Agata Duda wraz z prezydentem zainaugurowała Narodowe Czytanie.. Prezydent.plŹródło: Prezydent.pl
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 5 Września 2020

Minęli się z powołaniem? Tego jeszcze nie było, Andrzej i Agata Duda wczuli się jak nigdy

Agata Duda wraz z prezydentem zainaugurowała Narodowe Czytanie. – "Balladyna" Juliusza Słowackiego jest elementem naszej tożsamości, polskiej kultury i polskiej duszy – usłyszeliśmy dziś z ust Andrzeja Dudy, który razem z małżonką rozpoczął 9. edycję szerzącej czytelnictwo akcji.

Agata Duda wraz z prezydentem Andrzejem Dudą rozpoczęli dziś kolejną edycję Narodowego Czytania. – Czytamy wielkie dzieła polskiej literatury, dzisiaj "Balladyna" Juliusza Słowackiego czytana przez artystów tutaj, w Ogrodzie Saskim, czytana przez artystów w różnych miejscach, ale czytana też przez dzieci, dorosłych, babcie, rodziców, dziadków, czytana w różnych miejscach, przez nauczycieli, pewnie także przez polityków lokalnych, a czasem i tych na najwyższych szczeblach władzy, ale mam nadzieję, że po prostu czytana przez wszystkich – mówił prezydent, cytowany przez internetowy serwis radia RMF FM.

Anna Lewandowska panicznie stara się odratować swoje dobre imię, ale niestety jeszcze bardziej się pogrąża. Czy teraz przesadziła?Anna Lewandowska panicznie stara się odratować swoje dobre imię, ale niestety jeszcze bardziej się pogrąża. Czy teraz przesadziła?Czytaj dalej

Agata Duda w Ogrodzie Saskim

– Literatura, która, mogę śmiało powiedzieć, jest absolutnie elementem naszej tożsamości, naszej polskiej kultury i polskiej duszy. Przecież to jest także i lektura szkolna, więc to narodowe czytanie przyda się również i szkolnej młodzieży. Mam nadzieję, że jak najwięcej z nich będzie tutaj zgromadzonej – kontynuował Andrzej Duda, zwracając się do osób zebranych w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Nie dajcie się oszukać. Zrobi się naprawdę niebezpiecznie, wszyscy powinni być przygotowaniNie dajcie się oszukać. Zrobi się naprawdę niebezpiecznie, wszyscy powinni być przygotowaniCzytaj dalej

Kilka słów od siebie wypowiedziała też pierwsza dama. – Trzeba powiedzieć, że "Balladyna" to także utwór historiozoficzny, opowiadający o regułach rządzących dziejami, o tragedii narodu. Występuje w niej wygnany prawowity władca, a także król uzurpator, który sprawuje krwawe rządy i gnębi swój lub. Występuje w niej także krytyka władzy autorytarnej i tak właśnie "Balladynę" czytała carska cenzura, która wpisała "Balladynę" na listę dzieł zakazanych, ale w "Balladynie" występują również elementy groteski, utwór skrzy się żartem, humorem i ironią – zaznaczyła Agata Duda, której wypowiedź przytacza rmf24.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Kuchenne rewolucje przekroczyły granice? Gessler rzucała jedzeniem, padły obraźliwe słowa
2. Zbiory popularnego polskiego piosenkarza zachwycają. Nikt nie podejrzewał, że uwielbiany artysta w wolnych chwilach zajmuje się ekologicznymi uprawami

Do wzięcia udziału w akcji para prezydencka namawiała już przed kilkoma dniami. Materiał, na którym Agata Duda wraz z małżonkiem czytają fragment dzieła Juliusza Słowackiego, opublikowano w serwisie YouTube. Głowie państwa gratulujemy zaangażowania w odrgywaną rolę.

"Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy", czytamy z kolei w liście opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej prezydenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poczta Polska nalicza abonament RTV od odbiorników widmo. Mimo tego, że użytkownicy dawno je wyrejestrowali
  2. Interwencja policji w Jeleniej Górze z powodu hulajnogi. Zajście nie trwało kilku minut, tylko ok. godzinę
  3. Podobnej manipulacji jeszcze nie było. TVP Info przebiło wszystko, co pokazano do tej pory
  4. Policjanci przybyli na miejsce w ostatniej chwili. Następnych godzin malutki kot mógł już nie przeżyć
  5. Awantura w Sejmie. Poseł zupełnie się zapomniał, padło obraźliwe słowo
  6. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

Źródło: YouTube / Prezydent.pl / rmf24.pl