczniami pierwsza dama miała rozmawiać z młodzieżą m.in. o próbnych maturach oraz radzeniu sobie z wymuszoną przez stan epidemii izolacją. "Pierwsza Dama rozmawiała dziś z warszawskimi licealistami, którzy czas pandemii spędzają w internacie. To uczniowie Kolegium św. Stanisława Kostki, do którego uczęszcza młodzież polskiego pochodzenia", napisano na oficjalnym koncie Kancelarii Prezydenta na Twitterze.

Na zamieszczonych zdjęciach widać wyraźnie, że na sali zebranych było kilkudziesięciu nastolatków. Zdaniem licznych komentatorów brak odpowiednich odstępów między nimi był naruszeniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. – Na zdjęciu grupowym jest kilkadziesiąt osób. Jest zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób, a prezydent chwali się łamaniem prawa – napisała Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Zorganizowali huczny ślub w czasie pandemii. Uroczystość zakończyła się nie po ich myśliZorganizowali huczny ślub w czasie pandemii. Uroczystość zakończyła się nie po ich myśliCzytaj dalej

Agata Duda bohaterem wniosku do prokuratury

Do sytuacji odniosła się również posłanka Lewicy Anna-Maria Żukowska. – I jakież to zasady bezpieczeństwa pozwoliły na stłoczenie tylu dzieci obok siebie na jednej sali? – pytała w nieco ironicznym tonie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Prymas Polski nie idzie na kompromis przed Wielkanocą. Wielu wiernych nie będzie zadowolonych
2. Porażający wypadek na torach. Mężczyzna zginął pod kołami pociągu, policja szuka świadków

Agata Duda - wideokonferencja

W oficjalnym oświadczeniu przedstawicieli Kolegium św. Stanisława Kostki stwierdzono, że młodzież od początku epidemii przebywa razem w internacie. Jak czytamy, młodzież "nie może go opuszczać i musi stosować się do zaleceń służb sanitarnych".

Powyższego tłumaczenia za wystarczające nie uznali jednak członkowie OMZRiK. "PiS wprowadził uregulowania prawne, które zakazują organizowania wszelkich spotkań, wieców i zebrań. Nie ma znaczenia, kim są osoby biorące udział w spotkaniu i to, czy mieszkają w prywatnych domach, czy też w internatach".

"Osoby, które kazały dzieciom przyjść na spotkanie, złamały prawo, osoby, które spotkały się z uczniami, również", twierdzą przedstawiciele Ośrodka. Oceniono, że Kancelaria Prezydenta bezpodstawnie naraziła nastolatków. "Dla celów propagandowego spotkania, narażono na niebezpieczeństwo kilkudziesięciu uczniów", czytamy na Facebooku OMZRiK.

Wobec powyższego Ośrodek zapowiedział złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.

OMZRiK zapowiada złożenie pozwu

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  2. Czeka nas nakaz noszenia maseczek? Ministerstwo Zdrowia wskazuje nawet jakich
  3. KRRiT odpowiada na udawany atak paniki Filipa Chajzera. Do TVN trafiło specjalne pismo
  4. Przeżył dwie wojny światowe i hiszpankę, został zakażony. 104-latek wygrał z COVID-19, niezwykła historia
  5. Duda opowiedział u Rydzyka, co robił tuż po katastrofie smoleńskiej. Niewielu pamięta, że dostał specjalną “misję”
  6. O północy doszło do przełomu w Wuhan. Po 76 dniach podjęto zaskakującą decyzję

 Źródła: facebook.com/Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych; SE; twitter.com/Kancelaria Prezydenta